webarticle

Çocuklarda beslenme sorunlarıyla başa çıkma yöntemleri

Görüntülenme: 1924
29.07.2014 - Kategori:   Beslenme

Çocukların yemek yemek konusunda problemleri olması hiç de nadir rastalanan bir şey değil. Aslında baktığınızda bir çok çocuk ya iştahsız ve ite kaka yemek yiyor ya da ne yazık ki obesite problemi ile karşı karşıya. Bu iki aşırı uçtaki yemek problemi bazen benzer nedenlerden kaynaklanabiliyor .Ne mi en sık gördüğümüz nedenler;öncelikle çocukların kendi vücutlarına,açlık tokluk duygularına yabancılaşması,doğal dengenin bozulması. Bir de elbet güç savaşımları,zorla beslemek yaşla uyumlu olmayan beklentiler.

Obezite çağımızın en büyük illetlerinden biri. Artık çocukluk çağında da çok daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Genetikten virüslere,modern yaşam tarzından strese pek çok sebebi olduğunu biliyoruz. Gün geçtikçe de yeni şeyler öğreniyoruz. Çocukluk çağında en iyi büyüme ve gelişmeyi sağlayacak kadar beslenme çok önemli. Ancak artık obeziteyi engellemek de erkenden önceliklerimiz arasına girdi. Hem çocuk sağlıklı yesin,büyümesi, gelişimi beyin gelişimi bağışıklık sistemini yeterince çalıştıracak kadar yesin hem de obez olmasın. İştahsızlık olmasın, çocuğun yemek yemesi evde bir problem olarak algılanmasın. Nasıl mümkün bütün bunlar? Mümkün mü?Bunun mümkün olmadığını düşünenler olacağından eminim. Ancak mümkün, kesinlikle mümkün!

Bu aslında bir bilinç meselesi. Düşünce ve çocuğa yaklaşımımızdaki değişiklik çocuğun beslenmesini bambaşka bir düzeye taşıyabilir. İki şey çok önemli:biri bütüncül bakış açısı ikincisi de çocuğun (ve hatta bebeğin) birey haklarına saygı

Çocuk sağlığı bir bütündür. Hatta çocuğun sağlığı, aile ve toplum sağlığı bütününün bir parçasıdır ve beslenme de bu bütün içinde işlev görür. Çocuğun psikolojisinden,etraftaki duman kokusuna, çouğun büyüme dönemlerine, burun akıntısına,annenin ıspanak sevmemesinden babaannenin hastalığına kadar herşey beslenmeyi etkileyebilir beslenme ile bir şekilde ilgili olabiir.

Beslenme konusunda bir önemli şey de çocuğun doğal bir organizma olarak doğması,kendi yaşamını ve türün devamını sağlayacak , onu en iyi şekilde büyütecek kadar yemesini sağlayacak açlık ve tokluk içgüdüleri ile dünyaya gelmesi. Aslında ne kadar yemeye ihtiyacı olduğunu vücudun kendisi bilir. Doğal halleriyle bebekler ve çocuklar yeterince beslenir obez de olmazlar. Ancak ne yazık ki yiyecek katkı maddelerinden, fazla şekere stresten ,anne babanın tavrına kadar pek çok şey bu doğal
içgüdüleri bozabiliyor. İnatlaşmalar, yiyecek savaşları çocuğu kendi hayatındaki kontrolünü ortaya koymak için 'yemeyeceğim' dediği noktaya getirebiliyor. Oysa amaç baştan itibaren çocuğun sağlıklı yemek alışkanlıkları olan, yemek konusunda kendini özgür hisseden,gereksinimi olduğu için yiyen ve yemekten de keyif alan bir hale getirmek. Çocuğa zaman içinde kendi için yediğini öğretmek ve bunu da sağlık bilinci içinde kazandırmak..Onun bireyliğine saygı duymak. Kendi ihtiyaçları ve seçimleri ile ilgili söz hakkı olmasına izin vermek.

Bunları uygulaması bebeklikte daha kolay elbette. Yenidoğan bebeği, özellikle emziriyorsak ve baştan itibaren bebeğin dilini anlamışsak,acıktığı zaman besleyip acıktığını ve doyduğunu belirtmesine izin veriyorsak sağlıklı beslenme alışkanlıkları oturtmak çok daha kolay. Şekere alıştırmayıp, katkı maddeleri eklenmiş gıdalarıo kullanmayıp bebeği kendi gereksinimleri ve isteği doğrultusunda besleyerek keyifle sağlıklı yeme alışkanlıkları geliştirilebiliyor. Hem ne verdiğimiz hem nasıl verdiğimiz önemli. Çocukların erken yaşta , bağımsız yemeye başlaması (ortalık batacak gibi endişeler çocuk için zararlı oluyor)söz hakkı tanınması, acıkmasına ve doyduğunu ifade etmesine izin vermesi çok önemli. Mama ile beslenen çocuklarda da yine bebeğin sinyallerine göre beslenmek uzun dönemde çok daha güzel sonuçlar sağlıyor.

Annenin bebeğe kendi kurallarını empoze etmesi yerine bebeğin dilini , karakterini, isteklerini ve dönemsel gereksinimlerini anlayarak buna göre sağlıklı, zorlamasız, baştan itibaren iki tarafın da keyif aldığı şekilde beslenme alışkanlıklarını düzenlemesi çok daha iyi sonuç veriyor.

Daha ilerde ise işler biraz daha karmaşıklaşıyor. Çocuğumuz yeme sorunları yaşıyorsa,durup ciddi şekilde düşünmemiz, kapsamlı bir şekilde herşeyi bütüncül bir yaklaşım içinde değerlendirmemiz gerekiyor. Beslenme alışkanlıklarını düzeltmek için öncelikle çocuğun gereksinimlerini öğrenmek ve gereksiz zorlamamak gerekiyor. Anne baba ile çocuğun ilişkisi geliştikçe ,inat ve güç savaşımı faktörleri azalınca yiyecek savaşları da azalacaktır. Seçenekler verilmesi,çocuğa erken yaşta beslenme bilincine ulaşması ( bu yaşa göre bilgi ve iyi örnekleme ile olur.) taze sebze ve meyve ağırlıklı ve
gereksinime göre yenen bir yeme alışkanlığı sağlanması çok önemlidir. Amaç elinde kaşıkla çocuğun arkasından koşan stresli bir anne resminin yerine anne baba çocuk ve diğer aile bireylerinin “ortak çalışması” ve güzel ve keyifli ilişkilenmesi sonucunda ortaya çıkan takım oyunu beslenme. Amaç hem yaşam boyu sağlık ,hem de sağlık bilinci!

Tüm çocuklara sağlıklı, afiyetli beslenmeler dileğiyle

 

1 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken

Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken

Az yemek yiyen, çok yemek seçen, tek yönlü beslenen ve yemeğe karşı a...

27 kişi beğendi. 1,59/5 ortalama puan. 

Çocuğunuz “iştahsız mı” yoksa “az yiyen mi?”

Çocuğunuz “iştahsız mı” yoksa “az yiyen mi?”

158 kişi beğendi. 1,23/5 ortalama puan. 

Bebeğin su tüketimi nasıl olmalıdır?

Bebeğin su tüketimi nasıl olmalıdır?

299 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Bebeğin sıvı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

Bebeğin sıvı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

198 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına dikkat!

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına dikkat!

Yeni doğan bebeklerin üçte birinde, gözyaşı kanalının doğumsal tıkanık...

325 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>