webarticle

Bebeklerde sarılık

Görüntülenme: 6232
29.07.2014 - Kategori:   Hastalıklar

  Sarılığın bir çok nedeni olabilir. Yeni doğanlarda görülen sarılığın en sık nedeni “fizyolojik sarılıktır”.Tüm yeni doğanlarda plazma bilirubin düzeyleri erişkinlerden daha yüksektir ve yeni doğanların % 50’si hayatınilk beş gününde klinik olarak sarılıklıdır. 

 

   Normal yeni doğanlarda bilirubin %4-5 mg civarındadır. 48. saatte % 10 mg’a kadar çıkabilir, ancak 7-10 gündenormal düzeylere iner. Yeni doğanların %5 ‘inde serbest bilirubin düzeyleri %15 mg’ı aşabilir. 
Serum albumini; %20-25 mg’a kadar artan bilirubin düzeylerini bağlayabilir. Ancak bu aşıldığında,serbest bilirubin kolayca beyine geçer ve bazal ganglionlara yerleşerek kerni ikterus tablosuna neden olur.
Patolojik sarılık çok daha az sıklıkla görülmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olabilir .Bunlardan bazıları :

  • Kan grubu uyuşmazlığı-Rh uyuşmazlığı 
  • Tıkayıcı sarılık 
  • Intrauterin veya yeni doğan enfeksiyonları (viral hepatit vs.) 
  • Kalıtsal karaciğer enfeksiyonları 

Fizyolojik ve patolojik sarılık arasındaki farklar:

  • Fizyolojik sarılıkta sararma bebeğin yaşamının ikinci veya üçüncü gününde başlar. Prematüre bebeklerde ise sararma daha geç başlar (genellikle üçüncü veya dördüncü günde)
  • Patolojik sarılık ise genellikle ilk 24 saatte ortaya çıkar ya da çok daha geç başlayabilir.
  • Fizyolojik sarılık bebek bir haftalık ya da 10 günlük olduğunda azalır. Prematüre bebeklerde ise daha uzun (15 gün sürer.)
  • Patolojik sarılık daha uzun sürer.
  • Fizyolojik sarılıkta bilirubin değeri 12mg ‘dan azdır. Prematürelerde ise 15mg’dan azdır.
  • Patolojik sarılıkta ise bilirubin değeri daha yüksektir.

BEBEK SARILIĞI- FİZYOLOJİK SARILIK- YENİ DOĞAN SARILIĞI

   Doğumu takip eden günlerde bir çok bebek sarı ile turuncu arası bir renk alır. Bu bilinen ve beklenen bir olaydır. Bebekdoğarken beraberinde alyuvarlarla gelir, alyuvarlar kanın içindeki oksijeni akciğerlere taşırlar. Çocuk nefes alıp akciğeriaçılınca , kan devrana başlar. Bu sırada alyuvarların bir bölümü yok olur. Yok olan alyuvarlar bebeğin karaciğeri vedalağı tarafından imha edilir. Ama bazı bebekler bu kadar çok işe yaramaz ,hücreyi yok edemez. Bu karaciğerin tamoluşmamasından kaynaklanır. Bu artıklar kanda birikir ve bebek sarılığına yol açarlar.  

   Bu hastalığın kısa sürede iyileşmesinde ışığın büyük önemi vardır. Bu yüzden sarılık olan bebekler beyaz veya maviışığın altına koyulurlar.  

   Bazen de sarılık çocuğun karaciğerinden kaynaklanır. Karaciğer görevini yapar fakat safra kesesi karaciğerden gelen bumaddeleri bağırsaklara ulaştıramaz. Bu yüzden de bebeğin kakası çok renksiz olur. 

   Hafif fizyolojik sarılık genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha ağır olgularda ultraviyole ışığın kullanıldığı fototerapiyleetkili biçimde iyileştirilebilir. Tedavi sırasında bebekler çıplaktır ve gözleri ultraviyole ışıktan zarar görmemesi içinkapatılır.

   Ayrıca deriden çok fazla miktarda su kaybı olduğu için bebeğe dışardan sıvı verilir ve beslenmesi bebek odasıylasınırlandırılır.

ANNE SÜTÜ SARILIĞI

   Bir bebeğin doğumundan sonraki ilk haftadan sonra sarılık olmasının nedeni anne sütü(her ne kadar böyle birdurum anne sütüyle beslenen ve normal zamanında doğmuş 200 bebekten 1’inde meydana geliyorsa da ) ya da kan vekaraciğer hastalıklarından olabilir. 

   Kan bilirubin düzeyleri meme emziren bebeklerde biberonla beslenen bebeklere kıyasla genelde daha yüksektirve uzun süre (altı hafta kadar) yüksek kalabilir. Bunun abartılı fizyolojik sarılık olduğu ve tıbbi açıdan önemli olmadığıdüşünülmektedir. Emzirmeye devam edilmesi önerilir.Emzirmeyi kesmek ve şekerli su vermek bilirubin düzeyleriniazaltmaktan çok arttırır ve süt üretimini de olumsuz etkiler.

   Gerçek anne sütü kaynaklı sarılık, bebeğin yaşamının ilk haftasının sonunda bilirubin düzeyleri hızla arttığındaveya patolojik sarılığın diğer nedenleri dışlandığında akla gelmelidir.

   Anne sütü sarığının nedeni bilinmemektedir. Sorumlu etkenin anne sütünde bulunan bir madde olduğudüşünüldüğünden bu tip sarılığa anne sütü sarılığı adı verilmiştir. 

   Tanı, yaklaşık 36 saat süreyle anne sütü yerine mama verildiğinde bilirubin düzeylerinde görülen şaşırtıcıdüşüş ile koyulur (bu süre içinde anne memelerindeki sütü besleme zamanlarında toplamaya ve süt rezervinidoldurmaya devam eder). 

   Emzirmeye başlanıldığında bilirubin düzeyleri yeniden artar, fakat önceki düzeye kadar artmaz. Birkaç haftaiçinde bu durum düzelir.
NOT: Anne sütü sarılığı olan bebeklerin bazılarında yaşamın ilk 3 gününde de yüksek bilirubin düzeyleri görülür(erken tip) 

   Bilirubin düzeyinin 4. günden başlayarak giderek arttığı ve 10-15. günlerde 10-20 mg/dl ye ulaştığı tipe de geçtip anne-sütü sarılığı adı verilir.

17 kişi beğendi. 1,47/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Gaz sancısıyla mücadele etmek

Gaz sancısıyla mücadele etmek

Gaz sancısına bağlı olarak bebeğinizle ilgili merak ettiklerinizi Medi...

64 kişi beğendi. 1,48/5 ortalama puan. 

Romatolojik hastalıklarda erken tanı

Romatolojik hastalıklarda erken tanı

29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü kapsamında çocuklarda görülen ro...

205 kişi beğendi. 1,07/5 ortalama puan. 

Karın ağrılarını ciddiye alın

Karın ağrılarını ciddiye alın

Çocuklar her yaşta karın ağrısı şikayeti yaşayabiliyor. Karın ağrıları...

279 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

Bebeklerde görülen her sarılık masum değil

Bebeklerde görülen her sarılık masum değil

Bebeklerin büyük çoğunluğunda ortaya çıkan yeni doğan sarılığı, her ne...

257 kişi beğendi. 1,19/5 ortalama puan. 

Kız çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu daha yaygın

Kız çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu daha yaygın

Yetişkinlerde sıklıkla görülen idrar yolları enfeksiyonu, çocukların d...

228 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>