yasemindc

Anne Adayında Gebelik Süresince Görülen Değişiklikler

06.03.2017

1 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Herkese merhaba bebek.com da ilk yazım olması dolayısı ile biraz heyecanlıyım. İlk yazımda anne adaylarını hamilelik döneminde yaşadıkları değişim ve hamilelik belirtilerinden bahsetmek istiyorum. Özellikle ilk defa anne olacak adaylar sık sık bu konularda tecrübeli kişilere sorular sorarak vücutlarında yaşadıkları değişiklikleri gözlemlemek isterler.

Bende bu dönemden yeni geçtim sonunda sağlıklı olarak kızım ŞEYMA'yı kucağıma almak nasip oldu. İnşallah annelik duygusunu tatmak isteyen tüm kadınların bu duyguyu mhakkak tatmasını diliyorum. Hamileliğin ilk belirtileri konusunda yazıyı kaleme almadan önce şöyle bi diğer sitelerden kaynak araştırması yaptım. Sizlere güzel bir yazı hazırlamaya çalıştım Şimdi gelelim yazımıza;


Hamileliğin İlk Dönemlerinde Vücutta Meydana Gelen Değişimler :
Gebelik dönemi bir kadının yaşamında, her organının çok hızlı çalıştığı bir dönemdir. Üretim organları ve göğüsle bera­ber annenin bütün vücudu gebeliğe göre ayarlanır. Hormonlar ona göre salgılanır bunun sonucunda da çocuğu dünyaya getirecek bir dizi değişiklikler meydana gelir annede. İşte Annede gelen gebelik den kaynaklanan değişik belirtiler ;

1. Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler: gebeliğin ilk haftalarında memeler büyür ve sertleşir. Meme uçlarının rengi koyulaşır. Memelerde ge­beliğin ilk haftalarında görülür. Cilt izlerinde görüler, değişiklik­ler; gebelik sırasında kaşınıp yüzünde sivilce, egzama ve kırışıklık­lar bulunmaz. Gebeliğin son aylarında bazı kadınların alın, yanak ve alt çene bölgelerinde kahve rengi lekeler görülür. Kelebeği andı­ran bu lekelere gebelik sisi adı verilir. Doğumun ilk haftalarında bu lekeler azalır. Doğumdan önce ve sonra Besleyici kremler kullanıl­ması yararlı olur. Rahimin büyümesi sonucu, hamile karında beyaz çizgi­ler belirir. Bunlar karnın gerilmesi sonucu derinin esnek liflerinin kopmasıyla oluşur. Kalça kısmında beyaz yanıklar oluşabilir, Cildin çok gerildiği yerlerde de bu beyaz yanıklar görülebilir. Doğumdan sonra tamamen kaybolmaz. Karın ve kalçalara yumuşutıcı kremler kullanılması rahatlık verir, yararlı olur.


2. Anne adayının kilo alması:
Anne, gebeliğin ilk dört aylık döneminde Çok az kilo alır sonra­ki aylarda, ayda 1-2 kilo almaya başlar. Normal kilodaki bir kadı­nın gebelik süresince 10-12, kilodan fazla almaması gerekir. Şiş­man kadınlarda bu oran biraz fazla olabilir. Dört aydan sonra vücut, çevresi rahimle birlikte genişler. Göbek çukuru hizasından ölçüldüğünde, karın çevresi, gebeliğin son gün­lerinde 100-108 santimi bulur,

3. Sık İdrara çıkma ve Kabızlık Yaşanması :  Hamilelik döneminde kabızlık bebek büyümeye başladığında doğrudan mesaneye bastırır ve daha sık idrara çıkmasına yol açar. Bu basınç ve bağırsak değişiklikleri kabızlığa da neden olabilir. 

 

4. Anne Adayının Kendini Yorgun Hissetmesi : Çok yorgun hissetmek yaygın bir gebelik durumudur. Bunu nedeni anne kendisi ile birlikte bebeğide beslemesidir. Bundan dolayı anne daha çok yorulur.

 

5. Bulantı ve Kusmalar : Bulantı ve kusmalar en yaygın gebelik belirtilerinden biridir. Bu, hormon düzeylerinde bir artışa (kadınların yaklaşık yüzde 80'i gebeliğin ilk 3 ayı boyunca "sabah bulantısı" yaşar) neden olur. Birçoğu için, bu mide bulantısı sadece sabahla sınırlı değildir. Bazıları bütün gün bunu bu durumu yaşayabilir.

 

6. Koku Hassasiyeti :  Yemeğe veya başka durumlara karşı gözlenebilir. Bende çokça yaşadığım bir durumdu.

7. Olağandışı açlık hissi : Gebelik döneminde anne bebeği yetiştirmek için çok çalışıyor ve günde yaklaşık 300 ekstra kaloriye ihtiyaç duyuyor. Bundan dolayı da açlık hissi oluşuyor. Bazı kadınlar, normalde yemek yemeyi hayal etmeyecekleri yemeklere özlem duyuyor, diğerleri ise bütün gün aç hissedecekler.

 

8. Depresyon Durumu: Birçok kadın hamilelik boyunca duygusal ruhsal değişim geçirir. Hormonlar ayarlanırken ve vücut değiştikçe, çeşitli duygular yaşamak doğaldır.

Buraya kadar olan yazdığım konular bende de meydana gelen hamilelik döneminde yaşadığım belirtilerdi. Elbette tüm kadınlarda aynı belirtiler gözlemlenmeyebilir. Ama genellikle bu tür belirtiler yaşayacaksınız. Bebeğiniz ile birlikte mutlu , huzurlu, sağlıklı, sıhhatli, bol gülücüklü bir yaşam temenni ediyorum :)

Yorumlar