webarticle

Bebeğinizin uyku düzenini nasıl oluşturursunuz?

Görüntülenme: 2659
29.07.2014 - Kategori:   Uyku

Uyku problemleri beslenme kadar anne ve babaların en sıkıntı duyduğu konuların başında geliyor. İstanbul Parenting Class'dan Uzman Psikolog Sinem Olcay, "Bebeğinizde iyi bir uyku düzeni oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır." diyor.

Bebeğinizin uyku düzeni yaşamın ilk yılı boyunca değişimler gösterdiği için uyku düzeni oluşturma yöntemleri dönem dönem açıklamakta fayda vardır. İstanbul Parenting Class'dan Uzman Psikolog Sinem Olcay, konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

  • Yeni doğan Dönemi

Yeni doğan bebekler 24 saat boyunca kısa süreli uyku ve uyanıklık döngülerinin içinden geçer. Belli bir zaman çizelgesine bağlı kalmak yerine acıktıkça beslenen bebeklerin uykuları daha düzenlidir. Bu dönemde bebeğinizin parmaklarını ya da emziğini emmesini teşvik ederek ya da ona uykuya dalmasını sağlayacak küçük yumuşak bir nesne vererek kendi kendini avutmayı öğrenmesine yardımcı olun.

1-2 aylık olduğunda bebeğiniz 13-14 saatlik toplam uykusunu 5-6 ayrı uyku periyodu şeklinde gerçekleştirir. Uyku daha çok geceye denk gelecek şekilde olur. Bu dönemde bebeğinizi tamamen uykuya daldıktan sonra yatağa koymak en doğrusudur.

  • 3 - 5 Aylık Bebekler

3-5 aylık olan bebeklerde gece uykusunun süresi artmıştır ve bunu sabah ve öğleden sonra şekerlemeleri izler. Hala geceleri uyanırlar ama kendi kendilerine tekrar uykuya dalmayı da öğrenirler. Gece uykusunun süresini uzatmak için; uykudan önce yapılan besleme işleminin, hem bebeğinizin hem de sizin rahatlayıp birbirinizden keyif aldığınız ve bebeğinizin yeterinde süt alabildiği tatmin edici bir besleme işlemi olmasına özen gösterin. Bu dönemde bebeğinizi yatağına uyanık haldeyken bırakın ki kendi kendini avutma aktivitelerini kullanabilmeyi ve kendi kendini sakinleştirebilmeyi öğrensin.

  • 6 Ay ve Sonrası

Biz ailelere bebekleri 4-6 aylık olduğunda ve en az 5,5 kilo ağırlığında ise gece uykusu eğitimi vermelerini tavsiye ediyoruz. Bebeğinizin gece boyunca uyumayı öğrenmesi sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bebeğinizin gündüz boyunca karşılaştığı öğrenme deneyimlerinden faydalanabilmesi, aktif, mutlu ve dikkatli olabilmesi için gece uykusu çok önemlidir ve mutlaka bebeğe öğretilmelidir. Gece uykusu konusunda zorlanan aileler mutlaka uzmanlarla irtibata geçebilirler.

 

1 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Mışıl mışıl öneriler

Mışıl mışıl öneriler

Uyku genel olarak ailelerin bebeklerinin gelişim sürecinde üzerinde du...

125 kişi beğendi. 2,54/5 ortalama puan. 

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi ken...

506 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

Çocuğunuz uyumak istemiyor mu?

Çocuğunuz uyumak istemiyor mu?

Çocuğun uykuya dalması için uzun süre yardımınıza ihtiyaç duyuyorsa, g...

345 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Bebekler uyudukça büyür! Uykunun önemi

Bebekler uyudukça büyür! Uykunun önemi

Uyku, insanın vazgeçilmezi. Çocuğun gelişimindeki yeri ise haliyle tar...

292 kişi beğendi. 1,24/5 ortalama puan. 

Bebeğiniz uykuda güvende mi?

Bebeğiniz uykuda güvende mi?

Anne babalar bebeklerinin doğumundan itibaren sağlıklı şekilde büyüyeb...

234 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>