webarticle

23. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 9431
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Gelişimi hızla devam eden bebeğinizin ağırlığı 350 gr, uzunluğu ise 22 cm civarında! Akciğerleri gelişmeye devam ediyor ama hayata tutunabilmesini sağlayacak gelişimi halen tamamlamadı. İç kulakta yer alan duymayı sağlayan kemik yapıların oluşumu tamamlandı. Bebeğiniz artık anneye ait kalp atışı, solunum ve bağırsak seslerini duyabiliyor :)

Hamilelikte içtiğiniz su miktarı çok önemlidir. Özellikle bu dönemde, yaz aylarında çok daha fazla sıvı kaybı yaşanmaktadır. İçtiğiniz su miktarının yeterli olup olmadığının göstergesi idrar renginizdir. İdrarınız açık sarı renkte ise aldığınız sıvı yeterlidir. Vücudunuzdaki sıvı yetersizliği hem sizi halsiz bırakır, hem de erken doğuma da neden olabilir.

İçtiğiniz sıvı genellikle, su veya meyve suyu şeklinde olmalıdır. Meyve suyu içerken de, özellikle dışarıda içtiğiniz taze sıkma meyve sularının hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. İçilen kahve ve çayların ise, su ve meyve suyunun yerini tutmayacağını bilmelisiniz.

Bu dönemde yaşadığınız halsizlik ve bitkinlik, kansızlığın belirtisi olabilir. İlk 3 ayda yapılan kan sayımı normal olsa bile, bu haftalarda vücudunuzda sıvı miktarı arttığı için kan hücreleri yeteri artışı sağlayamayabilir ve kan sayımı değerlerinde düşüş yaşanabilir. Kan sayımının tekrar yapılması ve çıkan sonuca göre kan yapıcı demir preparatlar almanız gerekebilir.

Bu haftalarda size tetanoz aşısı yapılması önerilecektir. Eğer önceden tam doz tetanoz aşınız yapılmadıysa veya son aşınızın üzerinden 5 yıl geçtiyse, ilk aşı dozunuzu yaptırın. 1 ay sonra ikinci doz aşı için hatırlatmanız yapılacaktır.

Hamilelik döneminde, küçük çocuğunuz veya bebeğiniz varsa onu taşımanızda veya kucağınıza almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Hamile de olsanız çocuğunuza olan ilginizi azaltmayın. Kucağınıza alırken eğilmememeye çalışın. Gerekirse koltuk üzerine çıkarın ve öyle kucaklayın.

Rahminizin büyümesi ile birlikte,  toplardamarlara baskı olması nedeniyle hemoroidler ortaya çıkabilir. Büyümesi sorun değildir ama ağrı varsa tedavi olabilirsiniz. Sıcak oturma banyoları da sizi rahatlatacaktır.

2 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>