webarticle

28. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 12096
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Bebeğinizin hızlı kilo aldığı bir dönemdesiniz. Dört boyutlu ultrasonografi ile bebeğinizin yüzünü incelediğinizde, mimiklerinin geliştiğini görebilirsiniz. Gülme, esneme, ağlama gibi hareketleri görüp kaydedebilirsiniz.

Şimdiye kadar kaç kilo aldınız, hiç hesapladınız mı? Eğer hızlı kilo aldığınızı düşünüyorsanız, bunun tek sebebi çok yemeniz olmayabilir. “Gebelik hipertansiyonu” veya “preeklampsi” adı verilen gebelik zehirlenmesi de hızlı kilo artışına sebep olabilir. Bacaklarınızda ödem varsa, mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün.

Bugün bebeğinize değişik bir müzik türü dinletin, bakalım ne tepki verecek :) Sert müziklerde bebeğinizin yüzünü buruşturduğunu, rahatlatıcı müziklerde ise onun da rahatladığını hayal edin. Ultrasonografi eşliğinde yapılan denemelerde, anne rahmindeki bebeklerin benzer tepkiler verdiği gözlenmiştir.

Bu haftalarda görülen kanamalar önemlidir ve acilen hastaneye başvurmanızı gerektirebilir. Bu kanamalardan plasenta previa, plasentanın rahim kanalını kısmi veya tamamen kapatmasıdır. Rahim kasılmaları ile birlikte kanama olabilir. Gerekli tedbirler alınmazsa kanama miktarı ciddi boyutlara ulaşabilir.

Yüzmek hem vücudunuzu rahatlatır, hem de sırt ve bacak adelelerinizi çalıştırır. İmkanınız varsa, haftada 3-4 defa yüzmeye gayret edin. Bu, ayaklarınızdaki ödemi azaltacak ve sırt kaslarınızı çalıştırarak bel ve sırt ağrılarını engelleyecektir. Yüzmenin yanında, su içinde koşma hareketleri, bisiklet çevirme hareketleri ve kol hareketlerini içeren egzersizler de yapabilirsiniz.

Rahminizin büyümesi ile midenizin çabuk dolduğunu ve tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte her yemekten sonra mide içeriğinin boğazınıza kadar geldiğini hissedebilirsiniz. Buna önlem olarak yemeklerde az yemeğe ve porsiyonlarınızı bölmenizi öneriyoruz. Yemeklerde sonra alacağınız antasit şuruplar hem gazınızın azaltmak hem de midenizi rahatlatmak için faydalı olacaktır.

Sıvı tüketimini önemseyin. Vücudunuzun sıvıdan yoksun kalması, erken doğum ağrılarına neden olabilir. Az idrara çıkma da, idrar yolları taşlarına ve enfeksiyona sebep olabilir. Su ve meyve suyu tüketimine dikkat edin. Günde bir adet soda da, elektrolit kaybını dengelemeye yardımcı olacaktır.

4 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>