Bebek Ekle

Diğer Konular

Çocuklarda peptik ülser

Giderek artan fast food alışkanlığı ve gazlı içecekler yerine evde pişen ev yemekleri, sebze ve meyveler tüketilmeli. Aksi takdirde ülser görülme ihtimali oldukça artabilir.

Peptik hastalıklar yemek borusunda, midede, onikiparmak barsağında iltihap ve yaralarla giden bir hastalık grubudur. Bu grubun içinde peptik ülser hastalıkları da vardır. Midede, mide mükozasını koruyan “ koruyucu faktörler”, buna karşın mideye zarar veren "agresif faktörler" vardır. Midenin salgıladığı müküs, bir takım hormonlar mideyi korurken, artmış mide asidi, pepsin, gastrin mide mükozasına zarar verir. Koruyucu ve agresif faktörler arasında denge bozulduğu zaman midede ve onikiparmak barsağında ülser ve gastrit ortaya çıkar.

Mide ülseri kronik iltihaplı barsak hastalıklarında, böbrek hastalıklarında, bağışıklık sistemi bozukluklarında, alerjik hastalıklarda, ağır enfeksiyonlarda da görülebilir. Ülsere neden olan ilaçlar arasında en önemlileri aspirin ve romatizma ilaçları gelmektedir.

Mide ve oniki parmak barsağında ülserin bir diğer nedeni “ Helicobacter pylori” denilen bir mikroptur. Bu mikrop, mideye yerleşerek, midede gastrit, oniki parmak bağırsağında da ülser yapar. Bu bakteri bir takım toksinler salgılayarak mide mukozasını zarara uğratır. Helicobacter pylori gastrit, ülser ve daha ileri yaşlarda bir takım kanserlerden sorumlu tutulmaktadır.

Türkiye’de Helicobacter pylori enfeksiyonu çok sık görülmektedir. Ancak bütün Helicobacter pylorinin pozitif olduğu şahıslarda ülser ve gastrit görülmez, Helicobacter pylorinin, midede ve oniki parmak bağırsağında hasar yapan farklı tipleri vardır. Bazı tipler salgıladıkları toksinler ile hasarı daha fazla arttırmaktadır. Helicobacter pylorisi pozitif olan şahıslarda, eğer üstüne ilave olan başka faktörler de varsa; bu bir stres faktörü olabilir, yiyecek faktörü veya bir ilaç faktörü olabilir, o zaman ülser oluşumu daha da kolaylaşabilir. Helicobacter pylorinin gastrit veya ülser yapabilmesi için şahsın bağışıklık sistemi de önemlidir. Herhangi bir bulgusu veya şikayeti olmayan şahıslarda tek başına Helicobacterin pozitif olması bir girişim ve tedaviyi gerektirmez.

Çocuklarda kusma, bulantı, iştahsızlık ve karın ağrısı peptik hastalıkların belirtilerindendir. Gece uyandıran karın ağrısı midede veya oniki parmak bağırsağındaki ülserin önemli bir belirtisidir. Çocuk yaş grubunda endoskopi kullanılmadan önce, karın ağrılarının genellikle çocukların kaprislerine bağlı olduğu düşünülürdü. Ancak çocuk yaş grubunda endoskopik incelemeler sonucunda karın ağrısı olanlarda mide barsak hastalıkları oldukça sık saptanmaktadır. Çocuklarda tedaviye yanıtsız kansızlıklar da mide hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Yemek borusu, mide ve barsaktan gelen ufak kanamalar sonucu demir eksikliği kansızlığı oluşmaktadır. Peptik hastalıklar büyüme gelişmeyi de etkileyebilirler. Dolayısıyla tekrarlayan kusmaları, iştahsızlığı, bununla birlikte karın ağrısı olan çocukların bu açıdan değerlendirilmeleri gerekir.

Bu belirtileri olan hastalarda eğer endoskopik olarak ülser saptanırsa ilaç tedavisi yapılmaktadır. Helicobacter pylori enfeksiyonu asla kana bakarak (serolojik olarak) veya dışkıda antijen tespit ederek tedavi edilmemelidir. Tanı açısından şikayeti olan hastalarda endoskopinin yapılması gerekir. Eğer şikayetleri yoksa da ne Helicobacter pylori aranmalı ne de bulunursa tedavi edilmelidir.

Belirtisi olan hastada endoskopik yolla ülser ve Helicobacter pylori teşhis edildiyse ve tedavisi yapıldıysa, ondan sonraki kontrollerinde invazif olmayan bir takım metotlar ile takip edilir. Bunda üre nefes testi denilen bir metot söz konusudur. Helicobacter pylori üreaz oluşturan bir mikroptur. Hastaya işaretlenmiş bir karbon verilir ve onun nefesinde bu karbonun miktarı ölçülerek Helicobacter pylorinin kaybolup kaybolmadığı tespit edilmektedir. Eğer kaybolduysa o zaman tedaviyi tekrarlamaya gerek yoktur. Eğer kaybolmadıysa ve hastanın ülseri varsa o zaman tedaviyi tekrarlamak gerekmektedir. Bir takım romatizmal hastalıklarda kullanılan ilaçların mideye zarar vermemesi için beraberinde mideyi koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır.

Çocuk yaş grubunda önemli olan bir faktör de beslenmenin düzenlenmesidir. Giderek artan fast food alışkanlığı ve gazlı içecekler yerine evde pişen ev yemekleri, sebze ve meyveler tüketilmelidir. Mikroplar ağız yolu ile bulaşmaktadır yani gözümüzle göremediğimiz kadar küçük bir gaita partikülünü çocuk eline bulaştırır ve ağzına götürür; çocuk yaş grubundakilere temizlik şartlarının iyi öğretilmesi lazımdır. Okullarda, tuvaletlerden sonra mutlaka el yıkanmasının öğretilmesi, dışarıdan herhangi bir şeyin yenmemesi gibi faktörlerin üzerinde durmak gerekir. Peptik ülser hastalarında ciddi bir diyet söz konusu değildir. Ancak beraberinde gastroözofageal reflüsü de varsa az sık yenmeli, yemek borusu ile mide arasındaki kas tabakasını gevşetici bir takım yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Günümüzde peptik ülser hastalığının çocukluk çağında tedavisi tıbbidir, cerrahi tedaviye gereksinim nadirdir.

Prof. Dr. Fügen Çullu ÇOKUĞRAŞ

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...