webarticle

Bebeğin ilk muayenesi

Görüntülenme: 4174
29.07.2014 - Kategori:   Bebek

   Bebeğinizin hastanede ilk check-up’ı doğum odasında veya doğum sonrası bakım odasında yapılır.Burada doktor ilk değerlendirmesini yaparak bebeğin apgarını belirler, böylece hayata ilk adımını ne kadar sağlıklı atmış olduğu kontrol edilir.Bundan sonra ilk hafta içinde bebeğiniz defalarca muayene edilecektir. Ebe yada hemşire bebeğinizi düzenli olarak tartacak, bir sorun yada hastalık etkeni belirtileri var mı diye inceleyecektir. Bebeğiniz altı günlük olunca ona bir test yapılacaktırŞimdi bebeğin genelmuayenesi nasıl yapılıyor kısaca bir göz atalım:
 • Bebeğe ilk olarak apgar testi uygulanır ve puanları değerlendirilir.
 • Doğum kanalından geçen bebeğin anneden gonokok ve klamidya mikrobunu alıp göz enfeksiyonu olmasını önlemek için göz damlası veya merhem sürülür(gümüş nitrat veya antibiyotik)
 • El ve ayak parmakları sayılır,eksik varmı kontrol edilir.
 • Bebek tartılır ve boyu ölçülür.
  Bebeğin kanının pıhtılaşma derecesini arttırmak için K vitamin iğnesi yapılır. Yenidoğan bebekte bu vitamin eksiktir, vücudu henüz üretememiştir.
 • Yenidoğan bir bebek bir takım reflekslerle birlikte doğar,doktorunuz bebeğinizin bureflekslerinide kontrol edecektir.
 • Doktor bebeğin baş çevresini ölçer, başta bir anormallik var mı diye bakar. Bebeğin bıngıldaklarını muayene eder; damak yarığını anlamak için parmağı ile bebeğin damağını yoklar.
 • Daha sonra bebeğin kalbini ve akciğerlerini dinler. Yenidoğan bebeklerde kalpte üfürüm duyulması normaldir ve genellikle bir hastalık belirtisi sayılmaz.
 • Doktor bundan sonra elini bebeğin karnına koyarak karın içi organlarını büyüklükleri açısından kontrol eder. Buradaki organların çalışmaları sırasında çıkardıkları sesleri dinler. 
 • Bir sonraki adım cinsel organların herhangi bir anormallik var mı diye kontrol edilmesidir. Bebeğiniz erkekse yumurtalıkların inip inmediği kontrol edilir.
 • Bebeğin bacakları yavaşça ileri geri oynatılarak eklemleri, bacaklarının uzunluğu ve birbirine uyumu incelenir, ayaklarda düztabanlık var mı diye bakılır.Ayrıca doktor bebeğinizde doğuştan kalça çıkığı olup olmadığını da kontrol edecektir.
 • Bebeğin omurgası da kontrol edilir ve düz olup olmadığına bakılır.
 • Doğumdan sonra Guthrie testi yapılır. Bebeğinizin topuğundan biraz kan alınarak zeka geriliğinin bir nedeni olan Fenilketonuri hastalığı araştırılır. Bu hastalığın erken teşhisi ile zeka geriliği önlenebilir. Bu testle tiroid bezi yetersizliğide araştırılır. 

   APGAR TESTİ
   Çoğu bebeğe ilk yapılan ve genelde hepsinin iyi puanlarla geçtiği test Virginia Apgar adlı bir anestezi doktorunun geliştirdiği Apgar testidir. Bebek doğduktan sonraki birinci ve beşinci dakikalarda kaydedilen puanlar yenidoğanın genel durumunu yansıtır ve beş araştırma kategorisindeki gözlemlere dayanır. Puanı 7-10 arasında olan bebekler iyi-mükemmel durumdadır ve bunlara genelde rutin doğum sonrası bakım uygulanır. Puanı 4-6 arasında olanlar orta durumdadırlar ve bazı resüsitasyon önlemlerine ihtiyaç duyarlar. 4’ün altında puan alan bebekler kötü durumdadırlar, bunlara hemen ve azami derecede yaşam kurtarıcı müdahale yapılmalıdır. Önceden, ilk beş dakikada düşük puanlar alan bebeklerin ileride nörolojik sorunları olacağı düşünülürdü, fakat son araştırmalar bu bebeklerin çoğunun sonradan sağlıklarına kavuşup normale döndüklerini göstermiştir.
   

Ѝ

APGAR TABLOSU

İŞARET

ÖZELLİKLERİ

0 puan

1 puan

2 puan

Bebeğin görünen rengi Soluk veya mavi Vücut pembe,kollar ve bacaklar mavi Tüm vücut pembe
Bebeğin nabzı(kalp atışları) Saptanamıyor 100’ün altında 100’ün üstünde
Bebeğin refleks yapıtıUyaranlara yanıt vermiyor (Örneğin burnuna kateter sokulunca) Yanıt veriyor ama hafif Uyaranı alınca çığlık çığlığa ağlıyor
Vücudunaktivitesi (kasların tonusu) Zayıf, hiç aktivite yok Kol ve bacaklarda biraz hareket var Tüm vücudu hareketli
Solunum yok Yavaş ve düzensiz İyi (güçlü ağlamabunun bir göstergesidir)


"Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler" kitabından alınmıştır.

11 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Popüler kız ve erkek bebek isimleri

Popüler kız ve erkek bebek isimleri

En güzel kız isimleri, en güzel erkek isimleri, 2015 yılının en popüle...

271 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Bebek isim önerileri

Bebek isim önerileri

Bebeklerde isim seçme konusu anne adayları ve baba adaylarını en çok z...

228 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hareketli bebekler

Hareketli bebekler

Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren hareketlerinin bir anlamı ...

223 kişi beğendi. 1,23/5 ortalama puan. 

Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Göz sağlığı bütün hayat kalitesini etkileyen ve son derece önemli bir ...

184 kişi beğendi. 1,07/5 ortalama puan. 

Ağlayan bebek için yapılması gerekenler

Ağlayan bebek için yapılması gerekenler

Kolik, yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinin ...

181 kişi beğendi. 1,08/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>