webarticle

24. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 2853
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.
Bebeğinizin, ultrasonografi ile en iyi göründüğü haftalardasınız! Ultrasonografi görüntüsünün kalitesi, karın yağ dokusu oranı, karında gaz olup olmaması ve geçirilen karın operasyonlarından kalan izlerin varlığı sebebiyle düşebilir. Aynı zamanda bebeğin duruşu da önemlidir. Sırtı önde olan bebeklerin organ ve yüz görüntüleri pek de istendiği gibi çıkmayabilir.

Bebeğinizin hareketlerini çok net hissedebileceğiniz bir dönemde olsanız bile bilmelisiniz ki, bu hareketlerin ancak beşte biri kadarını hissedebiliyorsunuz. Bu durumda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır, zaten hareketleri günde birkaç defa hissetmeniz yeterlidir. Fakat bir gün içinde hiç hareket hissetmediğiniz takdirde, doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin kalp sesleri, steteskop adı verilen dinleme aleti ile duyulabilir. Ayrıca eşiniz kulağını karnınıza dayadığında, kalp seslerini ve bebeğin hareketlerini duyabilir.

Sırt ve bel ağrıları, omurganızdaki şekil değişikliği ile ilgilidir. Bel kısmı ön tarafa, sırt kısmı ise arka tarafa doğru şekil değiştirdiği için bu sıkıntılar normaldir. Kısa dinlenmeler şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, yüzme de sırt ve bacak adelelerinizin kuvvetlenmesine ve sırt - bel ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Meyvelerden karpuz, kavun ve turunçgilleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bu sayede hem sıvı almış hem de yararlı vitaminlerden faydalanmış olursunuz. Yemek aralarında tüketeceğiniz meyveler de, kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Bu dönemde yüzünüzde meydana gelen lekeler, renk hücrelerinin hamilelik hormonları ile aktive olmasıyla ilgilidir. Tedbir olarak güneşte fazla kalmayın ve güneş kremleri kullanmaya gayret edin.

Pişmemiş deniz ürünlerinden ve rafadan yumurtadan kaçının. Tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin, pastörize sütten elde edildiğinden emin olun.

2 kişi beğendi. 3,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Hamileliğin İkinci Ayı

Hamileliğin İkinci Ayı

181 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 1. Ayı

Hamileliğin 1. Ayı

150 kişi beğendi. 1,03/5 ortalama puan. 

Kaç aylık hamilesiniz?

Kaç aylık hamilesiniz?

184 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 12. haftasında uygulanan muayenenin önemi nedir?

Hamileliğin 12. haftasında uygulanan muayenenin önemi nedir?

Hamilelikte düzenli kontroller hem annenin hem de bebeğin sağlığı için...

179 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler!

Hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler!

Anne ve baba adayları gebelik süreci boyunca bebeklerini kucaklarına a...

169 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>