webarticle

30. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 11084
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Erken doğum riski olan, ikiz veya üçüz gibi çoğul hamileliklerde rahim kasılmaları daha belirgin olabilir. Her ihtimale karşı, bu haftalarda akciğerlerin olgunlaşmasını uyaran ilaçlar önerilebilir. Bu riskleri taşıyan hamileler, uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir.  

Bacaklarınızda şişmeler artıyorsa nedeni uzun süre ayakta kalmanız veya çalışıyorsanız yer çekimi etkisiyle toplar damarlarınızdaki dolaşımın büyüyen rahim tarafından engellenmesi olabilir. Akşamları ince bir yastıkla ayaklarınızı hafifçe yükselterek dinlendirin. Dinlenmekle geçen ayak şişmeleri sorun değildir. Dinlenmeye rağmen şişlik hala devam ediyor ve ağrı ile kızarıklık da görülüyorsa doktorunuza haber verin.

Bu haftalarda meydana gelen hafif kanamalar her zaman olmasa bile önemlidir. Az miktardaki kanamalar, erken doğum sancılarının yol açtığı rahim kanalı açıklığına işaret ediyor olabilir. Muayene ve ultrasonografi ile rahim kanalının durumu gözden geçirilmelidir. Eğer rahim kanalında açıklık yoksa istirahat ve rahim kasılmalarını engeleleyen tedaviler faydalı olabilir.

Bebeğinizin hareketlerini günde en az 8-10 defa hissetmeniz beklenmektedir. Eğer hareket hissetmiyorsanız bir bardak meyve suyu için, sol yanınıza yatın ve müziği açın. Buna rağmen hareket olmuyorsa kontrole gitmenizde fayda var.

Hızlı büyüme dönemine girdiğinizden yediklerinizle ilgili biraz daha titiz olmalısınız. Her gün en azından bir öğünde protein tüketmeye, gün aşırı da olsa yumurta yemeye gayret edin. Bol sıvı tüketmeniz ise en az kalori almanız kadar önemlidir.

Hamilelikte, 5 aydan itibaren sağ yan ağrısına sıklıkla rastlanır. Nedeni, rahmin sağ tarafa yaslanması sonucunda idrar borusuna yaptığı baskıdır. Bu durumda sağ böbrek çıkışında hafiften ileri dereceye kadar genişlemeler olabilmektedir. Bu durum tespit edilmişse sol tarafa yatmanız ve bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

Bebeğinizin büyümesi ile toplar damarlara baskı olur. Bacaklarda varis ile makatta hemoroid oluşması kaçınılmazdır. Bazen üzüm tanesi kadar şişebilir ve hassas olabilir. Tedavisinde lokal fitiller ve ağrı kesici kremler kullanılabilir, ayrıca sıcak suya oturma banyosu da fayda edebilir. İleri derecede şişlik ve ağrı, hemoroidin içindeki pıhtılaşmanın belirtisi olabilir. Bu durumda cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekebilir.

10 kişi beğendi. 2,70/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

58 kişi beğendi. 1,24/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

298 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

290 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

231 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

118 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>