webarticle

36. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 2563
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.
37 haftadan önce başlayan doğum eylemine “erken doğum” adı verilir. Bebekler prematüredir. Bu haftadan önce görülen doğum belirtilerine ise “erken doğum tehdidi” adı verilir. Pratikte 36 haftadan sonra doğum belirtileri görülüyorsa, doğuma izin verilebilir. Fakat 36 haftadan önce görülen doğum belirtileri, imkan varsa tedavi edilmelidir.

Meme başı çatlakları, annelerin emzirirken karşılaştıkları, rahatsız edici bir durumdur. Doğum öncesi kullanacağınız uygun merhemler ve losyonlar, meme başı çatlaklarının azalmasını ve daha az rahatsızlık vermesini sağlar.

Rahminiz büyüdükçe, bel ağrılarınız da artacaktır. Omurgadaki şekil değişikliği sebebiyle, ufak sinir baskıları ve adale ağrıları meydana gelebilir. Eğer tek taraflı rahatsız edici ağrınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Bazen, idrar yolları taşları görülebilir ve tek böbrekte genişleme olabilir.

Sık sık başınız ağrıyorsa, mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün. Büyük 140 , küçük 90 ve üzeri ise biraz dinlenin ve tekrar baktırın. Hala yüksek seyrediyorsa doktorunuza haber verin veya yakındaki bir hastaneye başvurun.

Rahminizin büyümesi ile birlikte reflü şikayetleriniz de artabilir. Bu durumda yiyeceklerinizi dikkatli seçin. Yatış pozisyonunuzun dike yakın olmasına dikkat edin. Mide koruyucu ilaçlar almanız gerekebilir.

Vajinal kanamalar bu haftalarda önemlidir. Özellikle plasentanın rahim kanalına yakın yerleşimi ile plasenta previa kanaması olabilir. Kanama kırmızı ve yoğundur. Bu durumda hemen hastaneye gitmelisiniz. Diğer bir kanama sebebi ise plasentanın yerinden erken ayrılmasıdır. Dekolman adı verilen bu durumda, kan koyu renkte ve şiddetli karın ağrısı ile birlikte görülmektedir. Bu durumda da hemen hastaneye gitmelisiniz. Her iki durum da son 3 ayda yaşanabilecek en önemli acil olaylardandır.

7 kişi beğendi. 1,57/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Hamileliğin İkinci Ayı

Hamileliğin İkinci Ayı

186 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 1. Ayı

Hamileliğin 1. Ayı

153 kişi beğendi. 1,03/5 ortalama puan. 

Kaç aylık hamilesiniz?

Kaç aylık hamilesiniz?

184 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 12. haftasında uygulanan muayenenin önemi nedir?

Hamileliğin 12. haftasında uygulanan muayenenin önemi nedir?

Hamilelikte düzenli kontroller hem annenin hem de bebeğin sağlığı için...

183 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler!

Hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler!

Anne ve baba adayları gebelik süreci boyunca bebeklerini kucaklarına a...

169 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>