handeyuvakuran
40 kişi beğendi. 4,78/5 ortalama puan. 

Uzun zamandır ebebek’in Facebook sayfasında canlı yayınlar yapıyoruz. Canlı yayınlarda annelerden her gün yüzlerce ve hatta binlerce soru geliyor. Annelerin en çok merak ettiği, en çok soru sorduğu konuların başında emzirme geliyor. Emzirme konusunun en çok sorulan sorusu ise şu: Anne sütünü nasıl artırabilirim?

Oku
handeyuvakuran
Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Gaziantep deyince aklınıza ilk ne gelir? Baklava, kebap, katmer olabilir mi? Elbette, bu saydıklarımız Gaziantep ile özdeşleşmiş kelimeler… Ancak geçen ay gittiğim geziden sonra benim aklıma Gaziantep deyince “Çocuk Dostu Şehir” geliyor. Neden mi? İşte nedenleri…

Oku
ozlemyurtozdemir
3 kişi beğendi. 4,00/5 ortalama puan. 


Nihayet bahar geldi. Hepimizde tatlı bir telaş; bahar temizliği, kışlıklarla yazlık kıyafetlerin yer değişikliği, tatil planlamaları ve en önemlisi kilo verme telaşı.

Oku
semihtaskin
1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Merhabalar,

Öncelikle duam odur ki, bir evlat sahibi olmayı arzulayan herkese Mevla hayırlı birer evlat nasip etsin. Amin.

Babalık maceram 2009 yılının Ağustos ayının 23'ünde başladı yani ilk kızım Melike'nin doğum günü ile...

Bir kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren, belki daha da öncesinden bir anne olarak düşünebiliyor kendisini. O ruh ve hâl ile hareket edebiliyor. Ama bir erkek, bana göre olayı görmeden tam idrak edemiyor.

Sanırım bebeğin ilk ağlamasıda erkeği baba olduğu gerçeğine uyandıran bir alarm zili...

Kızımı ilk kez gördüğümde, ona bakıp "Neden önce olmadın?" demiştim. Evlat sahibi olmak ile ilgili kurduğum hayallerin hiçbirinde bu cümle yoktu. Bir anda dilimden dökülüverdi... Sonrasında heyecandan ve mutluluktan ağladığımı da hatırlıyorum. Minik defterimi elime şu satırları yazmıştım;

Bütün işleri bana verin bundan sonra,
Bunda sonra,
Bütün uykusuzluklar bana,
Tüm mesailer benim olsun,
İnanın istemem beş kuruş para...

Öyle bir heyecan ve aşk ile başlamıştı benim maceram...

Aradan geçen zamanda, 2013'te, ikinci kızım Beyza dünyaya geldi... Aynı heyecan ve duygu yoğunluğunu yaşadım, Melike'den bir fark olmaksızın...

Şimdi biri 8 diğeri 4 yaşında... Ben de onlara baba olma gayretindeyim...

Kız babası olmakla ilgili yaşadıklarımı sizinle paylaşmak ve daha çok sizden bir şeyler öğrenmek için burada yazıyor olacağım...

Selamlar
 Oku
ozlemyurtozdemir
1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Çocuklarım için hayallerim var; umutlarım, dileklerim, dualarım ve tabi ki de endişelerim. Sağlıklı, mutlu ve güvenli bir gelecekleri olsun istiyorum. Ne kadarı benim elimde bilmiyorum ama elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Oku
aylncsknnn

Gebe Egzersizleri

27.03.2017

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Amaç : 1 .Gebelik sürecinin anne adayları  için sağlıklı ve verimli geçmesi için neden gebe eğitimi ve gebe egzersizi gebelik süreci için anne adayına gereklidir ?

Amacımız gebelik sürecinin anne adayları için en faydalı ve verimli geçerek  hem anne  hemde bebek açısından doğum sürecini kolaylaştırarak gebelik döneminin faydalarının arttırılması ve sıkıntılı süreçlerinin en aza indirgenmesi ile gebe adayımızın normal hayatının daha verimli daha sağlıklı geçmesi için destek vermektir.

Anne bedeni bir doğa mucizesi için değişime uğrarken diğer taraftan anne adayları bilinmeyene doğru gitmenin kaygılarını taşıyor. Bu kaygıların üstesinden gelmek ise ancak “bilinçlendirme” ile mümkün olabilir.

Gebeliğin Belirtileri

En önemli bulgu kadındaki adet  gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi kadının gebe olduğu anlamına gelmez. Kadının yaşamındaki değişiklikler, bazı rahatsızlıklar, psikolojik durumu ve stres gibi bir çok etken kadının adet düzeninin bozulmasına ve gecikmelere neden olabilir. Gebelik belirtileri aşağıda listelendiği gibidir.

  • Adet kanamasının gelmemesi (amenore)
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İdrar ile ilgili şikayetleri
  • Yorgunluk ve bitkinlik hali
  • Fetal hareketlerin hissedilmesi
  • Göğüslerde beliren değişiklikler
  • Vajinal mukoza renk değişikliği
  • Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi.

Gebelik sürecinde annelerin, konusunda uzman sağlık çalışanları tarafından bilinçlendirilmesi ve kafasında oluşan soru işaretlerini doğru kişilere sorarak sağlıklı bilgi alması oldukça önemli. Günümüzde internet üzerinden bilgiye erişim artık çok kolay, ancak doğru yorumlanmış bilgiye ulaşmak ise pek mümkün değil. İnsan bedeni kişiden kişiye farklılık gösterir, bu nedenle sorulan her sorunun cevabı herkes için aynı olmayabilir

Amacımız anne adayına hem ruhi hemde fiziksel olarak bu dönemde yalnız olmadığını hissettirerek farkındalık seviyesini yükseltmek ve bedeninde oluşan değişiklikler doğrultusunda vücutta çıkabilecek ağrı ve kasılmaları gebe pilatesi çalışmalarımızla postürü kuvvetlendirerek gebe adayının kendine güvenini arttırmak toplum içinde daha huzurlu bir gebelik süreci geçirmesini saglamaktır. 
 FERDA SARAÇOĞLU

Oku
aylncsknnn
Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Gebe, anne ve bebek

Oku
birsenakyol

Kurabiye yanak...

10.03.2017

1 kişi beğendi. 4,00/5 ortalama puan. 

İşte benim yeni bloğum...
Benim cimcime mi cimcime, şeker mi şeker bir kızım oldu. Benim güzeller güzelim. Neyse devam edersem asıl meseleye giremicem. Bu şekerpare hayatımı tamamen değiştirdi. Oyle çok birikimim oldu ki bubları paylaşmam gerek dedim sıvadım kolları.
Bu kurabiye yanak çok vaktimi alsa da ikinci sorumluluğum da bu blog artık hadi hayırlısı bakalım.

Oku
yasemindc
Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Vücutta Meydana Gelen Değişimler : Gebelik dönemi bir kadının yaşamında, her organının çok hızlı çalıştığı bir dönemdir. Üretim organları ve göğüsle bera­ber annenin bütün vücudu gebeliğe göre ayarlanır. Hormonlar ona göre salgılanır bunun sonucunda da çocuğu dünyaya getirecek bir dizi değişiklikler meydana gelir annede. İşte Annede gelen gebelik den kaynaklanan değişik belirtiler ;

Oku
ozlemyurtozdemir

Cevap verme anneye

02.03.2017

2 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Sizin de çocuklarınızın sorularına ne cevap vereceğinizi bilemediğiniz ya da onların cevapları karşısında şaşkınlığa düştüğünüz anlar oluyor mu? Benim çok oluyor. Bazen düşünüyorum da eskiden işler galiba daha kolaymış.

Oku
1 2 3 4 5 ... >>