Bebek Ekle

Aşırı korumacı ebeveyn olmak

Anne babalar çocuklarını gelebilecek bütün kötülüklerden korumak, yanlış yaptırmamak adına onların hayatlarını kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Çocuklarının yaşamda karşılaşacağı bir çok deneyimi yaşayıp, hatalarından ders almalarını engellerler. Çocuklarının hayatlarını ‘kolay etmek’ adına, onların hayatlarını kendilerine göre düzenlerler. Peki bu doğru mu? Yanıtı bu yazıda…

Çocuklar ilk doğduklarında o kadar kırılgan ve küçük görünürler ki, onları bu ‘büyük ve acımasız’ dünyaya getirmelerini sorumluluğu olarak onları gelebilecek bütün kötülüklerden korumada kendilerini sorumlu hissederler. Fakat bu sorumluluğun sınırlarının çizilmesi, çocuğun ruh sağlığının gelişimi açısından çok önemlidir. Fazla korumacı ve kontrolcü olan aileler farkına varmadan çocuklarını aslında ilerideki tehlikelere son derece açık bir biçimde yetiştirirler çünkü onlara hayatta öğrenebilecekleri en önemli şeylerden birini öğretmezler: hata yapmayı ve hatalarından ders almayı.

Fazla korumacı ebeveynler genellikle çocuk büyütme ile ilgili yanlış inançlar beslerler. Çoğunun ‘iyi ebeveynlik’ olarak algıladıkları aslında fazla korumacılığın belirtileridir. Bu inançlardan bazıları şunlardır; ‘Çocuklarımı kontrol etmeliyim’, ‘Ben çocuklarımdan üstünüm’, ‘Mükemmel bir ebeveyn olmalıyım’, ‘Çocuklarım benden daha önemli’.

Anne babalar çocuklarını gelebilecek bütün kötülüklerden korumak, yanlış yaptırmamak adına onların hayatlarını kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Çocuklarının yaşamda karşılaşacağı bir çok deneyimi yaşayıp, hatalarından ders almalarını engellerler. Çocuklarının hayatlarını ‘kolay etmek’ adına, onların hayatlarını kendilerine göre düzenlerler. Çocuğunu kontrol etme ihtiyacı, ebeveyn çocuk ilişkisini büyük ölçüde zedeler çünkü çocuk iki şekilde tepki verir; ya karşı gelir ya da itaat eder. Karşı gelen çocuk ile ebeveyn arasında hiç bitmeyen bir sürtüşme başlar. İtaat eden çocuk ise öfkesini içine atar ve bu öfke ileri de kendine güvensizlik, kaygı ve depresyon şeklinde kendini gösterebilir.

Elbette ebeveynler çocuklarından hayat deneyimi olarak üstündür ve bu onların karşılaşılabilecek olasılıklar hakkında daha bilgili olmalarını sağlar. Fakat zaman geçtikçe ve çocukları büyüdükçe, onlar da belli hayat deneyimleri kazanırlar ve kendi kendilerine bir çok açıdan, hem maddi hem manevi olarak, yetecek duruma gelirler. Bu zaman geldiğinde anne ve babaların çocuklarının bu yeterliliğine saygı duyması gerekir. Örneğin, çocuğu çalışmaya başlayan bir ailenin çocuklarının bazı masraflarını üstlenmesini beklemeleri gerekir. Çocukları kendi maaşını kazanıyorken bile, mutfak, kıyafet alışverişini yapan, onu seyahatlere gönderen aileler çocuklarını kendi parasını idare etmeyi öğrenmekten ve kendi kazandığı parayı harcama zevkinden mahrum hale getirirler.

Her ebeveynin gönlünde ‘mükemmel ebeveyn olma’ hayali yatar. Bu her ne kadar son derece masum bir istekmiş gibi görünse de, aslında ebeveynin kendisini ve çocuğunu mutsuz etmekte birebirdir. Öncelikle unutulmamalıdır ki, ebeveynler de insandır. Ve hiç kimse mükemmel değildir. Çocuğu hiçbir fırsattan mahrum etmemek ve mükemmel çocuk yetiştirmek adına çocuğunu istemediği halde çeşitli aktivitelere sürüklemek, kapasitesi olup olmadığını bilmeden sınavlarda sürekli 5 almasını beklemek, etraftaki insanların ne düşündüğüne çocuğunuzun mutluluğundan daha çok önem vermek doğru değildir. Unutulmamalıdır ki önemli olan çocuğunuzun mutlu olması ve kendi kendine yetebilmesidir. Bir ebeveyni ‘iyi’ yapan budur.

Fazla korumacı ebeveynler, çocuklarının onlardan daha önemli olduğunu dolayısıyla onların ne olursa olsun her türlü isteklerini yerine getirmeleri ve onlara asla hayır dememeleri gerektiği düşünürler. Fakat unutulmamalıdır ki, hayat her zaman böyle değildir. Çocuk başkalarının haklarına saygı duymayı öğrenmelidir çünkü hayat ortak paylaşımı ve anlayışı gerektiren bir süreçtir. Çocuğunun her dediğine ‘evet’ diyen ana baba, sınırları olmayan ve ben merkezci bir çocuk yetiştirir.

Psikolog Senem Zeytinoğlu
Nisan Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Bu kategorideki diğer konular

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...