webarticle

Bebeklere püre tarifleri

Görüntülenme: 2742
29.07.2014 - Kategori:   Beslenme

Uzman Diyetisyen Deniz Yemişçi bebek beslenmesindeki en önemli gıdalardan biri olan püreleri anlatıyor ve ev yapımı püre hazırlamanın püf noktalarını paylaşıyor:

Anne sütünden sonra ek gıdalara geçiş döneminde hazırlanan püreler en pratik ve besleyici gıdaları oluşturur. Hazırlaması kolaydır, birçok farklı besini deneme şansınız olur, bebeğinizin toleransına göre yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz, farklı kombinasyonlar yaratarak besin çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Püresi hazırlanan gıdalar oldukça çeşitli olmakla beraber önemli olan besin değe
ridir. Çünkü bu dönemde mide hacmi çok küçük olan bebeğinizin küçük porsiyonlarda maksimum besin öğesini almaları gerekmektedir. Dolayısıyla seçilen sebze ve meyve besin değeri açısından ne kadar zenginse, bebeğinizin aldığı her lokma o kadar besleyici olacaktır. Buna ek olarak her bebek farklıdır ve her besini aynı derecede sevip tolere edemezler. Hiç umutsuzluğa kapılmayın, farklı besinleri ve karışımları denemeye devam edin. 

Ev yapımı püre hazırlamak oldukça kolaydır. Besini pişirin, biraz soğumaya bırakın, blendırdan geçirerek püre haline getirin. Hazırlayacağınız pürenin içeriği bebeğinizin yaşına ve sizin yaratıcılığınıza bağlıdır. Örneğin elma ile tatlı patatesi karıştırmaktan çekinmemelisiniz. Ayrıca anne sütü veya mama kullanmaktan çekinmeyin. Bu iki gıda pürenin besin değerini arttırmaktan öte bebeğinize aşina olduğu bir lezzet sağlayacaktır. 

Adım adım püre hazırlama

1.Meyve veya sebzeyi buharda pişirerek, fırınlayarak veya haşlayarak başlayın. Buharda pişirmek besin değerlerini korumak için en iyi yöntemdir. 
2. Pişen meyve ya da sebzeyi hazırlayacağınız cihaza  yerleştirin.
3.Püreyi inceltmek için önce yaşına uygun bir mama, anne sütü veya su ekleyin. 
4. Meyve ya da sebzeyi blenderda karıştırın. 
Püre hazırlamaya en uygun sebze ve meyveler, daha etli ve yumuşak olanlardır. Yeşil kabak, patates, havuç, muz, elma ve armut en çok tercih edilen sebze ve meyvelerdir. Fakat besin değeri yüksek kimi farklı seçenekler hazırladığınız mamaların lezzetini ve besin değerini arttırmaya yardımcı olacaktır. Örneğin içerdiği yağlar ve vitaminler ile avokado ve tatlı patates de bebekler için sağlıklı ve alternatif başlangıç gıdalardandır. 

İki lezzetli tarif

BALKABAĞI (6. aydan itibaren)

Çok iyi bir A vitamini ve beta karoten kaynağıdır. Püre halinde, tahıl gevrekleriyle veya yoğurda karıştırılarak tüketilebilir. Biraz tereyağı ve tarçınla fırınlanarak lezzetlendirilebilir. Satın alırken daha küçük boyda olanları tercih edilmelidir. Haşlanabilir, fırınlanabilir veya buharda pişirilebilir. Fakat besin değeri en çok fırınlandığında korunur. Balkabağı pişirildiğinde hemen tüketilmeli veya soğutulmalıdır. Dondurmak için uygundur.

BEZELYE (6-8 ay)

1 su bardağı bezelye besin değer açısından çok zengindir. A vitamini, kalsiyum, C vitamini ve demir içerir. Püre için uygundur. Yeşil sebzeler içinden başlangıç için en doğru olanıdır. En az kontamine olmuş 15 besin arasındadır. Bezelye seçerken diri ve parlak renkli olanlar tercih edilmelidir. Çok büyüklerinden ziyade orta büyüklükte olmalıdır. Buharda pişirme veya haşlama en iyi pişirme yöntemidir. 

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bu kategoride diğer makaleler

Bebeğinizin iştahsızlık sebebi siz olabilir misiniz?

Bebeğinizin iştahsızlık sebebi siz olabilir misiniz?

Bebeklerde görülen iştahsızlık probleminde temel sebebin, annenin taşı...

75 kişi beğendi. 1,71/5 ortalama puan. 

Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken

Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken

Az yemek yiyen, çok yemek seçen, tek yönlü beslenen ve yemeğe karşı a...

100 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

Çocuğunuz “iştahsız mı” yoksa “az yiyen mi?”

Çocuğunuz “iştahsız mı” yoksa “az yiyen mi?”

274 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Bebeğin su tüketimi nasıl olmalıdır?

Bebeğin su tüketimi nasıl olmalıdır?

364 kişi beğendi. 1,14/5 ortalama puan. 

Bebeğin sıvı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

Bebeğin sıvı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

237 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>