Bebek Ekle

Diğer Konular

Çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının kullanımı

FDA, 2 yaş altındaki çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının, potansiyel ciddi yan etkileri nedeniyle kullanılmaması gerektiğini bildirmektedir.Bu gibi ilaçlarla oluşabilecek nadir ama ciddi yan etkiler vardır

Merhaba Bebek. com okuyucuları ;

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de, çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan çok sayıda ilacın piyasadan çekilmesi haberi aileleri oldukça telaşlandırdı. Bu konuda yetkililerin yaptığı açıklamada, özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda ,bu ilaçlar kullanıldığında doz aşımı halinde önemli yan etkilere neden olabileceği ve doz ayarlarının yapılması gerektiği bildirildi.Çocuklara ateş düşürücü olarak parasetamol veya ibuprofenin verilmesi gerektiği de eklendi.

Ülkemizde de benzer birçok ilaç bulunmaktadır. Sözü edilen yan etkiler genellikle bu ilaçların birden fazlasının bir arada veya fazla dozlarda alımıyla ilgilidir.Bu nedenle ailelerin kontrolsüz ilaç kullanmamaları, hekimlerin de bu konuda dikkatli olmaları,ilaç kullanımı gerektiğinde uygun dozda ilaç önermeleri gerekmektedir.

Aynı konuda bir diğer açıklama da FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi)nın Ocak 2008 de yayınlanan ve Nisan 2008 de güncellenen bildirisidir.

FDA, 2 yaş altındaki çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının, potansiyel ciddi yan etkileri nedeniyle kullanılmaması gerektiğini bildirmektedir.Bu gibi ilaçlarla oluşabilecek nadir ama ciddi yan etkiler vardır.Bu ilaçlar 2 yaş altındaki çocuklarda konvülziyon,kalp atım hızında artma,bilinç bulanıklığı ve hatta ölüme neden olabilirler.Bu ilaçlar sadece şikayetleri azaltmaya yönelik olup,hastalığı tedavi etmemektedir,ayrıca 2 yaş altı çocuklarda etkinlik ve güvenirliliği gösterilmemiştir.

FDA nın son bildirisinde ise 2-11 yaş arasındaki çocuklarda bu ilaçların kullanımı gözden geçirildi.Bu öneriler şunlar:

*Bu ilaçların hastalığı tedavi etmediği ve soğuk algınlığı süresini kısaltmadığı bilinmektedir.Bu ilaçlar sadece şikayetleri azaltmaya yönelik olarak verilirler.

*Doktorun önerdiği dozlarda ve doz aralıklarında verilmelidir.

*Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarında genellikle birden fazla etken madde bulunur,aynı ya da benzer aktif maddeleri içeren birden fazla ilaç kullanılırsa çocuğa çok fazla ilaç verilmiş olacaktır.

*İlaç verirken sadece ilaç vermede kullanılan ölçülü kaşıklar kullanılmalıdır.Aksi takdirde yanlış miktarda ilaç verilebilir.

Sevgili anne babalar çocuklarınıza ilaç verirken mutlaka doktorunuza danışın,böylelikle ilaçların olumsuz yan etkilerinden değil de olumlu etkilerinden yararlanın.

Kaynak: ( FDA Patient Safety News,2008 ; Medical Tribüne, Nisan 2008.)

Görüşmek üzere...

 


Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...