webarticle

Çocuklara kitap önerileri

Görüntülenme: 1953
29.07.2014 - Kategori:   Ürünler

Yazılarımda çocuklara kitap okumanın binlerece yararı olduğundan bahsediyorum sürekli. Kitap okumanın çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici bir aktivite olduğunu sık sık vurguluyorum. Elbette ki siz anne babalar da kitap okumanın çocuklar için ne kadar faydalı bir aktivite olduğunu biliyorsunuz ama bazen kitap seçimi konusunda kendinizi eksik hissedebilirsiniz. Hangi yaş grubuna hangi kitabın uygun olacağını tahmin edemeyebilirsiniz. Ben de sizin bu eksiğinize çözüm getirebilmek için 5 farklı kitap seçerek bu kitapları size tanıtmak istedim. İşte kitaplarımız...

Kırmızı Kuş:

Yazan: Arslan Sayman
Resimleyen: Deniz Üçbaşaran
Om Yayınevi
Okuma yaşı: 3+

Duvarları kırmızıya boyanmış bir evde yaşayan kırmızı kuşun öyküsü, renklerin adını öğrenmeye başlayan çocuklar için kavram geliştirci. Metnin şiir biçiminde yazılmış olması da küçük çocukların dile duyarlılığını artırıyor. Öyküdeki kahramanları tanıtan resimli ilk sayfa daha kitabın başında çocukların ilgisini çekip, dikkatlerini yoğunlaştırırken her biri pentür tekniği ile yapılmış, tablo niteliğindeki resimli sayfalar çocukları estetik değerlerle tanıştırıyor.

Anneler ve Yavrular:

Yazan: Aziz Sivaslıoğlu
Resimleyen: Oğuz Demir
Ya-Pa Yayınları
Okuma Yaşı: 2+

Çanta biçiminde, çocukların sapından tutup elde taşıyabileceği, dört kalın karton sayfalı bir kitap. Yalın çizgili, renkli resimleri ve basit öyküsüyle özellikle çok küçük çocuklar için hazırlanmış. Çocuklatın eline verilecek ilk kitaplardan biri olan bu kitap, küçük okurların ilgi duyduğu hayvanlardan söz ederken enne çocuk ilişkisini vurguluyor.

Dedemi Özlüyorum:

Yazan: Gülçin Alpöge
Resimleyen: Betül Sayın
Kök Yayıncılık
Yaş grubu: 5+

Ailedeki yaşlılardan birisi ya da sevdiği bir kişi öldüğü zaman bu üzücü olayı yaşamak zorunda kalan çocukların yardımına koşacak olan bir kitap. Pastel renkli, cana yakın resimleri ve rahatlatıcı bir konuşma tarzındaki metniyle çocukları olumlu duygulara yönlendiren bu kitap, sıcak insan ilşkilerinin ve güzel anıların gücünü vurguluyor.

Palyaço Pan Dizisi:

Yazan: Ümit Kireççi
Resimleyen: Erkin ergin
Lila Ajans
Okuma Yaşı: 4+

12 kitaptan oluşan Pan Palyaço Dizisi’ni, profesyonel bir drama ve animasyon uzmanı hazırlamış. Tiyatro eğitiminden sonra yıllardır pandomim, sihirbaz, jonglör olarak tiyatro oyunları sergileyen, animasyon lar yapan, çocuklara titaro dersleri veren yazar, “Hayal Ettiğin Eğlenceyi Yarat” sloganı altında derlediği etkinleri bu kitaplar aracılığı ile okurlara ulaştırıyor. Her kitapta ayrı bir ders vererek, örneğin kukla yapmayı, kostüm yapmayı ya da ev yarışmalrı öğreterek deneyimlerinden yararlanmamızı sağlıyor. Özellikle çocuklar için toplu eğlenceler, partiler düzenleneceği zaman yararlı olacak bu kitaplar, çocukların hayal gücünü harekete geçiriyor.

Ata’ya Armağan:

Yazan ve Tasarım: Nuran Turan
Resimleyen: Metin Akbaş
Atatürk portreleri: Etem Çalışkan
Epsilon Yayınevi
Okuma Yaşı: 4+

Sekizgen biçimindeki sayfaları açıldıkça daha büyük bir sekizgen içinde dokuz Atatürk portresine ulaşılan özgün bir kiatap tasarımı. Sayfalar üzerindeki sayılar, kitabı doğru açma ve doğru kapama yönünde yol gösterici olurken, sayıları yeni öğrenmeye başlayan küçük çocukların bilgisini de sınıyor. Her sayfada Atatürk ilkeleri izinde yol alan çağdaş Türk çocuğunun niteliklerini gösteren birer resim ve sözcük bulunuyor.

Derleyen: İDİL SEDA AK

Yararlanılan Kaynak: Çoluk Çocuk Dergisi

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bu kategoride diğer makaleler

Lactamil

Lactamil'den emziren annelere bitki çayı

2 kişi beğendi. 3,00/5 ortalama puan. 

Hipp 1-3 yaş atıştırmalık ürünler

Hipp 1-3 yaş atıştırmalık ürünler

2 kişi beğendi. 2,50/5 ortalama puan. 

Emzirme döneminizdeki yardımcılarınız

Emzirme döneminizdeki yardımcılarınız

Mycey'in bu ürünleri emzirme döneminizde yardımcınız olacak.

5 kişi beğendi. 1,60/5 ortalama puan. 

ebebek yeni mağazasını Bursa Zeno

ebebek yeni mağazasını Bursa Zeno'da açtı!

14 kişi beğendi. 2,79/5 ortalama puan. 

Çocukların Göz Sağlığında Güneş Gözlüğünün Önemi

Çocukların Göz Sağlığında Güneş Gözlüğünün Önemi

Güneş gözlüğünün çocuklarda kullanımının önemi nedir? Çocuklarda kaç y...

4 kişi beğendi. 2,75/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>