webarticle

Bebeklerde diş çıkarma dönemi

Görüntülenme: 75110
29.07.2014 - Kategori:   Gelişim

Diş çıkarma süreci hem bebekler hem de anne–babalar açısından zor geçiyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Cihan Berkarda, bebeklerin diş çıkarma döneminde yaşadığı sorunları, bebeklerde diş çıkarma belirtilerini ve bu dönemde anne-babaya düşen görevleri anlatıyor.

bebek.com: Sağlıklı bebeklerde hangi aydan itibaren diş çıkmaya başlar?
Dişhekimi Onur Öztürk: Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başlar.Diş çıkartma 3-4 aylıkken de çıkabildiği gibi, 12-16 ayı da bulabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genellikle 27-29 aya kadar sürer. Anne-babaların en çok merak ettiği konulardan birisi de bebeklerde diş çıkarma sırası olup-olmadığıdır. Bebeklerin diş çıkartma aşamasında önce şu dişi çıkartacak bu dişi çıkartacak gibi böyle bir sıralama mevcut değildir.

bebek.com: Diş çıkarma belirtileri nelerdir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle birlikte diş çıkartırken; ishal , ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükrük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme , beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir.  Özellikle de halk arasında bebeklerde diş ateşi olarak bilinen ateşin çıkması sıklıkla görülmektedir. Yüksek ateşin görüldüğü zaman doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Diş çıkartma belirtileri yukarıda sayılanların bir veya birkaçı ile birlikte diş etlerinde kabarma–şişme ve sonrasında dişin uç vererek görünmesidir.

bebek.com: Anne babalar, bebeğin bu dönemi rahat geçirmesi için neler yapabilir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Bebeklerde diş kaşıntısı olan bu dönemi rahat geçirebilmeleri için aileler şunları yapabilirler:Bebeğinize çiğneyecek bir şeyler verin. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği , özellikle soğuk (soğuk bir muz veya havuç, lastik bir diş halkası v.s) şeyler verilebilir.

* Bebeğinize çiğnemesi için bir şey verdiğiniz zaman akciğerlerine kaçırmaması için mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
* Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapın.
* Diş etlerini hafifçe uyuşturmak için doktor önerisiyle verilen diş jellerinden beslenme önceleri diş etlerine sürün. (Bebeklerde diş jellerini doktorunuza danışarak size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.)

bebek.com: Diş kaşıyıcı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Diş kaşıyıcı seçerken ürünün plastik ve boyalı olmamasına dikkat etmek gerekir.

bebek.com: Bu dönemde ortaya çıkan ağrıyı giderecek ilaçlar var mıdır?
Dişhekimi Onur Öztürk: Diğer önlemlerle beraber bebeğinizin çok sıkıntısı varsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Dozu için doktorunuza danışın.

bebek.com: Hangi durumda doktora başvurmak gerekir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Bebeğinizin ateşi 38C derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler diş çıkartma ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir. Bebekler diş çıkartırken hastalıklara daha yatkın olurlar ve iyileşmeleri daha sorunlu olabilir.

327 kişi beğendi. 1,15/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Konuşma bozuklukları kronikleşebilir

Konuşma bozuklukları kronikleşebilir

Günlük hayatın her alanında iletişim kurmanın önemli bir parçası olan ...

275 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Hamileliğin telaşından sonra, hızla her şeyi unutup gün gün bebeğinizi...

403 kişi beğendi. 1,24/5 ortalama puan. 

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Anne babalar bebeklerini uyuturken çeşitli yöntemler deneyebiliyorlar....

1157 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Gebelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gebelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

773 kişi beğendi. 1,11/5 ortalama puan. 

48 ay

48 ay

1055 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>