webarticle

35. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 2928
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.
Bebeğiniz 2250 gr ağırlığında, boyu ise 44 cm civarındadır. Akciğerleri her geçen gün olgunlaşıyor ve normal hayata adaptasyon gücü artıyor. Cildi pembe ve ince kılcal damarlar belirgin. Bu haftalarda doğan bebeklerin bir bölümünün, yoğun bakımda ve özel kontrol altında olması gerekebilir.

Doğum belirtileri, özellikle hiç doğum yaşamamış anne adayları için bir soru işaretidir. Ya fark edemezsem ve doktoruma geç ulaşırsam telaşı her zaman yaşanır. Doğum belirtileri, vajinal kanama, su boşalması ve/veya rahim kasılmasıdır. Bu belirtilerin hepsi beraber de olabilir, tek bir tanesi de görülebilir ama bir tanesinin bile olması durumunda doktorunuza haber vermeniz veya hastaneye gitmeniz gerekir.

Doğum belirtileriyle karşılaşıp hastaneye gittiğinizde, size vajinal muayene yapılabilir. Amaç, rahim ağzında açılma olup olmadığını veya suyun gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğum erken başlıyorsa, durdurulup durdurulamayacağına da bakılır. Bununla birlikte halk arasında NST adı ile bilinen kardiyotokograf ile, rahim kasılmaları ve bebek kalp seslerinin normal olup olmadığı da kontrol edilir. Doğum lehine bulgular yoksa yanlış alarmdır. Doğum başladıysa hastaneye yatmanız önerilir.

NST bebeğin kalp ritmini ve annenin rahim hareketlerini kaydeden bir cihazdır. Doğum süreci esnasında ve takibinizde, doğum ekibi tarafından sıklıkla kullanılır. Doğum öncesi hamilelik aylarında, özellikle son haftalarda bazı muayenelerle birlikte yapılabilir. Eğer yüksek riskli bir gebeliğiniz varsa genellikle 30’lu haftalardan sonra belli periyotlarla tekrarlanır. Doğum esnasında veya doğum öncesi görülen kalp ritmindeki değişimler, bebeğin sağlığı ile ilgili bilgiler verebilir.

İkiz bebeklerde bebek hareketlerini takip etmek bazen anne adaylarında endişeye neden olabilir. Bir bebeğin daha belirgin ve sert hareket ettiğini, diğerinin hareketlerinin ise hissedilmediğini ifade edebilirler. Aslında bebekler neredeyse bitişik durduklarından hangi bebeğin hareket ettiğini tespit etmek olanaksızdır. Bu nedenle 30 haftadan sonra ortalama 10 defa bebek hareketi hissetmek normaldir.

Bebek en erken hangi haftalarda doğarsa yaşayabilir sorusu ise her zaman net değildir. 22-24 haftalarda doğan bebeklerin yoğun bakım koşullarında yaşam şansları vardır ama unutmayın ki çok küçük bebeklerde sonraki dönemlerde de bazı sorunlar olabilir. Özellikle 28 haftadan sonra geçen her gün, bebeğin yoğun bakımda yaşama şansını arttırmaktadır.

3 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Hamileliğin İkinci Ayı

Hamileliğin İkinci Ayı

184 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 1. Ayı

Hamileliğin 1. Ayı

151 kişi beğendi. 1,03/5 ortalama puan. 

Kaç aylık hamilesiniz?

Kaç aylık hamilesiniz?

184 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 12. haftasında uygulanan muayenenin önemi nedir?

Hamileliğin 12. haftasında uygulanan muayenenin önemi nedir?

Hamilelikte düzenli kontroller hem annenin hem de bebeğin sağlığı için...

181 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler!

Hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler!

Anne ve baba adayları gebelik süreci boyunca bebeklerini kucaklarına a...

169 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>