webarticle

Bebeğin beslenmesi

Görüntülenme: 1935
29.07.2014 - Kategori:   Beslenme

Bebeğin sağlıklı gelişiminin temel şartı sağlıklı beslenmek... Doğan Hastanesi Beslenme Uzmanı Emine Sezen bebeklerde beslenme konusunda akıllara takılan sorulara yanıt veriyor.

Devamlı büyüme ve gelişme süreci içinde bulunan çocuk özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda çok hızlı büyüdüğünden besin gereksinmesi yetişkine oranla çok yüksektir. Gereksinim yaşla giderek azalır. Süt çocukları sarf ettikleri kalorinin %12-15’ini proteinlerden, %30-35’ini karbonhidratlardan %50-60’ını yağlardan sağlar iken, daha büyük çocuklar sarfettiği kalorinin %50-60’ını karbonhidratlardan %30-35’ini ise yağlardan sağlar.
Süt çocuklarında beslenme 3 şekilde yapılabilir.
1- Tabii beslenme (anne sütü ile beslenme)
2- Karışık beslenme (anne sütü+mama)
3- Suni beslenme (mama ile beslenme)

Tabii Beslenme: Anne sütü ile yapılan beslenme şeklidir. İlk aylarda süt çocuğunun ideal besini anne sütüdür. Anne sütü çocuğun kolay sindireceği, kolay kullanacağı eksiklik veya fazlalık hallerine yol açmayacak bir besidir. Emzirmenin başlangıcında anne sütü laktoz ve sudan zengin yağdan nispeten fazladır. Emzirme süresinin sonuna doğru bu oranlar yağ lehine değişir. Bu değişiklik çocukta doygunluk hissini kolaylaştırır. Bu nedenle her süt verişte anne bir göğsünü sonuna kadar boşaltmalıdır. Bu işlem aynı zamanda süt salgısının devamını da sağlar. Annenin çocuğunu besleyebilmesi her şeyden önce psikolojiktir. Ve annenin süt verme isteğine bağlıdır. Gerçek hipogalaksi (annede süt azlığı) nadirdir. Anne sütünün bileşimi bir dereceye kadar annenin beslenmesi ile ilişkilidir. Bu nedenle süt veren annenin dengeli beslenmeye dikkat etmesi gerekir. Alkol ve nikotin sütle çocuğa geçebilir ve zarar verebilir. Bebek ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeli 6. aydan itibaren sadece anne sütü veya mama ihtiyacı karşılayamaz. Weaning diye adlandırılan bu dönemde ek beslenme başlanmalıdır.

Anne Sütünün Üstünlükleri

1- Birleşimi çocuk için uygun bir besindir.
2- Anne sütü içilmeye hazır ve vücut sıcaklığındadır.
3- Steril bir besindir.
4- Anne sütü alan çocuklarda pişiklere daha az rastlanır.
5- Anne sütü alan çocuklarda özellikle ilk aylarda grip, faranjit, otit gibi infeksiyonlara daha az rastlanır.
6- Anne sütü alan çocuklarda barsaklarda lakta-basil grubu kolilerden üstündür.
7- Suni beslenen çocuklarda nadir olarak rastlanan süt alerjisi, anne sütü alanlarda görülmez.
8- Anne ile çocuk arasındaki yakın ilişkinin kurulabilmesini kolaylaştırır.
9- Süt verme uterus kontraksiyonuna yol açtığından, doğumdan sonra uterusun çabuk küçülmesi bakımından anneye fayda sağlar.
10- Süt veren annede meme kanseri oranı daha düşüktür.

Karışık Beslenme: Çocuğun anne sütü ile birlikte anne sütünün tamamlayıcı olarak başka bir besin ile beslenmesine denir. Anne sütü ile beslenen çocuğun sık aralıklarla uyanması ve aşırı ağlaması anne sütünün miktarca yeterli olmadığının bir işareti olabilir. Bu durumda çocuk 3 günlük aralıklarla tartılması gerekir. Çocuğun tartı artması normalin altında ise (günde 20 gr’dan az haftada 150 gr’dan az) karışık beslenmeye geçilir.
Anne sütünün durumuna göre karışık beslenme günde sabah , ikindi, akşam olmak üzere 1-2 öğün veya her öğün yapılabilir. Çocuğa önce 5-10 dakika anne sütü takiben diğer besin verilir.

Suni Beslenme: uygun şekilde yapılmak koşulu ile suni beslenen çocuk, anne sütü alan çocuk kadar iyi bir büyüme, gelişme gösterir. Suni beslenmede çocuğa verilecek besinin bileşimi çocuğun gereksinimlerini karşılayacak miktarlarda ve uygun oranlarda olmalıdır. Doğumdan sonraki ilk günlerde annede hiç süt yoksa hazır mamalara geçilir. Çocuğun ayına, kilosuna uygun şekilde aynı anne sütü gibi ilk aylarda 2,5-3 saat arayla beslenir.
İlk başlanacak 3,5-4 ayda meyve suyu (elma, şeftali) veya mevsim meyvesi olabilir. Meyve güzelce yıkanıp cam rendede rendelendikten sonra temiz tülbentten süzüldükten sonra 1-2 çay kaşığı ile başlanıp gün gün arttırılarak verilir. Bu öğün kuşluk öğünü olabilir. Daha sonra yoğurt başlanır. Yoğurt probiotik bir besin ve uyku ritmi, iştah ve bağışıklık üzerine etkilidir. Günlük taze mayalanmalıdır. İkindi öğünü olarak verilebilir. Daha sonra sebze çorbası başlanır. İlk olarak patates havuç kaynatılıp, blenderize yapılan çorbalar, daha sonraları mevsim sebzeleri eklenen çorbalar veya püreler öğlen öğünü olarak verilir. 7 aydan itibaren çorbalara kıyma eklenebilir. Sebzeye alışan çocuk artık kahvaltıya başlamalıdır. Kahvaltı başlangıçta mama ve bisküvi sulandırılarak başlanmalıdır. Birkaç gün sonra tuzu alınmış peynir bir kaç gün sonra yumurta sarısı 1/8’de bir başlanıp 1 haftada tam yumurta sarısına geçilir. Akşam öğünü olarak muhallebi 1 SB suya 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu kaynatılıp indirildikten sonra 5 ölçek mama ile koyulaştırılıp yapılan muhallebi verilir. 7 ayın sonuna doğru et (kıyma, balık, tavuk) kuru baklagil çorbaları veya ezmeler 8 ayda ise evde pişen yemekler TUZSUZ verilmelidir.

3 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına dikkat!

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına dikkat!

Yeni doğan bebeklerin üçte birinde, gözyaşı kanalının doğumsal tıkanık...

169 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

Bebeklere 1 yaşından önce tuz yasak!

Bebeklere 1 yaşından önce tuz yasak!

Bebeklerin beslenmelerinde yapılan en sık hatalardan biri, tuzlu besin...

142 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Çocuklarda yetersiz su tüketimi fiziksel ve zihinsel performansı düşürüyor!

Çocuklarda yetersiz su tüketimi fiziksel ve zihinsel performansı düşürüyor!

Ülkemizde çocuklar yeterli oranda sıvı tüketmiyor, çünkü anne babalar ...

182 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

Çocuk beslemenin incelikleri

Çocuk beslemenin incelikleri

Çocuk Beslemenin İncelikleri

144 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Çocuklara diyet yaptırmak doğru mu?

Çocuklara diyet yaptırmak doğru mu?

Çocuklara diyet yaptırmak doğru mu?

128 kişi beğendi. 1,14/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>