webarticle

8. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 10567
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Bebeğiniz bu hafta, kendisi için önemli bir süreci tamamlamaya çok yaklaştı. 8. haftanın sonuna yaklaştıkça o, "embriyo" değil "fetus" olarak adlandırılacak ve bebek boyu 13mm kadar olacak. Artık bebeğin gelişimi bir hayli fark edilir olmaya başladı. 

Önceki haftalarda kafa, ve gövde ayrımı yapılamıyorken şimdi bunların hepsi ayrı ayrı ultrasonda görüntülenebiliyor. Bunlar dışında bebeğinizin akciğerleri oluşmaya, kolları ve bacakları uzamaya başladı. Beyni ise gelişmeye devam ediyor. Artık minicik de olsa el ile ayakları belli oluyor. Lenf damarları oluşmaya ve dış genital organları gelişmeye başladı. Bu dönemde bir başka önemli değişim ise, plasentanın (bebeğin eşi) bebeğinizin beslenmesini üstlenmeye başlamasıdır. 

Yaklaşık olarak bir böğürtlen büyüklüğüne ulaşan bebeğinizin gerçek bir bebeğe dönüşeceğine inanmak zor değil mi? :) Bu haftaya kadar bebeğinizin küçük bir kuyruğu vardı ama o kuyruk gitmek üzere. Dudakları, sırtı ve bacakları şekillerini belli etmeye başladı. Üstelik artık göz kapağı, gözlerini kapatmaya başladı. 

8 haftalık hamile bir anne adayı olarak hafif kasık ağrılarınız olması normaldir. Bağırsak hareketleri azaldığından, gaz ve kabızlık da ağrılarınızın nedeni olabilir.  Eğer ağrılarınızda azalma olmazsa doktorunuza danışmalı ve onun önerilerine uymalısınız. 

Bu haftada annedeki değişiklikler neler olur peki? Kilo artışı ile ilgili endişeleriniz mi olmaya başladı? Şunu bilin ki; hamilelik oburluk yapılacak bir dönem olmamakla birlikte sıkı bir diyet için de uygun değildir. Dikkatli beslenerek ve hafif egzersizlerle; sağlıklı kilo artışı sağlayabilirsiniz. Hamilelikte alabileceğiniz kilo miktarı başlangıçtaki kilonuzla da ilgilidir. Hamileliğin başında zayıfsanız kilolu bir anne adayına göre daha fazla kilo alabilirsiniz. Vücut kitle indeksi normal sınırlarda ise, hamilelikte 11-14 kg civarında kilo alımı önerilir. Eğer vücut kitle indeksi düşük kilolu sınırlarında ise 12.5-18 kg arasında kilo artışı normaldir. Kişi eğer vücut kitle indeksine göre fazla kilolu ise tüm hamilelik boyunca alınacak kilonun 7-11 kg arasında kalması uygundur. Vücut kitle indeksi obez grubunda ise en fazla 7 kg alma hakkı vardır. İkiz gebeliklerde ise önerilen kilo artışı 16-20 kg arasındadır. 
Kilo alımının ilk 3 ayda 2-2.5 kg, ikinci 3 ayda 5-9 kg ve son 3 ayda 3-5 kg’dan fazla olmamasına özen göstermelisiniz. Kilo artışı sadece yağ dokularının artışı değildir, çoğu vücutta biriken sıvılardır. Bu nedenle fazla tuz, baharat ve acılı yiyeceklerin kontrolsüz kilo artışının sebebi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. 
Bu hafta göğüslerinizde büyüme fark etmeye başlayacaksınız.  Bu büyümenin nedeni göğüslerinizdeki kanalların ve diğer yapıların bebeğinizi beslemek için büyümesi ve bu büyüme nedeniyle kan akışı ve doku genişlemesinin artmasıdır. Uyuma güçlüğü ve hamileliğinizle ilgili gerginlik de – mide bulantısı ve kusmadan bahsetmeye bile gerek yok- enerjinizi alıp götürebilir. Ama bir iyi haberimiz de var. Pek çok kadın ilk üç aydan sonra kendini daha iyi hissediyor. 
Hamileliğin bu haftalarında bazı başlangıç testleriniz yapılabilir. Özellikle tiroid fonksiyonlarının tüm hamilelik boyunca normal sınırlarda olması hem hamilelik başarısı hem sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Tiroidin fazla çalıştığı durumlarda ise ilk bulgu tedavilere cevap vermeyen ve uzun süren bulantılar ve kusmalar olabilir. 

Toxoplazma enfeksiyonu hamilelikte önemlidir. Bu; eski dönemlerde nadir görülen bir enfeksiyon iken günümüzde karşılaşılabilmektedir.  Hamilelikten önce gerekli testler yapılmışsa hamileliğin ilk 3 ayında sadece Toxoplazma IgM’ye bakılması yeterlidir. Toxoplazma riskini azaltmak için; sokak kedileri ile temastan kaçınmalı, sebze, meyve yenmeden önce mutlaka iyi yıkanmalı, et mutlaka çok iyi pişirilerek yenmeli, sucuk ve pastırma pişirilmek suretiyle yenmeli, toprakla ve bahçeyle uğraşanlar mutlaka eldiven giymeli ve yemek yemeden önce ellerini iyi yıkamalı, çiğ et hazırlanırken kullanılan bıçak ve diğer malzemeler özenle yıkanmalıdır.

Hamilelikte yapılabilen aşılar Tetanoz ve Hepatit’tir. Grip aşısı da; çok özel durumlarda, bağışıklık sistemi problemleri olanlarda yapılabilir. Hepatit aşısının zamanı geldiyse 3 aydan sonra yapılabilir. Tetanoz aşısı ise 20 haftadan sonra en az 2 defa 1 aylık aralıklarla yapılabilir. 

İdrar yolu enfeksiyonları ilk aylardan itibaren hamilelikte sıklıkla görülebilmektedir. İdrar yanması olmasa bile idrarda koku değişimi, renginde koyuluk ve idrar yanması başlıca belirtileridir. İlk 3 ayda aşırı bulantı ve kusmaların altında idrar yolu enfeksiyonu yatabilir. Tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonu bazen erken doğumun nedeni olarak da karşımıza çıkabilir. Tedbir olarak yeterli miktarda su tüketmelisiniz. İdrar rengi açık limon rengi olmalı. Fazla sıvı tüketimine rağmen koyu idrar sıvı kaybının veya idrar yolu enfeksiyonun nedeni olabilir. İlk 3 ay bitiminde yapılacak olan idrar kültürü ile belirti vermeyen idrar yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkarılmasında fayda sağlayabilir. 

Baş ağrıları hamileliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanabilir. Progesteron hormonu artışı ve sık meydana gelen kan şekeri düşmesi baş ağrısının en sık nedenidir. Kahveyi sınırlı içerek, yeterli miktarda sıvı alarak, az ve sık beslenerek baş ağrılarınızı geçirebilirsiniz. 

BEBEKTEN NOT: 

Sevgili Anneciğim,
Ben artık tamı tamına 13 mm’lik küçücük bir devim! ;) Büyümek için nasıl uğraşıyorum, nasıl çalışıyorum bir bilsen… Olsun, seni göreceğim günün düşüncesi bile tüm bu çabalarıma yeter. Acaba sen de beni düşündüğünde bu kadar heyecanlanıyor musun?
Seni seviyorum!

26 kişi beğendi. 4,46/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>