Bebek Ekle

Rsv enfeksiyonları bebekler için risk oluşturuyor

Türk Neonatoloji Derneği yenidoğan bebeklerde önemli bir sağlık sorunu olan ve küçük bebeklerde bronşiyolit ve pnömoni gibi alt solunum yolu infeksiyonlarının  nedeni olan  Respiratuar Sinsityal Virüs Enfeksiyonlarına dikkat çekiyor.

Türk Neonatoloji Derneği yenidoğan bebeklerde önemli bir sağlık sorunu olan ve küçük bebeklerde bronşiyolit ve pnömoni gibi alt solunum yolu infeksiyonlarının  nedeni olan  Respiratuar Sinsityal Virüs Enfeksiyonlarına dikkat çekiyor.

Sonbahar ve kış aylarında salgınlara yol açan tek virüs grip değil. Her yaştaki hastada solunum yolları enfeksiyonuna yol açabilen ve oldukça bulaşıcı olan RSV özellikle Ekim - Nisan ayları arasında salgınlar yapmaktadır. Yenidoğan bebeklerin %60’ı doğumlarından sonraki ilk salgında RS Virüsüne maruz kalırlar ve yaşamlarının en geç 2-3. yıllarına kadar tüm çocuklar RS Virüsü enfeksiyonu geçirir.

RSV enfeksiyonları küçük prematüre bebekler için risk oluşturmaktadır

Yetişkinlerde ve 3 yaşın üstündeki çocuklarda basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak gözlenen hastalık; kırgınlık, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif öksürük ve baş ağrısı gibi şikayetlerle atlatılırken, küçük prematüre bebekler için tehlike oluşturmaktadır. Respiratuvar Sinsityal Virüs erken ve küçük doğmuş bebeklerle, diğer bazı yüksek riskli bebeklerde hastaneye yatarak tedaviyi gerektiren ve ölüme yol açabilecek kadar ağır klinik tablo ile seyreden alt solunum yolu enfeksiyonlarına başlıca enfeksiyon etkenlerinden biridir.

Türk Neonatoloji Derneği RSV Enfeksiyonlarına dikkat çekti

ürk Neonatoloji Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen toplantıda Türkiye’de Yenidoğan sağlığında gelişmeler, ülkemizde RSV enfeksiyonları konusunda yapılan çalışmalar, RSV: Etken ve Bağışıklık, Türkiye’de RSV tanı olanakları, küçük prematürelerin RSV enfeksiyonlarından korunması konuları ele alındı.

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri, Hıfzısıhha Merkezi gibi kurumlardan ve Hacettepe Üniversitesi,  Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakülteleri’nden çok değerli konuşmacıların katılımları ile gerçekleştirilen toplantının, RSV Enfeksiyonları ve Yenidoğan bebekler konusuna ilişkin bilgilerin gözden geçirilmesine imkan sağladığını belirtti.

Prof. Dr. Yurdakök,  açıklamasında RS Virüsü enfeksiyonlarının çok küçük (gebelik yaşları 32 haftanın altında olanlarda) ve özellikle uzun süre solunum cihazlarına bağlı kalmış kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde hastaneye yatırılmayı gerektirecek, bazen de ölümle sonuçlanacak ciddiyette problemlere neden olabileceğine dikkat çekerek, her yıl RSV enfeksiyonlarının sık görüldüğü aylarda ayda bir kez koruyucu bağışıklamanın hastalıktan korunmada önemli olduğunu
belirtti.


Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...