ebebek

ebebek Öneriyor

08.02.2017

1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Bebek Telsizi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Oku
ebebek
1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Bebek sahibi olduktan sonra en zor verilen kararlardan bir tanesi de oto koltuğu seçimidir. Çeşitli özelliklere sahip olan birçok farklı oto koltuğu seçeneği bulunmaktadır. Tüm bu seçenekler arasında kafası iyice karışan anne ve babalar için altın değerindeki ipuçlarını bir araya getirdik.

Seyahat esnasında bebeğinizin araba içerisinde oto koltuğunda olması güvenlik açısından son derece önemlidir. Bebeğinizin araba içindeki güvenliğinin sağlanması için kucakta durması veya araç koltuğunda oturması son derece yanlıştır. Bu noktada bebeğinizin araç içerisindeki güvenliğini sağlayabilmek için oto koltuğu seçiminizi büyük bir titizlikle gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Oto Koltuğu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

·         Oto koltuğunun bebeğiniz için uygun olup olmadığına karar vermeden önce kapsamlı bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu noktada mağaza çalışanlarından beğendiğiniz oto koltukları hakkında bilgi vermelerini ve hatta gerekirse birkaç oto koltuğunun özelliklerini karşılaştırmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle birkaç model veya marka arasında kaldıysanız daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

·         Oto koltukları, bebeklerin yaş ve kilolarına göre çeşitlilik göstermektedir. O yüzden oto koltuğu seçiminizi gerçekleştirirken bebeğinizin yaşını ve kilosunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

·         Tercih edeceğiniz oto koltuğunun özellikleri arasında darbe emici yan korumalıkların olup olmadığından emin olmalısınız. Bu korumalıklar herhangi bir kaza anında bebeğinizi koruyacaktır.

·         Oto koltuğu seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de beş noktalı emniyet kemeri özelliğinin bulunmasıdır. Üstün bir güvenlik için oto koltuğunda emniyet kemeri sayısı 5 olmalıdır.

·         Oto koltuğunuzun kumaşının gerektiği durumlarda çıkartılarak yıkanabilen ve kolaylıkla temizlenebilen bir kumaş olmasına özen göstermelisiniz.

·         Satın almayı düşündüğünüz oto koltuğunun baş-boyun desteği özelliği mutlaka bulunmalıdır.

·         Oto koltuğunuzu satın almadan önce aracınızla uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir.

·         Oto koltuğunun kumaşı terlemeyi en aza indiren bir kumaş olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

·         Satın almayı düşündüğünüz ürünün yatış ve yükseklik pozisyonlarını dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

·         Oto koltuğu seçiminizi gerçekleştirirken anne ve babalar olarak tercih edeceğiniz ürünün kolay bir şekilde kaldırılıp kaldırılamayacağını incelemelisiniz. Kullanışlı, pratik ve kullanım kolaylığı sunan oto koltuklarını tercih etmelisiniz.

Bebeğinizle birlikte güvenli ve konforlu bir yolculuk geçirmek istiyorsanız yukarıda belirtilen maddeler doğrultusunda oto koltuğu seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Oku
ozlemyurtozdemir
4 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Bazen işler yolunda gitmez, bazen her şey üst üste gelir, bütün dertler seni bulur, bütün manyaklar sana denk gelir, sırdaşının ağzı gevşek, sevgilin odun, patronun psikopat çıkar.

Oku
ebebek
Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bebek Beşiği Seçimi

Bebeğinizin sağlıklı ve konforlu bir şekilde uyuyabilmesi için bebek beşiği seçimine büyük bir titizlikle yaklaşmanız gerekiyor. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki ilk 4-6 ay kendi odasında uyuyamayacağı için onu odanıza yerleştireceğiniz beşikte misafir etmelisiniz. Bu noktada anne ve babaların aklına ilk olarak “bebek beşiği nasıl olmalı, bebek beşiği alırken nelere dikkat etmeliyim, konforlu bir bebek beşiğinin olmazsa olmaz özellikleri nelerdir?” gibi sorular geliyor.

Yetersiz araştırmalar sonucunda alınan bebek beşikleri bebeğinizin sağlıklı bir şekilde uyumasını engelleyecektir. Dolayısıyla sizin de uykularınız bölünecektir. Ailenin düzenli bir şekilde uyuyabilmesinin en önemli koşullarından bir tanesi doğru bebek beşiği seçimidir. Bu noktada aşağıda vereceğimiz püf noktalar sayesinde bebek beşiği seçiminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bebek Beşiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebek beşiği seçimi için araştırmalarınıza başlamadan önce ilk olarak planlamanızı yapmanız gerekmektedir. Şöyle ki; bebek odanızın özelliklerini, bütçenizi ve sizin için olmazsa olmaz özellikleri göz önünde bulundurarak yol haritanızı çizerek işe başlayabilirsiniz.

Güvenlik

Tüm anne ve babalar bebeklerinin güvenilir bir ortam uyumalarını ister. O yüzden bebek beşiği seçimindeki en önemli konulardan bir tanesi tercih edeceğiniz beşiğin güvenli olmasıdır.  Bebek beşiğinin güvenlik standartlarına uygun olması gerekmektedir. Beşiğinizin korkuluklarının aralarının çok geniş olmamasına özen göstermelisiniz. Kaliteli malzemeden üretilen ve sağlam bir şekilde konumlandırılarak devrilme riski olmayan bebek beşiklerini tercih etmenizi öneriyoruz.

Hafif Malzeme Kullanımı

Bebek beşiği seçiminizdeki en önemli unsurlardan bir tanesi de tercih edeceğiniz ürünün taşınabilir olmasıdır. Tercih edeceğiniz beşikte hafif malzeme kullanılmış olması, ayaklarının tekerlekli olması ve katlanabilir bir dizayna sahip olması son derece önemlidir.

Kullanılan Malzeme İçeriği

Satın almayı düşündüğünüz bebek beşiğinin üretiminde hangi malzemelerin kullanıldığına dikkat etmelisiniz. Beşikte metal parçaların bulunmamasına özen göstermelisiniz. Bebeğin sağlığına zarar verecek herhangi bir malzemenin bulunmadığından emin olunmalıdır.

Parmaklık Arası Genişlik

Bebeğinizin güvenliği için beşiğin parmaklık aralıkları bebeğinizin elinin, parmaklarının veya ayaklarının sıkışmayacağı genişlikte olmalıdır.

Parmaklık Yüksekliği

Bebeğinizin beşikten düşmesini engellemek için parmaklık yüksekliklerinin minimum 60 cm olması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen maddelerin yanı sıra beşiğinizi satın aldıktan sonra içerisinde herhangi bir oyuncak veya eşya bırakmamaya özen göstermelisiniz. Beşiğin içi ne kadar boş ve ferah olursa bebeğiniz o kadar güvenli ve sağlıklı bir uyku uyuyacaktır. Beşik seçiminizi gerçekleştirirken çekmecesi bulunan beşikleri de tercih edebilirsiniz. 

Oku
ozlemyurtozdemir
6 kişi beğendi. 4,17/5 ortalama puan. 

Şimdi böyle sürekli iki çocuk iyidir propagandası yapan, ben yandım siz de yanın diyen biri konumuna düşmek istemem o yüzden baştan açıklayayım bu yazının yazılış amacı sizi ikinci çocuğu yapmaya motive etmek değil.

Oku
ebebek
1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

“Doğuma az kaldı neler almalıyım?” diyorsanız aşağıda vereceğimiz bilgileri göz önünde bulundurarak doğum öncesi ihtiyaç listenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Doğuma sayılı zamanlar kala tüm ebeveynler büyük bir telaş içerisinde bebeği ve kendisi için gerekli olan eşyaları hazırlamaya başlar. Anne adayları bu zaman içerisinde zaten oldukça stresli olacağı için birçok şeyi unutabilirler. Bizler, bu yazımızda doğum öncesinde mutlaka almanız gereken ürünlerden bahsedeceğiz.

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Bir yandan da onun için alışveriş yaparak hiçbir eksiği kalmaması için uğraşıyorsunuz. Biberonlar, zıbınlar, tulumlar, havlular… Tüm bunları aklınızda tutmanız zor olacağı için aşağıda vereceğimiz liste sayesinde hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

İşte doğum öncesi mutlaka almanız gereken ürünler…

Hastane çıkış seti: Zıbından önlüğe, eldivenden şapkaya kadar bebeğinizin ihtiyaç duyacağı her şey tek bir paket içinde toplanıyor.

Body: Mevsime göre tercih edeceğiniz uzun kollu, yarım kollu veya kolsuz bodylerden birkaç adet alabilirsiniz.

Tulum: Bebeğinizin üşümesini engelleyen tulumlar son derece kullanışlı ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pijama: Bebeğinizin cildiyle uyumlu, yumuşak pijamalardan 3-4 adet bulundurabilirsiniz.

Önlük: Leke tutmayan veya kolay temizlenebilir bebek önlüklerini tercih edebilirsiniz.

Çorap, patik: Bebeğinizin ayaklarını sıcak tutmak için 5-6 çift çorap ve patik almalısınız.

Bebek şapkası: Pamuklu bebek şapkaları mutlaka alınması gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Bebek bakım ve temizlik ürünleri: Bebeğinizin hassas cildini temiz ve sağlıklı bir şekilde koruyabilmek için ıslak mendil, temizleme havlusu, alt değiştirme örtüsü, steril yara bantları, güneş koruyucu krem, bebek eldiveni, bebek çorabı, göbek bağı bandı, burun aspiratörü, tarak, tırnak makası, dişlik, emzik kutusu ve yalancı emzik gibi ürünleri doğum öncesinde mutlaka hazırlamalısınız.

Banyo Ürünleri: Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde banyo yapabilmesi için başlıklı bebek bornozu, banyo süngeri, bebek şampuanı, bebek losyonu, pişik kremi, bebek küveti ve bebek filesi gibi ürünleri ihtiyaç listenize ekleyebilirsiniz.

Beslenme Ürünleri: Biberon, biberon ısıtıcısı, emzik, diş kaşıyıcı, emzirme minderi, mama sandalyesi, mama tabağı ve mama kaşığı gibi ürünler mutlaka alınması gereken beslenme ürünleri arasında yer alıyor.

Bebek Odası: Bebek beşiği, nevresimi, yastığı, yatağı, uyku seti, cibinlik ve battaniye gibi ürünler bebeğinizin odası için gerekli olan ürünlerdir.

Seyahat İhtiyaçları: Oto koltuğu, kanguru, bebek arabası gibi ürünler seyahatlerinizdeki en büyük yardımcılarınızdır.

 

Oku
aybuke

Bloğum hakkında

02.01.2017

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

tanışma

Oku
annesena
1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Bebek doğduktan sonra, yeni bir devreye girmiş oluyorsunuz. Bu, lohusalık devresidir. Bu devre hamilelik ve doğumun etkisinden kurtulup iyileşme eğilimlerinin gösterildiği devre olacaktır. Bebeğinizi tanıyacak, nasıl bakılacağını öğrenecek ve onu emzirmeye başlayacaksınız. İşte bu yazımızda sizlere doğumdan sonra yaşayabileceğiniz durumlara karşı tavsiyeler de bulunuyorum

Oku
ozlemyurtozdemir
14 kişi beğendi. 4,29/5 ortalama puan. 

   “Ne olacak bu memleketin hali?” güzel yurdumun en gözde sohbet konularından biri. Memleketin hali ortada, dünyanın geri kalanının gidişatı da çok iç açıcı değil. Gerçi artık memleketin halinin ne olacağı konusunda  uzlaştık, başka bir “level”a geçtik; B planlarını konuşur olduk hatta başka şehirlere,  başka ülkelere göçmenin yollarını.  Kaçışları konuşacak kadar umudu kestik mi artık?

   Politik, ekonomik gelişmeler bir yana, her gün yetişkinlerin kirli savaşlarında ölen, yuvalarını terk etmek zorunda kalan, kaçarken boğulan, kaçtıkları yerlerde açlıkla ve akla gelebilecek her türlü zorlukla  boğuşan çocukların görüntüsünü izliyoruz. Neredeyse her gün; cinsel istismara uğrayan,  ihmalkarlıktan kaynaklanan kazalarda ölen, öldürülen, zorla evlendirilen, şiddet gören çocuklarla ilgili haberlerle karşılaşıp, karamsarlığa kapılmamak mümkün mü?  Peki bu karamsarlıkla daha ne kadar ve nasıl yaşayacağız?

 Benim  son zamanlarda insanlara en sık sorduğum soru; geleceğe dair umutlu olup olmadıkları. Tahmin ettiğiniz gibi sayısal olarak umutsuzlar açık ara önde. Arada sırada umudunu yitirmeyenlere de rastlıyorum ve onlarla sohbete doyamıyorum. Ne oluyor biliyor musunuz? Sanki etraf aydınlanıyor,  sanki soluk alıp vermek daha kolaylaşıyor, kahve daha lezzetli, dünya daha sıcak, hayat daha yaşanası   oluyor. Çünkü umut da umutsuzluk gibi bulaşıcı  bir şey ve umut olmadan yaşanmıyor ya da yaşanan şey hayat olmuyor.

  Vurdumduymazlıktan, aymazlıktan, “bize bir şey olmaz” kolaycılığından bahsetmiyorum ya da yaşananların farkında olmamaktan. “Evrene olumlu enerji gönderme” romantizminden ve gerçekleri inkar etmekten de söz etmiyorum. Umudumuzu koruyup oturduğumuz yerde oturalım da demiyorum. Kötü gidişatın farkında olup bu farkındalıkla çözüme odaklanan ve çözüm üretmenin ilk şartının de umudu yitirmemek olduğuna inanlardan bahsediyorum.

 Dünya böyle bir yer maalesef, insanlık tarihi savaşlarla, kıyımlarla, adaletsizliklerle, acılarla dolu. Bizim neslimiz de payına düşenleri yaşıyor. Hayatın adil olduğunu bize kim söyledi ki? Ama aynı tarih, milletlerinin kaderini değiştiren, mücadeleci, barışa inanan kahramanların varlığına da şahitlik etmiş ve hepsinin ortak noktası umutlarını hiç yitirmemiş olmaları. Umutlu olmayı işte en çok onlara borçluyuz bir de çocuklara.

  Her gün gencecik çocukları toprağa verirken, her gün bir patlamayla sarsılırken, dünyanın farklı köşelerinde acı çeken çocukları izlerken ve her gün kötü bir habere uyanırken zor da olsa umut etmekten başka çaremiz yok. Çünkü umut etmeden mücadele etme gücü bulamayız, umut etmeden bir şeyleri değiştirebileceğimize inanamayız. Boş bir iyimserlik mi benimkisi? Aptalca mı? Yine de boş bir iyimserliği, dopdolu bir kötümserliğe tercih ederim ben.

  Bu kadar çok çocuk acı çekerken, kendi çocuklarımın gülümseyen fotoğraflarını paylaşmaya utanmıyor muyum? Hayır, çoğu zaman elim hiçbir şey paylaşmaya varmasa da çocuklarımın gülümseyen fotoğraflarını paylaşmaya utanmıyorum. Çünkü çocuklara en çok gülümsemenin yakıştığını unutalım istemiyorum. Çünkü sistemin, sıradanlaştırmak ve bizi duyarsızlaştırmak için bilinçli olarak sürekli tekrar ettiği  ağlayan, acı çeken, ölen çocukların görüntülerinin kanıksanmasını, normalleşmesini istemiyorum.  Çünkü o gülümsemelere bakınca umutlu olmaya ve bir şeylerin ucundan tutmaya kendimi mecbur hissediyorum. Tuz yürüyüşüne çıkamıyorum, Samsun’a ayak basamıyorum, dünyanın öbür ucuna yardım götüren derneklere katılamıyorum evet, ama elimden geldiğince bir şeylerin ucundan tutmaya çalışıyorum. Bunu da sadece umudumu koruduğum zaman yapabiliyorum.

  Dünya artık algı operasyonlarıyla yönetiliyor, savaşların kaderini de aslında psikolojik savaşlar belirliyor ve bu kirli yeni dünya düzeninin  bana ve benim gibilere biçtiği rol de “umutsuzluk”. Durum ne kadar kötü olursa olsun ben bu role bürünmek istemiyorum. O yüzden sık sık karamsarlığa kapılsam da bazen yılsam da umutlu olmayı seçiyorum. Bunu söylediğimde bana kızan ya da saf olmakla suçlayan insanlara diyorum ki bu gerçekleri görmediğim ya da kendimi kandırdığım anlamına gelmiyor, ben sadece bu düzenin bana verdiği “hiçbir şeyi değiştiremezsin, umudunu kes ve sessizce köşende otur” mesajını reddediyorum.

  Umutlu insanları seviyorum, onlarla vakit geçirmeyi, sohbet etmeyi, etraflarını bir anda aydınlatmalarını seviyorum.  Umudun paylaşılmasını, çoğalmasını seviyorum. Tek bir umutlu cümlenin bile sihirli bir etkisi olduğuna inanıyorum. Dünyayı uzaylıların değil tarih boyunca hep olduğu gibi umutlu insanların kurtaracağına inanıyorum. Umudun bulaşıcı olduğuna inanıyorum ve mümkün olduğunca çok kişiye bulaştırmanızı  diliyorum…

 

 

 

 

 

Oku
1 2 3 4 5 ... >>