Bebek Ekle

Bebeğim neden ağlıyor?

Tüm bebekler zaman zaman ağlarlar ve ağlamak zorundalar. Tamamen sağlıklı olsalar bile her bebek günde ortalama 2-3 saat kadar ağlar. Bebekler kendi kendilerine hiçbir ihtiyaçlarını gideremeyecekleri için, karınlarının doyması, altlarının temizlenmesi ve rahat bir şekilde uyuyabilmek için bir başkasına muhtaçtırlar.

Tüm bebekler zaman zaman ağlarlar ve ağlamak zorundalar. Tamamen sağlıklı olsalar bile her bebek günde ortalama 2-3 saat kadar ağlar. Bebekler kendi kendilerine hiçbir ihtiyaçlarını gideremeyecekleri için, karınlarının doyması, altlarının temizlenmesi ve rahat bir şekilde uyuyabilmek için bir başkasına muhtaçtırlar.

Yeni anne baba olmuş kişilerin bebeklerinin diline alışması biraz zaman alacaktır ve bu çok normaldir. Ancak bir süre sonra bebeğinizin aç olduğu için mi yoksa uykusu geldiği için mi veya altını kirlettiği için mi ağladığını anlayabilecek duruma geleceksiniz.

Karnım aç

Bebeklerin ağlamalarına neden olan birkaç durum vardır. Bunlardan ilki karınlarının acıkmasıdır. Yenidoğan bebeklerin en sık ağlama sebebi açlıktır. Özellikle ilk birkaç gün bebekler ne kadar emzirilseler de annenin sütü ancak 3. günden sonra istenilen seviyeye ulaşacağı için bebeğinizin küçük midesi hemen dolmayacaktır. Ağlaması bir anda kesilmese de siz onu emzirmeye devam etmelisiniz. Bir süre sonra sakinleşecektir. Eğer karnı doyduğu halde hala ağlamaya devam ediyorsa ağlamasının nedeni başka bir şey olabilir.

Rahat etmek istiyorum

Bebekler her konuda hassastır ve sizin rahatsız olmayacağınız bir durumdan o hemen rahatsızlık hissedecektir. Örneğin giydiği kıyafet fazla sıkıysa ya da altı kirlenmişse hemen tepki gösterecektir ve tepkisini bu aşamada ancak ağlayarak gösterebilecektir. Bu nedenle ağladığı zaman kontrol etmeniz gereken ilk noktalardan biri bezi olmalıdır. Sadece altını kirletmesi değil bezinin çok sıkı bağlanmış olması da canını yakıyor olabilir bu tür ayrıntılara da dikkat etmelisiniz.

Burası çok sıcak/soğuk

Bazı bebekler altlarının değiştirilmesinden, soyunmaktan ve banyo yapmaktan pek hoşlanmazlar. Tenlerinde havayı hissetmeyi ve çok sıkı sıkı giydirilmeyi sevmezler. Eğer sizin bebeğiniz de böyle reaksiyon gösteriyorsa siz de hızlı bir şekilde altını değiştirmesini çabucak öğreneceksiniz. Bebeğinizi ortamın ısısına göre giydirmeye dikkat etmeli ve ne çok kalın ne de çok ince giydirmelisiniz. Bunu ayarlamak için uygulanabilecek en basit yöntem bebeğinizi sizin giydiğinizden bir kat fazla giydirmektir.

Beni kucağına al

Bebekler kendilerini güvende hissetmek isterler ve onu kucağınıza almanız bu güveni bebeğinize verecektir. Daha büyük çocuklar için sizi odada görmek ya da sesinizi duymak yeterliyken yeni bebekler fiziksel bir temas hissetmek isterler. Karnını doyurdunuz ve altını değiştirdiniz artık onun tek istediği sizin kucağınızda olmak olacaktır. Bazı ebeveynler bebeklerinin bu duruma fazla alışacağından korkar ve bunu istemedikleri için bebeklerini çok fazla kucaklarına almazlar. Ama en azından ilk birkaç ay boyunca bebeklerini kucaklarına almaktan çekinmemeleri gerekmektedir.

Uyumak istiyorum

Genellikle bebeklerin uykuları geldiği anda, nerede olurlarsa olsunlar uyuyakaldıkları düşünülür ve büyük çoğunluğu da böyledir. Ancak bazı bebekler için bu durum geçerli olmayabilir. Bazı bebekler ışıktan ve sesten rahatsız olabilir ve hemen uykuya dalamazlar. Eğer bebeğinizin ağlaması için belli bir neden yoksa sadece yorulduğu ve uyumak istediği için ağlıyor olabilir. Onu sessiz sakin ve loş bir odaya götürerek uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Karnım ağrıyor

Karnını doyurdunuz, altını temizlediniz, uykusu da yok. Peki bebeğiniz neden hala ağlıyor? İlk defa anne baba olan kişiler tüm bu koşulları yerine getirdikleri halde bebeklerinin neden ağladıklarını anlayamazlar. Bu tür durumlarda bebeklerinin genellikle gaz problemi vardır ve buna bağlı olarak karın ağrısı çekiyorlardır. Bebeğinizin karnını ve ovuşturup sırtını sıvazlayarak gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece bebeğiniz rahatlayacak ve sakinleşecektir.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...