Bebek Ekle

Diğer Konular

Kolik ağrısı ( karın ağrısı )

Kolik Ağrısı ( Karın Ağrısı )

Her beş bebekten birinde görülen ve kolik ağrısı ya da gaz sancısı bazı anne-babalar için ilk 3 ayı bir kabusa çevirebilir.

1. Kolik ağrısı nedir?

Kolik ağrıları için kabul edilen en uygun tanım; ilk 3-4 ayda başka sorunu olmayan ve yeterli beslenen süt çocuklarının bir günde 3 saatten fazla süren irritabilite ve huysuzluk nöbetleri veya bir haftada 3 günden daha sık ortaya çıkan ağlama nöbetleridir. Genellikle ikinci veya üçüncü haftada (prematüre bebeklerde daha geç) başlar, altıncı haftada en yüksek düzeye ulaşır. Anne babaya hiç bitmeyecekmiş gibi gelse de üçüncü ayın sonuna doğru sorun tamamen ortadan kalkar. Nadiren bazı bebeklerde altıncı aya kadar sürebilir.

2. Kolik ağrısı nasıl anlaşılır?

Koliği olan süt çocuklarının normal fizyolojisi ve mizacı eğilimi yaşıtlarından daha irrite, gergin, duyarlı veya sakinleştirilmesi daha güçtür. Ağlama nöbetleri tipik olarak akşamüzeri ve akşam saatlerinde artış gösterir, bebek dizlerini karnına doğru çeker, yumruklarını sıkar ve huzursuzlanarak ağlamaya başlar, bu sırada barsak hareketleri artmıştır ve gaz çıkarabilir, emme ve uyku düzeni bozulabilir.

Kolik ağrısı normal ağlama ile karıştırılmamalıdır. Normal çocuklar 2 haftalıkken günde yaklaşık 2 saat, 6 haftalıkken 3 saatten az, 3 aylıkken 1 saat kadar ağlayabilir ve bu süreler zamanla giderek azalır.

3. Kolik ağrısının nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda birtakım teoriler vardır. En mantıklı açıklama, yenidoğan bebeklerde tüm uyaranlara karşı blokaj olmasıdır ancak 3. haftaya doğru bu blokaj ortadan kalkar ve bebekler dış uyaranlara karşı daha uyanık olurlar. Uyaran bombardımanı altındaki bebek akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur, sonuçta nedensiz ağlamalar görülür, en geç 5. ayın sonuda bebek bu uyaranlarla başa çıkmayı öğrenir ve kolik sona erer.

4. Kolikli bebeğe ve anne-babaya nasıl yardımcı oluruz?

Anne-baba olarak öncelikle sakin olmaya çalışın. Çocuğunuz hasta değil, ağlama nöbetleri tekrarlayabilir ancak fiziksel bir sorun olduğuna dair bir kanıt yok. Bebeğiniz aşırı uyarılmış veya yorgundur. Bu sizden veya sizin hatanızdan kaynaklanan bir sorun değil.
Bebeğinizin ağlamasına engel olacak sihirli bir ilaç ya da tedavi yöntemi yoktur. Ancak yaygın olarak kullanılan aktif maddesi simetikon olan etkisi tartışmalı olan ilaçlar vardır, Bu ürün vücuttan emilmediği için güvenlidir ve yan etkisi yoktur. Ama ilaç tedavisinden önce diğer bazı yöntemler denenebilir:
• Bebeğinizi huzursuz ve gergin olduğu anlarda kucağınızda taşımanız ve onu göğsünüze yaslamanız bebekle fiziksel yakınlık sağlayarak (anne rahminde olduğu gibi) onu rahatlatır, güven ve haz duymasını sağlar.
• Bebekler ağlamayı bir iletişim aracı olarak kullanırlar. Bu nedenle onun ağlamalarını karşılıksız bırakmamaya çalışın. En iyisi bu konuda bir rutin oluşturabilirsiniz. Bebeğiniz yatak veya beşik gibi güvenli bir yerdeyken ağlamaya başladığında ilk 5 dakika ağlamasına izin verip, kucağınıza almadan onunla konuşabilir ve sakinleştirmeye çalışırsınız, eğer sakinleşmiyor ve ağlama şiddetini arttırıyorsa kucağınıza alarak susturmaya çalışın sonra tekrar yatağına koyarak bunu tekrarlayın.
• Bebeğinizin ağlamasının nedenini bulmaya çalışın (açlık, altını ıslaklığı, uykusuzluk, terleme ya da üşüme , pozisyon değiştirilmesi isteği gibi)
• Arabayla ya da pusetle bebeği gezdirin
• Bebeğinizi yumuşak bir battaniye ile sararak hafif bir kundak yapabilirsiniz, böyle durumlarda bazı bebekler sıkıca sarmalanmaktan hoşlanabilirler.
• Eğer bebeğiniz banyo yapmaktan hoşlanıyorsa ılık bir banyo yaptırabilirsiniz • Masajdan hoşlanan bebeklere vücut veya karın bölgesine masaj yapılabilir.
• Şarkı söyleyin ya da müzik dinletin
• Ritmik sesler dinletmek çoğu bebek için oldukça işe yarar. Elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi gibi aletlerin sesi ona anne karnındaki bazı sesleri anımsatarak raharlatıcı olabilir.
• Karnına basınç uygulayabilirsiniz. Bebeği kucağınızda dizlerinizin üzerinde karınüstü koyup sırtına hafifçe vurabilirsiniz ya da omzunuza dik bir pozisyonda yaslayıp yine hafifçe sırtını sıvazlamak birçok kolikli bebek için en iyi yöntemdir.
• Bazı bitkisel bebek çayları (rezene, papatya gibi) da az miktarda verildiklerinde bazı bebeklerde yararlı olabilir.

5. Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Bebeklerin her ağlaması kolik olmayabilir. Ağlamanın süresi, yoğunluğu ve sıklığı önemlidir. Özellikle tiz sesli ağlamalarda tıbbi bir problem olma olasılığı vardır. Kulak iltihabı, inek sütü allerjisi, fıtık boğulması gibi sorunlar da ağlama krizlerine neden olabilir. Böyle durumları atlamamak için mutlaka ağlama nöbetlerini çocuk doktorunuza danışın.

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...