webarticle

Bebeğinizin gelişimi (10. ay)

Görüntülenme: 96068
29.07.2014 - Kategori:   Gelişim

  BEBEĞİNİZ BU AYDA NELER YAPIYOR OLABİLİR?
   Bu ayın sonunda bebeğiniz şunları yapabilir:
 • Birisine yada bir şeye tutunarak ayakta durabilir.
 • Oturur durumdayken kalkabilir.
 • Bir oyuncağını almaya çalıştığınızda karşı koyar.
 • Rastgele anne-baba diyebilir.
 • Yüzüstü yatarken oturur duruma geçer.
 • Oyun için el çırpabilir ve el sallayabilir.
 • Küçük objeleri baş parmak ve diğer parmakları kullanarak kaldırabilir.
 • Eşyalara tutunarak yürüyebilir.
 • 
“hayır” kelimesini anlayabilir fakat buna nadiren uyar.
 • 
Bir an için destek almadan ayakta durabilir.
 • Anne ve baba kelimelerini bilinçli olarak söyleyebilir.
 • İsteklerini ağlamadan da belli edebilir.
 • Bir fincandan tek başına su içebilir.
 • Anlaşılmaz garip bir dil kullanarak konuşabilir.
 • Bir iki adım atabilir ve hatta biraz erkenci davranıp yürüyebilir.
  
  Bu ayki doktor kontrolünüz

   Bir çok doktor sağlam çocuk kontrollerinde bu ayı izleme takvimine dahil etmezler.Eğer bir sonraki kontrole kadar bekleyemeyecek bir durum olursa doktorunuza danışın.

  Bebeğinizin bu ayki beslenmesi

   Kötü yemek yeme alışkanlıkları
   10 aylık bir bebekle yemek yemek, hemen hemen herkesin iştahını kaçırabilecek bir olaydır. Bu yaştaki yemeğin içinde oyun daha ağır basar. Dolayısıyla bebeğin midesine giden yemekten fazlası üstünde başında kalır.Yemek saatleri artık bebeğiniz için sadece besin almak değil aynı zamanda keşfetmek ve yeni şeyleri öğrenmek demektir.Yemek bebeğin dokunma hissi, sıcaklık hissi, sebep sonuç ilşkisi geliştirmesini sağlar. Patatesleri masada ezmek, yoğurduavuçlamak, muzu üzerine sürmek sizin için ne kadar iğrenç olursa olsun yeni deneyimler demektir.Bebeğiniz yemeklerin cazip fiziksel özelliklerini öğrenene değin kağıt havlu ve elinizde bezlerle gezmeye hazırlıklı olun.Ancak bu sadece durup güleceğiniz bir durum değildir ve hiç bir şey yapmayacağınız anlamına gelmez.ileride uyacağı sofrakurallarına onu hazırlayabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:
 • örtü kullanmak: mümkün olan tüm korunma yöntemlerini kullanın. Örneğin yemek yenen yerin altına gazete serin, sonra atarsınız. Bebeğinize önlük giydirin, yalnız kendini rahat hissedeceği bir önlük olmalı. Kollarını dirseklerine kadar sıyırın.
 • İstenmeyen hareketlere engel olmak. Bebeğinizin kendince yaptığı denemelere engel olmak istemezsiniz, ama onun etrafı pisletmesine de içiniz elvermez. Dökmeleri en aza indirmek için onun yemeğini derin bir kasenin içinden verin. Bebeğinize verdiğiniz bardağın içini az doldurun ve içmediği anlarda bardağı ondan uzak tutun. Bir defa da birden fazla çeşit vermeye çok meraklı olmayın çünkü bebekler çok fazla seçenekten bunalabilir ve bunu yemek yeme yerine yemeklerle oyun oynayarak gösterebilir. Bebeğinize yemek verdiğiniz tüm malzemeleri kırılmaz materyallerden seçin.
 • Sakin davranın. Çoktan öğrendiğiniz gibi bebekler doğuştan oyuncudurlar, çünkü onlar oynayarak öğrenirler. Eğer masada yaptıklarına gülerseniz, onu daha fazlasını yapmaya cesaretlendirirsiniz. Aynı zamanda eleştiriyide pek sevmezler. “dur, yapma” gibi sözler onların hareketlerini kontrol etmeye pek yaramaz, hatta arttırmalarına sebep olur. En iyi politika bu 
gibi durumlarda yorum yapmamaktır. Tabi eğer bebeğiniz kaşık ile bir kaç düzgün lokma alırsa onu cesaretlendirin. Böyle düzgün hareketlerin işe yaradığını bilmesini sağlayın.
 • Kaşığa alıştırmak. Havada sallamaktan başka bir şey yapmasa da, yemek yemek için diğer elini kullansa da, sürekli olarak kaşığı eline verin.
 • Sakın düşmanca bir tavır almayın. Umutsuz anneler bazı umutsuz davranışlara başvururlar. Yemek yeme ve oyun oynama yetkisini tamamen bebeklerin elinden alırlar. Bu hareket daha temiz yemekleri sağlar. Fakat aynı zamanda bebeğinizin kendini beslemesini öğrenmesini ve sofra kurallarını öğrenmesini geciktirir. Ayrıca sürekli her şeyde kontrolün annenin elinde olması kendine güvensiz çocukların temelinde yatan nedendir.
 • İyi bir örnek olun. Bebeğinize doğru hareketleri öğreten ne dersler ne de uyarılardır. Bunun en iyi yolu sizi izlemesidir. Eğer siz masada elinizle yer, ağzınız dolu iken konuşur ve ağzınız açık olarak çiğnerseniz bebeğiniz sizin umduğunuzdan çok farklı alışkanlıklar kazanır.
 • Ne zaman ateşkes ilan edeceğinizi bilmelisiniz. Bebeğin yemekle oynamaya harcadığı vakit yemeği yemeği harcadığı vakti geçiyorsa,yemeği bitirmenin vakti gelmiştir. Masayı temizleyin ve bebeği masadan kaldırın. Eğer bebek bu durumu protesto ederse bir oyuncak yada oyunla dikkatini dağıtın.

   Onuncu aya geldiğinizde evde yenen hemen herşeyi bebeğinizde yiyebilir. Yalnız pişirirken yemeklerin tuzsuz olmasına dikkatedin. Yine haşlanmış ve ayıklanmış sebzeleri gevelemesi için eline verebilirsiniz.Et ve balıkları deri ve yağından ayırdıktan sonra küçük lokmalara ayırarak servis edin.Bebeğinize yağlı, tuzlu, baharatlı yiyecekler vermekten kaçınmalısınız.

   Anne sütünü kesmeyi düşünüyorsanız, lütfen okuyun!
   Bebeğinizi ne kadar emzireceğinize karar verirken birçok kişisel faktörle birlikte bilimsel bazı normlarıda göz önündebulundurmalısınız. Yenidoğanlar birkaç hafta ile sınırlı bile olsa emzirilmekten çok fayda görürler. Çünkü bu dönemde, bebekler hastalıklarlasavaşmak için gerkli antikorları yeni kazanmaya başlarlar. Ve bu dönemde mikroplarla mücadele için annenin sütündenfaydalanırlar. Böylece daha az hastalık ve allerji ve daha iyi gelişim sağlarlar. Bebek 4 aylıkken katı mamalara geçmeyebaşlamak mümkündür, ancak sadece meme ile beslenen bebekler 6 ay boyunca ek gıdaya başlamadan yalnız anne sütü almayadevam edebilirler. İlk 6 aydan sonra, bebek için hala ana besin kaynağı olarak anne sütü devamedebilir (anne sütü almayanlar için mama). Fakat buna destek olarak katı besinlere de başlamak gerekir.Bilim adamları, ilk yaşın sonuna doğru anne sütünün protein, çinko, bakır, potasyum içeriğinin yeterli olmadığınısöylemektedirler. Bebek ikinci yıl artık inek sütündeki besin maddelerine ihtiyaç duyar. Halen bebeğini emziren annelerbundan zevk duyabilirler ama unutulmamalıdır ki anne sütü bu zamandan sonra bebeğinize ana besin kaynağı olarakyetmemektedir. İlk bir seneden sonra hatta ikinci ve üçüncü yıllardada çocuğun emzirilmeye devam edilmesinin duygusal gelişime etkisihenüz tamamen kanıtlanamamıştır. Fakat şu görülüyor ki uzun süre emzirme veya biberon kullanımı diş çürüklerine sebepolmaktadır. İlk yılın sonunda emzirmeye yada biberona ağırlıklı loarak devam etmenin bir başka riski daha vardır. Bu dayatarak emmekten kaynaklanan artmış orta kulak enfeksiyon riski.


"Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler" kitabından alınmıştır.

559 kişi beğendi. 1,29/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Konuşma bozuklukları kronikleşebilir

Konuşma bozuklukları kronikleşebilir

Günlük hayatın her alanında iletişim kurmanın önemli bir parçası olan ...

132 kişi beğendi. 1,29/5 ortalama puan. 

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Hamileliğin telaşından sonra, hızla her şeyi unutup gün gün bebeğinizi...

155 kişi beğendi. 1,41/5 ortalama puan. 

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Anne babalar bebeklerini uyuturken çeşitli yöntemler deneyebiliyorlar....

857 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Gebelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gebelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

622 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

48 ay

48 ay

973 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>