Bebek Ekle

Bebeğinizin gelişimi (6.ay)

Altı aylık bir bebek ne yer, ne içer? Neler yapar? Merak ettiğiniz sorular “Bebeğinizin Ay Ay Gelişim” rehberinde sizleri bekliyor. Minik yaramaz neler yapıyor neler! Okuyun, inanamayacaksınız!

  BEBEĞİNİZ NELER YAPAR?
Bebeğiniz bu ayın sonunda:
 • Oturur duruma çekildiğinde başını gövdesi ile aynı seviyede tutabilir.
 • A-guu ve benzeri sesli ve sessiz kombinasyonları yapabilir.
 • Dik tutulduğunda bacakları üzerine bir miktar ağırlık verebilir.
 • Yardımsız oturabilir.
 • Birisine veya bir eşyaya tutunabilir.
 • Kendi kendine kraker yiyebilir.
 • Oyuncağınızı aldığınızda itiraz edebilir.
 • Ulaşamayacağı yerde duran bir oyuncağı almaya çalışabilir.
 •  Bir elinden diğer eline bir nesneyi geçirebilir.
 •  Düşen bir nesneyi arayabilir.
 •  Bazı bebekler küçük ve zararlı nesneleri avuçları ile kavrayabilirler, bu yüzden yakınlarındaki nesnelere dikkat edin.
 •  Ga-ga-ga-ga, ba-ba-ba-ba, ma-ma-ma-ma gibi sesli sessiz kombinasyonları yapabilir.
 
   BU AYKİ DOKTOR KONTROLÜNDEN NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ

   Her doktorun sağlıklı bebek takibinde yaklaşımı farklı olabilir. Ancak altı aylık olduğunda genel olarak kontrollerde şunlaradikkat edilir.
 • Sizin, bebeğinizin ve ailenin geri kalanının bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığı, bebeğinizin beslenmesi, uyuması ve genel gelişimi ile ilgili sorular.
 • Bebeğinizin boyunun, ağırlığının, baş çevresinin ölçülmesi ve doğumdan itibaren kaydedilen gelişim diyagramına işaretlenmesi.
 • Daha önceki problemlerin yeniden kontrolünü kapsayan genel fiziksel muayene. Muhtemelen bu ziyarette ve bundansonrakilerde artık ağızda kontrol edilmeye başalayacaktır. Çıkan ve çıkmakta olan dişler kontrol edilir. Ayrıca başın arkasındakiposterior (arka) bıngıldak artık kapanmış olacaktır, başın tepesinde olan öndeki ise iyice küçülmüştür.
   • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi. Doktor bebeği baş kontrolünü, oturmasını, görme, duyma ve nesnelere uzanma, onları yakalayabilme yeteneğini, yuvarlanma, ayakların üzerine bir miktar ağırlık verme ve sosyal etkileşim ile ilgili bir dizi testten geçirebilir.
 • Eğer bebeğin sağlığı iyiyse ve herhangi bir engel yoksa üçüncü dönem aşılar yapılır.
 • Bebeğinizde kansızlık olup olmadığını anlamak için doktorunuz hemotokrit ve hemoglobulin düzeylerine bir kan testi yaptırarakbakabilir. (Bunlara parmak ucundan alınacak kandan bakılır.)
 • Beslenme , uyku, gelişim ve güvenlik gibi konularda bir sonraki ayda nelere karşı hazırlıklı olunacağı ailelere anlatılır.
 • Eğer gerekiyorsa flor takviyesi ve eğer bebeğiniz yalnız anne sütü ile besleniyorsa D vitamini takviyesi ile ilgili öneriler.

   Bu kontrollerde sizde doktorunuza bebeğinizin gelişimi, aşılanma sonrası ortaya çıkabilecek reaksiyonlar ve bebeğinizinbeslenmesi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları sormalısınız.

   BEBEĞİN BU AY BESLENMESİ

  SATIN ALDIĞINIZ BEBEK MAMALARI
   Günümüzde satın aldığınız bebek mamalarında genellikle eklenmiş tuz yada kimyasal maddeler yoktur ve şeker ya da katkımaddeleri de tek cins gıda içeren mamalara nadiren eklenmektedir. Hazır bebek mamalarının avantajları; kolayhazırlanmaları ve sunuma hazır olmaları, kavanozlarda steril hazırlanmaları, kalan kısmın tekrar kapatılıp buzdolabındasaklanabilmesidir. Ayrıca bu mamalarda kullanılan sebze ve meyveler toplanır toplanmaz pişirildikleri ve paketlendikleri için besleyici değeri olan maddeleri büyük ölçüde korumaktadırlar. Bu gıdalar tat ve içerik olarak standart ayrıca güvenilir vesağlıklıdırlar. Bu hazır mamaların avantajı özellikle katı gıdaların verilmeye başlandığı ilk aylarda belirgindir. Özellikle inceltilmişseçenekleri katı gıdalara ilk başlayan bebekler için iyi bir seçenektir. Ayrıca tek çeşit gıda içerenler allerji takibinin daha kolay yapılmasını sağlarlar. Elbette bebek gıdası diye satılan herşey bebekler için iyi değildir. Bebeğinize hazır gıda alırken etiketleri iyice okuyun veşeker, tuz, modifiye edilmiş nişasta ve diğer koyulaştırıcılar, hidrojenlendirilmiş yağ, monosodyumglutamat (MSG), doğal koku yada renk koruyucular içeren gıdalardan sakının. Bazı puding ve kremalarda yumurta vardır, eğer bebeğiniz henüz yumurtayememişse bunlardan kaçının.

   Anında kullanılmak üzere yada kurutulmuş bebek gıdaları(mama tozları) büyük kolaylık sağlar çünkü ağırlıkça hafiftirler veaçıldıktan sonra dolapta saklanmaları gerekmez. Ayrıca sudan başka şeylerlede karıştırılarak besin değerleri arttırılabilir.Ancak bazı sakıncalarıda vardır, hepsinden önce, bazılarında bebeğinizin gereksinimi olmayan kısmen hidrojenlenmiş bitkiselyağlar ve nişastalar bulunur. İkinci olarak bunların besleyici değeri kavanozlanmış mamalarınkinden azdır. Son olarak suyuçekilip sonradan tekrar sulandırdığınız bir mamanın tadı kaçınılmaz olarak taze olandan farklı olacaktır. O halde suyualınmış mamalar bir seyahat sırasında büyük kolaylık sağlamakla beraber, rutin kullanım açısından bebeğiniz için en iyisibunlar değildir. “organik” bebek gıdaları henüz piyasada yeni ve pahalıdır, ve kolaylıkla bulunmamaktadır. Ancak bunlar son derece güvenilirve besleyici değerleri en iyi olandır. Ancak bunları alacak gücünüz yoksa üzülmeyin. Diğer ticari mamalarda bebeğiniz içinzararlı maddeleri içermezlerse (MSG, renklendiriciler, kimyasal koruyucular) bebeğiniz için riskli değillerdir.

   EVDE HAZIRLANAN BEBEK GIDALARI

   Eğer zamanınız, enerjiniz ve motivasyonunuz varsa elbetteki bebeğinizin gıdalarını evde kendinizin hazırlamasında hiç birsakınca yoktur. yalnız aşağıdaki noktalara dikkat edin:
 • Yeni bir gıda verecekseniz bunu başka şeylerle karıştırmadan sade hazırlayın ve sunun, böylece bu yeni besine karşı herhangi bir allerji durumu olup olmadığını kotrol edebilirsiniz.
 • Şeker yada tuz eklemeyin. Eğer ailenizin tümü için yemek yapıyorsanız tuz ve şeker eklemeden bebeğinizin porsiyonunu ayırın.
 • Ne pişirirken ne de sofrada bebeğinizin gıdasına yağ eklemeyin.
 • C vitaminini tahrip edebildiğinden bakır kaplarda pişirmeyin.
 • Asitli gıdaları (domates gibi) aliminyum kaplarda pişirmeyin, çünkü az miktarda aliminyum çözünüp gıdalara karışabilir.
 • Sebzeleri buharda, basınç altında yada susuz ortamda pişirin.
 • Patatesleri kabukları ile pişirin ve kabuklarını daha sonra soyun.
 • Asla karbonat kullanmayın, gıdanın içindeki mineral ve vitaminleri boşaltabilir.
 • Baklagilleri geceden ıslatmayın. Aynı gün iki dakika kaynattıktan sonra bir saat boyunca dinlenmeye bırakın ve aynı suda pişirin.

   Bebeğinize katı gıdalara başlanmasından sonraki ilk bir kaç hafta veya bebek en az altı aylık olana kadar, sunduğunuz gıdaiyice püre haline getirilmiş, suyu sıkılmış yada elekten geçirilmiş olmalıdır.


"Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler" kitabından alınmıştır.

Yorumlar

Aysun Adamak 07 Temmuz 2010

çok güzel ve kıymetli bilgileriniz için teşekkür ederim.iyiki üyeniz olmuşum.acemiliğimi sizin bilgilerinizle çok daha kolay yeniyorum. bilgilerinizi her hafta sabırsızlıkla bekliyorum...

Ayse Saysal 14 Temmuz 2010

ya kafama cok takiliyo ben yurt disinda yasiyorum burada meyve pureleri satiliyo ben bunlara 4,5 aylikken falan baslamistim ama bi zararini da gormedim bisey olmamistir dimi yemeklerini kendim yapiyorum ve gunde 1yada2sefer mama veriyorum sadece geceleri ve sabahlari emziriyorum sizce kotumu yapiyorum

Gonca Evrim Çakmakcı 08 Kasım 2010

bebeğimin hayatımıza girdiği her aşamada heycanla bir sonraki hafta bizi bekleyen her detayı vermeniz acemi bir anne olarak beni motive ediyor. emeği geçen herkese teşekkürler:)

Diğer Yorumlar: 1 2 3 4 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...