admin

Süper Anne Olmak (!)

31.03.2015

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Oysa ki kendimize sormak lazım; gerçekten mükemmelin tarifi ne? En iyisi ne? Özellikle de çocuk yetiştirme konusunda. Herkesin kendine göre doğruları var. İyileri var, kötüleri var. Yapabilecekleri yapamayacakları, uyanı uymayanı… Çocuk söz konusu olunca, çocuğun ve ailenin yapısı, anne babanın ilişkisi, her şey bu en mükemmeli tanımlamakta etkili.  Yani; “süper”, “en iyi”, “mükemmel” olmak zorunda değiliz; bütün bunlar çok göreceli. Kime göre, neye göre? Gelin görün ki; böyle olmak için paralıyoruz çoğu zaman kendimizi. Özellikle annelik konusunda...
 
Bu yüzden en mükemmeli dışarıda aramak yerine kendimize dönüp bakmamız; kendi “en iyimizi" bulmamız lazım. Buna yardımcı olmak amacıyla; içimizdeki “Süper Anne”yi ortaya çıkarmak için gereken becerileri şöyle bir gözden geçirelim istedim. Her bir konu ile ilgili nasıl olduğunuzu düşünebilir hatta skorlayabilirsiniz. Böylece önce nasıl olduğunuz ve  ardından da nasıl daha iyi olabileceğinizi; gelişim alanlarınızı belirleyerek bir adım öne geçebilirsiniz.
 
İşte Süper Annelerin 10 becerisi:
1. Çocuğumun 1 numaralı rol modeliyim: Rol model olmak; hayatta neyi, nasıl yaptığınız demek. Davranışlarınız kelimelerinizden daha güçlü. Çocuklarınızın yapmalarını istediğiniz bir şeyi siz de yapmaya gayret edin. Görmek istemediğiniz davranışları kendinizin de yapmadığınızdan emin olun. O zaman; hangi konularda iyi örnek oluyorsunuz, hangi alanlarda daha iyi olabilirsiniz?
 
2. Disiplin konusunda pozitifim: Evde pozitif disiplin ortamı yaratmak sizin işiniz. Bu konuda nasılsınız? Net kurallarınız var mı? Bunları açıklıkla dile getiriyor musunuz? Tutarlılıkla uyguluyor musunuz?
 
3. Sakin ve huzurluyum: Krizler her zaman olacak, bu çok normal. Ama verdiğiniz tepkiler sonrası pişman olmamanız önemli. Ayrıca unutmayın; çocuklara yaptırmak istediklerinizi bağırarak yaptırırsanız onlar da aynı yolu öğrenir. Sizi zorlayan zor durumlara sakinlikle yaklaşıp çözüm ararsanız onlar da sakin olmayı dener. Kontrol kimin elinde? Ne kadar sakin ve kontrollüsünüz?
 
4. Çok iyi bir dinleyiciyim: Çocukla iletişim en temel annelik becerisidir. İletişimde konuşmaktan daha önemlisi ise dinlemektir. Ne kadar iyi bir dinleyicisiniz? Günde aktif bir dinleyici olarak çocuğunuza ne kadar zaman ayırıyorsunuz?
 
5. Öfkeli değil, eğlenceli bir anneyim: Gergin ve sinirli olmak hayatımızın bir parçası ama iş çocuklarımıza gelince bunun bir faydası yok! Onlar bizimle geçirdikleri eğlenceli ve keyifli zamanları hatırlayacaklar. Ne kadar eğlenceli bir annesiniz? İçinizdeki çocuk çoktan yok olup gitti mi; arada dışarı çıkmasına izin veriyor musunuz? Daha çok çatık kaşla mı geziyorsunuz, yoksa gülümseyerek mi?
 
6. İyi bir stres yöneticisiyim: Stres yaratan unsurları ortadan kaldıramayız; ancak bunları tespit edip, verdiğimiz tepkileri kontrol edebiliriz. Stres altında eziliyor, kendiniz gibi davranamaz hale mi geliyorsunuz? Yoksa stresi yönetmeye mi çalışıyorsunuz? 
 
7. Kendime güveniyorum ve böyle bir çocuk yetiştiriyorum: Çocuğunuzun özgüvenini destekliyor ve onu kendine güvenen bir birey olarak yetiştirmek istiyorsunuz. Peki, sizin kendinize güveniniz nasıl? Bir birey ve anne olarak beklentileriniz, hedefleriniz net ve açık mı? Bunları yerine getirmek için adım atıyor musunuz? Kendinizi artılarınız ve eksilerinizle kabul edip seviyor musunuz? 
 
8. Motive edici bir liderim: Anne olarak ailenin liderisiniz; bir şeyin olmasını isterseniz olur. Bunu başarmak için ailenin itici gücü sizsiniz. Bunun için kendi iç motivasyonunuz çok önemli. Enerjik ve pozitif misiniz? Aile takımınızı yeterince tanıyor ve bir lider olarak onları nasıl motive edeceğinizi biliyor musunuz?
 
9. Kendini iyi hisseden ve bunu çevresine yayan bir anneyim: Kötü hissedecek çok neden var, ve inanın en kolayı bu. Önemli olan iyi hissedebilmek. Özellikle suçluluk duymak gibi bizi yiyip bitirecek kötü duygulardan uzak durabilmek. Zihnen, fiziken ve ruhen nasıl hissediyorsunuz? Çocuklarınıza bunu nasıl yansıtıyorsunuz? 
 
10. Nasıl olduğunu ve ne istediğini bilen bir anneyim: Buraya kadar konuştuğumuz her adımda anne olarak birtakım becerilerinizi artırmak için stratejiler oluşturdunuz, bireysel aksiyonlarınızı belirlediniz. Aslında her konuda nasıl olmak istiyorsanız aynı gelişim çocuklarınızda da olacak, bunu farkedin. Hayalleriniz neler? Annelikle, çocuklarınızla ilgili yapmak istedikleriniz neler? Bunları çocuklarınızla paylaşın, onların da hayal kurmasını teşvik edin. Birlikte gelecekteki resminizi çizin.

Özetle; anne olmak zaten hayattaki en süper duygu! Anne olmanın keyfini ve kendi mükemmelliğinizi her zaman doyasıya yaşayın...
 
Figen Küçükkoner Kırca
Çalışan Anne Destek Merkezi
www.lifefocus-tr.com
figen.kirca@lifefocus-tr.com
facebook: Ebeveyn Koçu Figen Kırca
twitter: @Coachfigen

Yorumlar