webarticle

Bebeğiniz geceleri sık sık ağlayarak uyanıyor mu?

Görüntülenme: 44514
29.07.2014 - Kategori:   Uyku

"Bebeğinizin uykuları düzenli mi? Yoksa sık sık uyanıyor mu?” Bu sorular bebeği olan annelerin birbirlerine en çok sordukları sorular arasında yer alıyor. International Hospital Uzman Psikolog Özden Dandul, “Bebeğiniz sık sık ağlayarak uyanıyorsa uyku probleminden söz etmek gerekir.” diyor.

Bebekler yetişkinlerden çok daha uzun süre uyuyorlar. Onların hem fiziksel büyümeleri hem de duygusal ve bilşsel gelişmeleri için uykunun çok gerekli olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebeple yeni doğan bebekler günlerinin 2/3 sini yani 16-17 saatini, 3-3.5 saatten uzun olamayan uyku periodları ile geçiriyorlar. 6. haftadan itibaren genellikle bebek gün içinde uyanık kalıp geceleri uyumaya başlıyor. 6. ayında ise bebek gününün hemen hemen yarısını uykuda diğer yarısını ise uyanık geçiriyor. Psikolog Dandul, “Bebeğinin uykularının düzenli bir rutine girmesi ise ancak 12. 16. haftada söz konusu olabilir. Bebeklerin 70%’i 3. aydan sonra düzenli bir şekilde uyumaya başlarken 9. aydan sonra bu oran 90% ‘a çıkar.”diyor.

Psikolojik etkenlere dikkat!

Uyku bozukluğu şayet biyolojik bir nedene dayanmıyorsapsikolojik bir problemden söz ediliyor. Ne zaman uyku probleminden söz edebileceğimiz konusunda ise değişik uzmanların farklı görüşleri vardır. Dr. Dandul bu görüşler konusunda şunları söylüyor: Richman, eğer bebek ya da çocuk geceleri 5 ya da daha fazla kez uyanıyorsa ve uyandığında en az 20 dakika uyanık kalıyor ya da anne babasının yatağına gidiyorsa ve bu durum en az 3 aydır devam ediyorsa burada uyku probleminden söz edebileceğimizi belirtir. Zuckerman ise bebeğin geceleri 3 seferden fazla uyanıp yeniden uyumasının en az 1 saati aldığı durumlarda uyku problemi olduğunu belirtir.”

Uyku bebek için anne babadan fakat özellikle de anneden ayrılma anlamına geliyor. Uykuya gidişin yani uyumadan hemen önce bebeğin neler yaşadığının, gününü\günlerini nasıl geçirdiğinin uykusu üzerinde belirleyici önemi var Biz yetişkinler için geçerli olan kural bebekler için de geçerli. Şayet stresli bir gün geçirdiyseniz ya da yaşamınızda önemli değişiklikler oluyorsa uykularınızda bundan direkt olarak etkileniyor, başka bir deyişle ‘mışıl mışıl’ uyuyamamaya başlıyorsunuz. İşte bebekler içinde durum farklı değil!

İlişkiniz uyku düzenini etkiliyor

Yeni doğan bebek için dış dünya annesi demek! Bu ilişkiye zamanla baba, varsa eğer kardeşler katılıyor ve giderek ilişki çemberi genişliyor. Annenin hamileliğinin nasıl geçtiği, bebeği ile nasıl vakit geçirdiği, bebeği ile olan ilişkisinde ne kadar rahat olduğu ve keyif aldığı, onu kucağında nasıl tuttuğu, bebeğini uyutma yöntemi, uyanması halinde ne yaptığı ve hatta kendi bireysel tarihi gibi değişkenler bebeğin uyku alışkanlığını belirliyor. Psikolog Dandul “İşte bütün bu bilgilere ulaşıldığında, bebeğin ağlamalarının ne anlama geldiği anlaşılabilir.” Diyerek şöyle devam ediyor: "Bu elbette zaman alan bir süreçtir. Oysa genellikle anne babalar içinde bulundukları stresin neden olduğu çaresizlikle birlikte haklı olarak kesin sorularla gelip net cevaplar almak isterler. “Uyanınca yatağından almalı mıyım? Yoksa ağlayarak onu kendi haline mi bırakmalıyım? ...” Bu soruların kesin bir cevabı yoktur. Bunun nedeni ise her bebeğin ve onun içine doğduğu aile ortamının farklı olmasıdır. Dolayısı ile de her bebeğin gereksinimi diğerinden farklıdır. Sözgelimi, uyandığında bir süre ağladıktan sonra kendini genel anlamda güven içinde hisseden bebek bir süre sonra kendiliğinden uyuyabilirken ve onun yatağından alınmaması doğru iken, bir başka bebek için durum farklı olabilir. Burada asıl önemli olan bebek uyandığında ne yapılması gerektiğinden çok bebeğin uyumasına engel olan faktörlerin anne baba tarafından fark edilmesidir."

76 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Rahat uyku için 5 tavsiye

Rahat uyku için 5 tavsiye

Yeni doğanların ve bebeklerin uykuya dalamaması, az uyuması, uyurken s...

15 kişi beğendi. 2,07/5 ortalama puan. 

Uykusuzluk sorunu çeken bebekler

Uykusuzluk sorunu çeken bebekler

Gece yatmaz, gündüz kalkmaz! Her anne babanın çocuklarının uyku düzeni...

34 kişi beğendi. 1,44/5 ortalama puan. 

Mışıl mışıl öneriler

Mışıl mışıl öneriler

Uyku genel olarak ailelerin bebeklerinin gelişim sürecinde üzerinde du...

159 kişi beğendi. 2,46/5 ortalama puan. 

Bebeklerde uyku problemleri

Bebeklerde uyku problemleri

Bebeğin doğumdan sonra, dış dünya onun için yeni, çok farklı bir ortam...

10 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru mu?

Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi ken...

533 kişi beğendi. 1,23/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>