webarticle

Çocuklarda cinsel gelişim ve cinsel oyunlar

Görüntülenme: 9251
29.07.2014 - Kategori:   Gelişim

Çocukların cinsellik konusunu öğrenmeleri gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümünden Uzm.Dr. Ayten Erdoğan “Çocuklar; tıpkı kolları ve bacakları gibi, cinsel organları hakkında da olumlu duygulara sahip olmaya, erkek veya kız olmanın iyi bir şey olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyuyorlar.” diyor.

Okul Öncesi Dönemde Yaşananlar

“Çıplak kalmaktan ve başkalarını çıplak görmekten hoşlanırlar”
Bebekler elleri ve ayakları haricindeki organlarını görmekte zorlandıkları için birinci yılın sonlarına dek cinsel organları ile ilgilenmez. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cinsel gelişim de hızlanıyor. Uzm.Dr. Erdoğan şunları söylüyor: “ Üç yaşından küçük çocuklar tüm organlarının kendilerinin daimi bir parçası olduğunu bilemezler. Bu nedenle örneğin erkekler kızların penisi olmadığını gördükleri zaman kendilerinin de penislerini kaybedebilecekleri korkusu yaşayabilirler. Okul öncesi dönemdeki çocuklar kendi bedenlerine ve başkalarının bedenlerine bakmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle başkalarının bedenine dokunmayı içeren oyunlar oynayabilirler (doktorculuk gibi). Çoğunlukla anne-babalarının bedeniyle de ilgilenir ve dokunmak isteyebilirler. Dört yaşındaki çocuklar ise tuvaletle ilgili kelimelere ve insanların banyo ve tuvalette yaptığı şeylere büyük bir ilgi duyarlar.”

İlkokul Yıllarının Başlarında Yaşananlar
Çocukların bu çağda da kendi vücutlarına dair meraklarının devam ettiğini söyleyen Uzm.Dr. Erdoğan şöyle devam ediyor: “ Bu çağda çocuklar cinsel ilişki konusunda bir şeyler duymaya ve bu konuda konuşmaya başlarlar. Çoğunlukla da arkadaşlarından duydukları cinsel kelimeleri kullanırlar. Özellikle hamilelik ve doğum konusu ilgilerini çeker.”

Çocukların cinsel oyunları
Çocukların cinsel içerikli oyunları konusunda dikkat edilmesi gerekenleri ise Dr. Erdoğan şöyle sıralıyor:

- Çocukların, cinselliğe yönelik ilgisi ve cinsel oyunlar, oyun zamanlarının tamamını kaplamaz. Bu da sadece keşfetmek ve öğrenmek istedikleri pek çok şeyden biridir.

- Çocuklar için cinsel oyunlar yetişkinlerle aynı anlamı taşımaz. Çocuklar açısından cinsel oyunlar bedenleri ve cinsiyetler arasındaki farklılıklar hakkında duydukları merakı yansıtır.

- Çocuklar birbirlerinin bedenlerine bakmaktan hoşlansalar da, cinsel oyunlar çoğunlukla önceden beri arkadaş olan çocuklar arasında oynanır.

Çocukların cinsel oyunlarından endişe etmek gerekir mi?
Çocukların bu tarz oyunları oynadığı zamanlarda ailelerin civarda olmasının daha iyi olacağını belirten Uzm. Dr. Ayten Erdoğan şunları söylüyor: “Oyun oynayan çocuklar: aynı yaş ve aynı büyüklükteyse, yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlanmıyorlarsa, o yaştaki bir çocuğun normal olarak bilemeyeceği şeyler yapmıyorlarsa endişe edilmesi de gereksizdir. Ancak bazen çocuklar bu oyunları oynarken civarda olmak ve tüm çocuklar açısından güvenli bir oyun ortamının mevcut olmasını sağlamak gerekli olabilir.”

Çocuğunuzu cinsel oyunlar oynarken bulursanız
“Ebeveynler çocukları cinsel bir oyun oynarken bulduysa ve nasıl bir tepki vereceğini bilemiyorsa, önce derin bir nefes alıp ve düşünmelidir” diye konuşan Uzm.Dr.Erdoğan şöyle devam ediyor: “Böylece onları kokutacak veya öfkelendirecek bir tepki vermemiş olurlar. O sırada verilecek mesaj çocuğun cinsellik ve cinsiyetler konusunda gelişmekte olan düşünce yapısı açısından büyük önem taşıyacaktır. Büyüklerin mesaj ve onu verme biçimi çocuğun yaşı ve olgunluk düzeyi ile uyumlu olmalıdır. Başkalarını merak etmenin normal olduğunu ancak çocukların kendilerinin ve başkalarının cinsel organlarının özel olduğunu da öğrenmeleri gerektiği anlatılmalıdır.”

24 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Konuşma bozuklukları kronikleşebilir

Konuşma bozuklukları kronikleşebilir

Günlük hayatın her alanında iletişim kurmanın önemli bir parçası olan ...

309 kişi beğendi. 1,28/5 ortalama puan. 

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Hamileliğin telaşından sonra, hızla her şeyi unutup gün gün bebeğinizi...

452 kişi beğendi. 1,22/5 ortalama puan. 

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Anne babalar bebeklerini uyuturken çeşitli yöntemler deneyebiliyorlar....

1222 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Gebelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gebelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

804 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

48 ay

48 ay

1075 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>