webarticle

Çocuklara vitamin vermek doğru mu?

Görüntülenme: 24064
29.07.2014 - Kategori:   Beslenme

Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocuğunuza ne gerekli? Tabii ki, dengeli bir beslenme sonucunda alacağı vitamin ve mineraller. Ancak, onun gerekli miktarda vitamin alıp almadığı konusunda şüpheleriniz mi var? Bu endişeyi taşıyan anneler için vitamin içeren şurup ve haplar devreye giriyor. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Toros Sağlam konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocuğunuza ne gerekli? Tabii ki, dengeli bir beslenme ve bunun sonucunda alacağı vitamin ve mineraller. Ancak, onun gerekli miktarda vitamin alıp almadığı konusunda şüpheleriniz mi var? Bu endişeyi taşıyan anneler için vitamin içeren şurup ve haplar devreye giriyor. Beslenme yetersizliği sonucu büyüme ve gelişmenin gerilemesi, iştahsızlık, diş ve kemik gelişimi açısından vitamin ve mineraller büyük önem taşıyor.

Vitaminlere başlama zamanı

6 aylıktan küçük emzirme dönemindeki bebekler, D vitamini dışındaki her türlü ihtiyacını anne sütünden karşılayabiliyor. Daha sonraki dönemde dengeli beslenme ile bu ihtiyacın karşılanamaması durumunda, çocuğa hekim önerisi doğrultusunda vitamin ve mineral desteği gerekiyor. Özellikle ergenlik döneminde büyümesi hızlanan, erişkinlerden daha fazla enerjiye ihtiyacı olan çocuğun, bu haplardan alması gerekiyor.

Vitamin haplarının faydaları

Bu vitamin haplarında genellikle A, B, C ve D vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, demir, magnezyum gibi mineraller de bulunuyor. Uzmanlar, düzenli beslenen bir çocuğun 5 yaşına gelene kadar sadece D vitamini, beslenme problemi olan çocukların ise multivitamin preparatlarını kullanmasını öneriyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık büyümenin hızlı ve beslenme problemlerinin yoğun olduğu çocukluk döneminde önemli bir sorun. Eksiklik erken tanınıp yerine konulmazsa öğrenme yeteneğinde azalma ve okul performansında düşmeye neden olabiliyor. Çocukluk döneminde vitaminler ile demir ve kalsiyum gibi minerallerin fiziksel ve zihinsel sağlık açısından önemi büyük.

Nasıl seçim yapmalı?

Bebeklere ve çocuklara yönelik multivitaminleri, doktorunuza danışarak seçmelisiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:
    * A, B6, B12, C, D ve E vitaminleri, folik asit, demir, iyot, kalsiyum, beta - karoten, fosfor ve magnezyum içeren multivitaminleri tercih edin.
    * Belirtilenden daha fazla vitamin hapı vermeyin. Özellikle A, D, E ve K gibi yağda eriyen ve fazlası vücutta depolanan vitaminler için bu durum daha büyük önem kazanıyor.
    * Seçim yaparken hapların doğal ya da sensetik olup olmadığını kontrol edin.

Haplar güvenli mi?

Günde 1 taneden fazla alınmadığı takdirde, vitaminlerin herhangi bir zararı yok. Ancak, fazlasının zararlı olduğunu unutmayın. Özellikle vücutta depo edilebilen vitaminlerin( A;D;E;K ) fazlasının, sağlık açısından yarar değil, zarar getirdiğini bilmelisiniz.
Ayrıca, lezzetli ve şekere benzeyen bu hapları, çocuklardan uzak tutmak için, onların erişemeyeceği yerlere koymayı sakın unutmayın!

Vitamin ve Mineral Rehberi
A vitaminiGöz ve cilt sağlığında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
C vitaminiKemikler ve dişler için gereklidir. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
D vitaminiKalsiyum ve fosforun emilimini sağlar. Kemik gelişimi için önemlidir.
KalsiyumSağlıklı kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.
DemirKanda oksijen taşınmasını sağlar. Kansızlığı (anemi) önler.
MagnezyumHücre yenilenmesi ve sağlıklı kemikler için gereklidir.

75 kişi beğendi. 1,43/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken

Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken

Az yemek yiyen, çok yemek seçen, tek yönlü beslenen ve yemeğe karşı a...

27 kişi beğendi. 1,59/5 ortalama puan. 

Çocuğunuz “iştahsız mı” yoksa “az yiyen mi?”

Çocuğunuz “iştahsız mı” yoksa “az yiyen mi?”

158 kişi beğendi. 1,23/5 ortalama puan. 

Bebeğin su tüketimi nasıl olmalıdır?

Bebeğin su tüketimi nasıl olmalıdır?

299 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Bebeğin sıvı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

Bebeğin sıvı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

198 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına dikkat!

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına dikkat!

Yeni doğan bebeklerin üçte birinde, gözyaşı kanalının doğumsal tıkanık...

325 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>