webarticle

Çocukla iletişim kurma rehberi

Görüntülenme: 3453
29.07.2014 - Kategori:   Ebeveynlere Tavsiyeler

Çocuğunuzu yetiştirirken,  onunla  kurduğunuz iletişim biçimi çok önemlidir. Bu  iletişim biçimi; yaşam boyu onunla kuracağınız ilişkinin temellerini oluşturacaktır. Bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğini Psikolog Eda Gökduman 13 maddede özetliyor.


1) Öncelikle çocuğunuzu iyi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Onu dinliyormuş gibi yapmayın, Bunu hemen hisseder. Eğer bir işiniz varsa biraz beklemesini ve birazdan onu dinleyeceğinizi ifade edin.
2) Onunla konuşurken göz göze gelmelisiniz, bu onun kendisini önemli hissetmesine neden olur. Konuşma başlamadan önce onu kucağınıza alabilir ya da onun mesafesinde oturabilirsiniz. Yukarıdan konuşmanız onun karşısında bir güç olduğunuz imajını yaratabilir. Söylediklerini anladığınızı belli etmek için onay işaretleri verin( başınızı sallamak,hıı..hıı..,  evet , seni anlıyorum  gibi )
3) Görüşlerini saygı ile dinleyin. Haksız olduğu bir konu söz konusu olsa bile dinlenmeye hakkı vardır. Kendi duygularını, düşüncelerini tanımalı ve özgür bir ortamda bunu her zaman söyleme hakkı olduğunu bilmelidir. Kendisini rahatlıkla ifade edebilen bir çocuk  kendisine daha çok güvenir.
4) Sorunlarını çözmek için kendisi çaba göstermelidir. Zorlandığı anlarda çözümsel davranmayın sadece ona yol gösterin. Çözümü kendisi bulabildiğini görebilsin.
5) Yanlış bir davranış yapmış olsa bile ondan bahsederken öncelikle olumlu olan yönlerini vurgulayın. Bu davranışı ile onu sevmenizden bir şey eksilmediğini hissettirmelisiniz. Olumlulardan sonra olumsuz davranışlar nedenleri ile vurgulanmalı ve çözüm için birlikte yeni kararlar alınmalıdır.
6) Almış olduğunuz her yeni karar ya da koymuş olduğunuz her kural kararlı ve sürekli bir biçimde uygulanmaya devam edilmelidir. Sağladığınız tutarlılık doğru davranışın yerleşmesini sağlayacaktır.
7) Ona gün içerisinde yaşına uygun sorumluluklar verin. Yapmış olduğu her sorumluluk için dönem dönem ona teşekkür etmeyi unutmayın.
8) Gün içerisindeki yapacağı her şey yaşına uygun bir şekilde planlanmalıdır. Ne kadar süre televizyon izleyecek, saat kaçta uyuyacak, oyuncaklarını ne zaman toplayacak gibi. Bunun bilincinde olan bir çocuk kendi sınırlarının ve birey olduğunun daha çok farkındadır.
9) Anne ve baba olarak her akşam onunla özel rutin aktiviteler planlayın. Bir çocuk için annenin yeri ayrı babanın yeri ayrıdır. Bu nedenle birbirinizin rollerini almak için çaba göstermeyin. Her akşam sizinle en az bir şey yapacağını bilmesi onu mutlu eder, rahatlatır ve ilişkinizi güçlendirir.   
10) Onu sevdiğinizi dile getirmelisiniz. Sevgiyle büyüyen bir çocuk  yaşam karşı çok daha güçlü durur.   
11) Söz verdiğiniz şeylerde kesinlikle geri çekilmeyin. Bu onun size olan güvenini zedeler.
12) Ona ait olan sınırları aştığında uyarıda bulunun. Bu uyarılar çocuğu azarlayacak ya da rencide edecek biçimde olmamalıdır. Açıklayıcı bir uyarı, bu davranış sonrasında ondan beklediğiniz davranış biçimi ve kararlı bir tutumla zaten istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
13) Bir çocuk yetiştirirken sabırlı olmak ve karşınızdakinin bir çocuk olduğunun farkında olmak çok önemlidir. Sabırlı olabilmeniz için kendinize de zaman ayırmalı, yaşamdaki yerinizin ve beklentilerinizin daha fazla farkında olmalısınız. Unutmayın; mutlu bir anne-babalar  daha mutlu çocuklar  yetiştirebilecektir.


14 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Çocuklarınızı yetiştirirken bu yanlışlardan kaçının

Çocuklarınızı yetiştirirken bu yanlışlardan kaçının

Çocuk yetiştirirken farkında olmadan yapılan hatalar yüzünden çocuğunu...

3 kişi beğendi. 2,67/5 ortalama puan. 

Çocuğunuzla kalite zaman geçirmek için öneriler

Çocuğunuzla kalite zaman geçirmek için öneriler

Ebeveynlik çocuğun doğumu ile başlayan çocuklar olgunlaşıncaya kadar d...

5 kişi beğendi. 2,60/5 ortalama puan. 

Çocuk aşkı öldürür mü?

Çocuk aşkı öldürür mü?

Evliliği güçlendirmek için dünyaya getirilen çocuk aşkı öldürür mü?

17 kişi beğendi. 4,24/5 ortalama puan. 

Çocuğunuz hiperaktif mi? Huzursuz bacak sendromu mu yaşıyor?

Çocuğunuz hiperaktif mi? Huzursuz bacak sendromu mu yaşıyor?

Çocuklarda görülen ve dikkatle takip edilmediğinde büyüme ağrıları ya ...

4 kişi beğendi. 2,75/5 ortalama puan. 

Sabahları ılık limon suyu içmenin faydaları

Sabahları ılık limon suyu içmenin faydaları

Ünlü Oyuncu ve Aromaterapist Ayşe Tolga sabahları ılık limon suyu içme...

4 kişi beğendi. 2,00/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>