webarticle

36. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 8595
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

37 haftadan önce başlayan doğum eylemine “erken doğum” adı verilir. Bebekler prematüredir. Bu haftadan önce görülen doğum belirtilerine ise “erken doğum tehdidi” adı verilir. Pratikte 36 haftadan sonra doğum belirtileri görülüyorsa, doğuma izin verilebilir. Fakat 36 haftadan önce görülen doğum belirtileri, imkan varsa tedavi edilmelidir.

Meme başı çatlakları, annelerin emzirirken karşılaştıkları, rahatsız edici bir durumdur. Doğum öncesi kullanacağınız uygun merhemler ve losyonlar, meme başı çatlaklarının azalmasını ve daha az rahatsızlık vermesini sağlar.

Rahminiz büyüdükçe, bel ağrılarınız da artacaktır. Omurgadaki şekil değişikliği sebebiyle, ufak sinir baskıları ve adale ağrıları meydana gelebilir. Eğer tek taraflı rahatsız edici ağrınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Bazen, idrar yolları taşları görülebilir ve tek böbrekte genişleme olabilir.

Sık sık başınız ağrıyorsa, mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün. Büyük 140 , küçük 90 ve üzeri ise biraz dinlenin ve tekrar baktırın. Hala yüksek seyrediyorsa doktorunuza haber verin veya yakındaki bir hastaneye başvurun.

Rahminizin büyümesi ile birlikte reflü şikayetleriniz de artabilir. Bu durumda yiyeceklerinizi dikkatli seçin. Yatış pozisyonunuzun dike yakın olmasına dikkat edin. Mide koruyucu ilaçlar almanız gerekebilir.

Vajinal kanamalar bu haftalarda önemlidir. Özellikle plasentanın rahim kanalına yakın yerleşimi ile plasenta previa kanaması olabilir. Kanama kırmızı ve yoğundur. Bu durumda hemen hastaneye gitmelisiniz. Diğer bir kanama sebebi ise plasentanın yerinden erken ayrılmasıdır. Dekolman adı verilen bu durumda, kan koyu renkte ve şiddetli karın ağrısı ile birlikte görülmektedir. Bu durumda da hemen hastaneye gitmelisiniz. Her iki durum da son 3 ayda yaşanabilecek en önemli acil olaylardandır.

11 kişi beğendi. 2,18/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>