webarticle

Bebeğin kordonundan sıvı alınması: amniyosentez nasıl uygulanır?

Görüntülenme: 1668
29.07.2014 - Kategori:   Hastalıklar

Amniyosentez

35 yaş ve üstü anne adaylarında ve üçlü testte risk saptanan durumlarda amniyosentez yaptırmak gerekiyor.

Hamileliğin başlangıcından, bebeğin ilk kucaklanma sürecine kadar her anne – baba adayı, bebeklerinin sağlığıyla ilgili endişe taşıyor. Günümüzde uygulanan doğum öncesi tanı yöntemleriyle bebekler tehlikeden korunma şansına sahip. Bu yöntemlerden biri de amniyosentez. Bebeğin, anne karnında içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınması anlamına gelen amniyosentez, genellikle 35 yaş ve daha üstü anne adaylarında ve üçlü testte risk saptandığı durumlarda, kesin tanı amacıyla kullanılıyor.

Amniyosentez nedir?

En sık kullanılan tanı yöntemlerinin başında gelen amniyosentez, bebeğin anne karnında içinde yüzdüğü amniyon sıvısından ince bir iğne yardımıyla örnek alınması anlamına geliyor. Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kır metodu şöyle anlatıyor: “Bu yöntemde anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahme ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyos sıvısına ulaşılır. Amniyos sıvısından az bir miktar, enjektör yardımıyla çekilerek laboratuara gönderilir. Tanı amaçlı amniyosentez genellikle 15. 17. hamilelik haftalarında uygulanır. Daha ileri hamilelik haftalarında uygulanması uygun görülmez” Laboratuar sonuçları ancak 2 – 3 haftada çıkıyor. 24. hamilelik haftasından sonra bebekte kromozom anomalisi saptansa da, hamileliği sonlandırmak mümkün olmadığı için amniyosentezi en geç 20-21. haftada gerçekleştirmek gereklidir.”

Neden uygulanır?

Amniyosentez ile bebekte kromozom anomalisi olup olmadığına bakılıyor. Toplumda en sık görülen anomalilerden biri olan down sendromu teşhisi, amniyosentez ile konuluyor. Bu uygulamayla, kromozom anomalisi tanısı dışında bazı metobolik hastalıkların tanısı konabiliyor, nöral tüp defektleri için ileri tetkik yapılabiliyor ve anne adayına ait bir hastalık sebebiyle bebeğin erken doğması gerektiğinde akciğerlerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığı belirlenebiliyor. Op. Dr. Kır “Günümüzde genetik biliminin gelişmesiyle bebekte sadece belirgin kromozom anomalileri değil, tek gen kusurlarına bağlı hastalıklarının da bir kısmı tespit edilebiliyor.” diyor.

Kimler yaptırmalı?

Amniyosentez 200’de 1 gibi bir oranda düşük riski taşıdığı için rutin olarak her hamile kadına önerilmiyor. Op. Dr. Kır genel olarak amniyosentez önerilmesi gereken durumları şöyle sıralıyor:

İleri anne yaşı ( Doğum anında 35 yaş ve üstü ): Down sendromu başta olmak üzere bazı genetik hastalıkların görülme riski kadının yaşı ile paralel olarak artış gösteriyor. Bu sebeple ileri anne yaşı en sık amniyosentez önerilen durumların başında geliyor.

Pozitif öykü: Daha önceki gebeliklerde kromozomal bozukluk öyküsü olanlara amniyosentez öneriliyor.

Pozitif tarama testi: Genetik hastalıklar ve anomaliler açısından yüksek risk taşıyan hamilelikleri saptamak amacıyla bazı testler her hamile kadında rutin olarak uygulanıyor. Bu testlerden en sık kullanılan ise üçlü tarama testi. Bu testlerin pozitifi çıkması durumunda, kesin tanıya ulaşmak amacıyla amniyosentez yapılıyor.

Ultrasonografide anomali saptanması: Hamilelik takibi sırasında yapılan rutin ultrason incelemelerinde, anomali saptanması halinde amniyosentez tavsiye ediliyor.

2 kişi beğendi. 3,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Gaz sancısıyla mücadele etmek

Gaz sancısıyla mücadele etmek

Gaz sancısına bağlı olarak bebeğinizle ilgili merak ettiklerinizi Medi...

58 kişi beğendi. 1,53/5 ortalama puan. 

Romatolojik hastalıklarda erken tanı

Romatolojik hastalıklarda erken tanı

29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü kapsamında çocuklarda görülen ro...

198 kişi beğendi. 1,07/5 ortalama puan. 

Karın ağrılarını ciddiye alın

Karın ağrılarını ciddiye alın

Çocuklar her yaşta karın ağrısı şikayeti yaşayabiliyor. Karın ağrıları...

275 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Bebeklerde görülen her sarılık masum değil

Bebeklerde görülen her sarılık masum değil

Bebeklerin büyük çoğunluğunda ortaya çıkan yeni doğan sarılığı, her ne...

252 kişi beğendi. 1,19/5 ortalama puan. 

Kız çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu daha yaygın

Kız çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu daha yaygın

Yetişkinlerde sıklıkla görülen idrar yolları enfeksiyonu, çocukların d...

228 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>