webarticle

24. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 8933
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Bebeğinizin, ultrasonografi ile en iyi göründüğü haftalardasınız! Ultrasonografi görüntüsünün kalitesi, karın yağ dokusu oranı, karında gaz olup olmaması ve geçirilen karın operasyonlarından kalan izlerin varlığı sebebiyle düşebilir. Aynı zamanda bebeğin duruşu da önemlidir. Sırtı önde olan bebeklerin organ ve yüz görüntüleri pek de istendiği gibi çıkmayabilir.

Bebeğinizin hareketlerini çok net hissedebileceğiniz bir dönemde olsanız bile bilmelisiniz ki, bu hareketlerin ancak beşte biri kadarını hissedebiliyorsunuz. Bu durumda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır, zaten hareketleri günde birkaç defa hissetmeniz yeterlidir. Fakat bir gün içinde hiç hareket hissetmediğiniz takdirde, doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin kalp sesleri, steteskop adı verilen dinleme aleti ile duyulabilir. Ayrıca eşiniz kulağını karnınıza dayadığında, kalp seslerini ve bebeğin hareketlerini duyabilir.

Sırt ve bel ağrıları, omurganızdaki şekil değişikliği ile ilgilidir. Bel kısmı ön tarafa, sırt kısmı ise arka tarafa doğru şekil değiştirdiği için bu sıkıntılar normaldir. Kısa dinlenmeler şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, yüzme de sırt ve bacak adelelerinizin kuvvetlenmesine ve sırt - bel ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Meyvelerden karpuz, kavun ve turunçgilleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bu sayede hem sıvı almış hem de yararlı vitaminlerden faydalanmış olursunuz. Yemek aralarında tüketeceğiniz meyveler de, kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Bu dönemde yüzünüzde meydana gelen lekeler, renk hücrelerinin hamilelik hormonları ile aktive olmasıyla ilgilidir. Tedbir olarak güneşte fazla kalmayın ve güneş kremleri kullanmaya gayret edin.

Pişmemiş deniz ürünlerinden ve rafadan yumurtadan kaçının. Tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin, pastörize sütten elde edildiğinden emin olun.

4 kişi beğendi. 3,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>