webarticle

Bebeği sütten kesme aşamaları

Görüntülenme: 11804
29.07.2014 - Kategori:   Anne Sütü

Emzirme bebeğinize verebileceğiniz en büyük armağan. Ancak belli bir zamandan sonra bu hediyeyi geri almak zorundasınız. “Peki ya ne zaman?” sorusu sizin de aklınıza takıldıysa Alman Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç’ın önerilerini okumanızda yarar var.

Emzirmenin kesilmesi için doğru bir zaman yok. En önemlisi bebeğin emzirmeden kesilmesine hazır olması ve annenin anne sütünü kesebileceğini hissettiğiniz zaman doğru zamandır. Genellikle bebekler 9-12. aydan önce bırakmayı tercih etmezler. Önerilen en az 1 yıl bebeklerin anne sütü almaları ve emzirmenin 2 yaşına kadar da sürdürülebilmesi… Aklınızda olsun!

Lütfen sabırlı olun!!!
Emzirmenin kesilmesi aşamasında kendinizi üzgün, yalnız, suçlu veya depresif hissetmeniz son derece doğal. Dr. İnanç hem kendiniz hem de bebeğiniz için yapabilecekleriniz konusunda şunları söylüyor: “Bu dönemde bebeğinizi daha fazla kucağınıza alın ve emzirmenin kesilmesinin büyümenin bir basamağı olduğunu hatırlayın.”

Sütten kesme konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Emzirme aniden değil, mutlaka yavaşça ve alıştıra alıştıra kesilmeli. Ani kesilme bebek için travmatik olabiliyor. Dr. İnnaç bu noktada bir uyarıda bulunarak şunları söylüyor: „Eğer çocuğunuzun hayatında önemli bir olay olacaksa (taşınmak, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı gibi) veya hastalık-diş çıkarma dönemi ise bu işi bir süre erteleyin.“

Bu metodları deneyin
Dr. Dicle İnanç sütten kesme konusunda bazı ipuçlarını şöyle sıralıyor:

• Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz zamanla alışacaktır. Besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verebilirsiniz.

• Emzirme sürenizi kısaltın. Emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verin.

• Emzirmeyi erteleyin ve ilgisini başka tarafa çekin.

• 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin veya sadece hava karardıktan sonra emebilirsin……gibi.

• Bu dönemde babalara büyük iş düşer. Siz etrafta değilken eşinizin beslemesi faydalı olabilir.

• Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmeyi en sona bırakın. Gece uyandığında eşiniz veya bir yakınınız kucağına alsın ve sakinleştirmeye çalışsın.

• Eğer emzirmeyi kesmeyi denediniz ve hiçbir şekilde başarılı olamadıysanız belki sizin bebeğiniz için emzirmeden kesmek için uygun zaman değildir. Bir süre sonra tekrar deneyin.

27 kişi beğendi. 1,37/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Anne sütü kanserden koruyor

Anne sütü kanserden koruyor

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Derneği, Avrupa Pediatri Derneğ...

52 kişi beğendi. 1,25/5 ortalama puan. 

Özgüvenin temeli anne sütü

Özgüvenin temeli anne sütü

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri kabul edilen anne sütü aynı zama...

60 kişi beğendi. 1,47/5 ortalama puan. 

Grip olan anne emzirmeyi kesmesin

Grip olan anne emzirmeyi kesmesin

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm...

90 kişi beğendi. 1,14/5 ortalama puan. 

Grip olan anne emzirmeyi kesmesin!

Grip olan anne emzirmeyi kesmesin!

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm...

69 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Emzirmek hem rahmi hem de yumurtalığı koruyor

Emzirmek hem rahmi hem de yumurtalığı koruyor

Emzirmek hem rahmi hem de yumurtalığı koruyor

70 kişi beğendi. 1,44/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>