webarticle

Bebek anne karnında ters duruyorsa...

Görüntülenme: 25993
29.07.2014 - Kategori:   Hamilelik

Bebek rahimde nasıl durur?

Bebek anne karnında hep hareket halindedir. Anne karnındaki amniyon sıvısı bebeğe rahat hareket edebilme imkanı sunmaktadır. Rahat hareket eden bebek doğuma yaklaştıkça son şeklini almaya başlayacaktır. Genellikle beklenen durum bebeğin başının aşağı tarafta olmasıdır. Bazen bebek bu pozisyonu almaz ve bu tarz durumlara bebeğin makattan geleceği şeklinde ifade edilir. Bu durumda bebek başı yukarıda popo kısmı aşağıda olmaktadır.

Peki, bebeğin geliş şeklinin önemi nedir?

Baş organların arasında en değerli beyini barındırmaktadır. Bebeğin başının önce geliyor olması yaratan tarafından buna göre ayarlanmış ve başın zarar görmemesi üzerine bir denge oluşturulmuştur. Normal doğumda bebeğin başı önce çıkıyor olmalıdır. Aksi takdirde önce bacakların çıkması demek henüz tam açılma olmamışken bebeğin gelmesi demektir. Yani bacaklar daha tam rahim ağzı açılmadan çıkabilecek incelikte olacaktır. Sonrasında gelecek olan baş kısmı rahimden geçerken zorlama yapacak ve zedelenme ihtimali olabilecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı makattan olan durumda normal doğum tercih edilmemektedir.

Anne karnında bebeğin ters durmasının sebebi nedir?

Asıl önemli olan ultrason görüntülerinde 36. Hafta ve sonrasıdır. Artık bebek son şeklini almaya başlayacaktır. Yapılacak takipler ile bebeğin son şeklini alması beklenecektir. Bu bebeklerin ters durmalarındaki etken hamilelik yaşı, rahimde meydana gelen şekil bozuklukları, bebekten kaynaklanan anormal durumlar ve en çok sebep olarak da çoğul olan gebeliklerdir. Bundaki sebeplerden bazıları da; amniyon sıvısı dengesizliği konuşulabilir. Bu sıvının normalinden az veya fazla olması da bebeğin anne karnında baş aşağı alması gereken şekli almama sebebi olarak görülebilir. Bir diğer neden de; daha önce çok fazla gebelik yaşanmış ve rahmin normale göre daha gevşek olması eklenebilir.

Anne karnında ters şekilde duran bebekler için doğumdan önce dışarıdan müdahale edilebilinir mi?

Bebek anne karnında ters ise doktor bunu düzeltme girişiminde bulunabilir. Yalnız bu durumun incelikleri vardır. Doktorun bu anlamda tecrübeli olması, annenin aşırı şişman olmaması gerekir. Ve tüm bu koşulların uygun olmasına rağmen bu risklidir. Uygulama esnasında bebek ve anne zarar görebilir. Bebeğin kemiklerinde kırılmalar olabilir. Bebek ve annenin iç organları bu durumda zarar görebilir. Bu konunun başarılı olma ihtimali ancak % 50 dir. Ve her şeye rağmen acil durum karşısında yine sezaryen ile doğum yapılacak ortamın hazır halde tutuluyor olması gerekmektedir. Doktorlar genellikle bu durumların toplamında sezaryen tercih edecektir. Popo tarafı aşağıda olan bebekler için normal olan doğum yöntemi risktir. Bebek yeterince oksijen alamama durumundan dolayı bebeğin çevrilmesi çok da iyi bir tercih değildir.
Bu durumlar için önceden doktor bebeğin son şeklini almasını bekleyecektir. Ve bebek makat gelişi olarak ön görülmüş ise sezaryen tarihi belirlenecektir.

203 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri

Tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri

15 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Sezaryen doğumun avantajları ve dezavantajları nelerdir

Sezaryen doğumun avantajları ve dezavantajları nelerdir

12 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Normal doğum ve sezaryen

Normal doğum ve sezaryen

7 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Normal doğum tehlikeli mi

Normal doğum tehlikeli mi

8 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Hamilelik ve vücut ısısı

Hamilelik ve vücut ısısı

3 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>