webarticle

Bıngıldak hakkında merak ettiğiniz her şey

Görüntülenme: 70911
29.07.2014 - Kategori:   Bakım

Bıngıldak konusunda yeni anne ve babalr genelde endişe taşırlar. Memorial Suadiye Polikliniği Pediatri Bölümü’nden Uzman Dr. Selase Koç Sansar, “Çok sert bir darbe almadıkça bıngıldağa dokunmanın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bıngıldak sanıldığı kadar hassas ve az korunaklı bir bölge değildir.” Diyerek bıngıldak konusunda bilgiler veriyor.

bebek.com: Bıngıldak nedir?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: Beyin dokusu kendini saran beyin zarları (meninksler) ve kafatası ile korunur. Kafatası birden fazla kemikten oluşmuştur. Anne karnındaki dönemde bu kemikler arasında birleştirici hatlar (suturlar) ve bıngıldak adı verilen baklava dilimi şeklinde bölgeler vardır. Kısacası bıngıldak kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasındaki bağ dokudan oluşmuş bölgedir. Doğumdan önce 6 tane olan bıngıldağın genelde doğum öncesi 5 tanesi kapanır. Doğum sonrası sadece ön bıngıldak mevcuttur.

bebek.com: Bıngıldak neden oluşur?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: Kafa kemikleri arasındaki boşluk bıngıldak bağ dokusundan oluşur. Üstü saçlı deri ve deri altı yağ dokusu ile kaplıdır.

bebek.com: Bıngıldağın bebekteki işlevi nedir?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: İlk 2 yılda çok hızlı olan beyin büyümesine kafa kemiklerinin büyümesi uyum sağlayamaz. Bu yüzden kemikler arası birleşme yerleri (suturalar) ve bıngıldak sayesinde kafa büyür ve beyin dokusuna zarar gelmez. Kafa içinde gelişebilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri esnek olmadığı için genişleyemez. Bıngıldak sayesinde yan etkiler azalabilir.

bebek.com: Bıngıldağın ne kadar zamanda kapanması gerekir?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: 12-18 ay civarında kapanır. Çok nadiren bazı çocuklarda arka bıngıldakta açıktır, en geç 3 ay içinde kapanmalıdır.Bıngıldağın erken kapandığı durumlarda genelde suturalar aracılığı ile baş büyümesi devam etmektedir.Böyle bir durumda sık aralıklarla baş çevresi ölçülmelidir.

bebek.com: Bıngıldağa dokunmak bebeğin beynine zarar verir mi?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: Çok sert bir darbe almadıkça bıngıldağa dokunmanın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bıngıldak sanıldığı kadar hassas ve az korunaklı bir bölge değildir. Çok ağır bir darbe olmadıkça hafif çarpma türü darbelerde hasar görmez.

bebek.com: Bıngıldakta hangi değişimler normaldir?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: Nefes alıp verme ve ağlama sırasında bıngıldakta şişme normaldir.

bebek.com: Bıngıldakla ilgili tehlike sinyali veren durumlar nelerdir?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: İshal, kusma gibi vücudun sıvı kaybına neden olan durumlarda bıngıldakta çökme meydana gelir. Bu sıvı kaybının ciddi olduğunu gösterir. Bıngıldakta şişme ise menenjit dediğimiz beyin zarı iltihapları ve kafa içine ait yer kaplayıcı lezyonlarda (tümör gibi) ve hisrosefali dediğimiz beyin omurilik sıvısının arttığı durumlarda olur. Mutlaka erken müdahale gerektiren bu durumlarda çocuklar zaten başka bulgular ile de sağlıksız görünürler, bu yüzden tamamen sağlıklı olan çocuklarda bu ihtimaller çok düşüktür.

bebek.com: Bıngıldak nasıl kontrol edilir?
Uzm. Dr. Selase Koç Sansar: Kemik doku çok sert bıngıldak daha yumuşak olduğu için baş bölgesini alından arkaya doğru normalden biraz daha fazla basınçla okşarsak saçlı deri altında bıngıldak hissedilebilir. Baklava dilimi gibidir. Yaş ilerledikçe küçülür. Bıngıldağın her aylık rutin hekim kontrolünde muayenesi yapıldığı için ateş, kusma, ishal vs gibi başka hastalık bulguları olmadığı sürece aile tarafından kontrol edilmesine gerek yoktur.

262 kişi beğendi. 1,15/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

10 maddede yenidoğan cilt bakımı

10 maddede yenidoğan cilt bakımı

Yeni bebek sahibi olan anne babanın kafasında pek çok soru dolaşır. Ye...

15 kişi beğendi. 2,40/5 ortalama puan. 

Evde prematüre bebek bakımı özel ilgi gerektiriyor

Evde prematüre bebek bakımı özel ilgi gerektiriyor

Prematüre bebekler, hastanede yoğun bakım ünitesinden çıkarılarak eve ...

66 kişi beğendi. 1,30/5 ortalama puan. 

Bebek bakımı hakkında her şey ( 1 )

Bebek bakımı hakkında her şey ( 1 )

Sevgili anne ve babalar, bebeğinizle birlikte yepyeni bir hayata başlı...

288 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Kakao yağı çatlakları önlüyor mu?

Kakao yağı çatlakları önlüyor mu?

Kakao ağacının yemişlerinden elde edilen kakao yağı uzun bir raf ömrün...

214 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Kişiye özel yöntemle kalıcı zayıflama tekniği

Kişiye özel yöntemle kalıcı zayıflama tekniği

Parmak iziniz gibi kişiye özel bir program olan metabolizma dengeleme ...

220 kişi beğendi. 1,19/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>