webarticle

21. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 9188
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Rutin hamilelik kontrollerinde yapılan ultrasonografi ile bebeğinizin organları ve büyümesi incelenir. 18. – 22. haftalarda ise başta diyabet, hipertansiyon, önceki hamileliklerinde anomalili bebek hikayesi, ileri anne yaşı nedeniyle detaylı anomali taraması veya 2 düzey ultrasonografi tetkiki önerilebilir. Bu tetkikin amacı, farklı bir gözün bebeğinizi incelemesi ve anomali atlama riskinin azaltılmak istenilmesidir. Yapılan bu inceleme ile anomali taraması yanında kromozom bozuklukları yaşandığını düşündüren “yumuşak doku markerleri” de aranır. Sonuç size rapor olarak verilir. 
Göğüslerde büyüme ve hassasiyet artışı normaldir. Bir miktar süt de gelmesi normaldir. Destekleyici iç çamaşırı giyilmeli ve gelen süt kesinlikle çekilmemelidir. 
Bebeğinizin hareketlerini her geçen gün daha net duymaya başlayacaksınız. Bebeğiniz, rahminizin içinde kol, bacak ve vücut hareketleri yapar. Bazen hareketleri canınızı da acıtabilir. 
Gaz şikayeti hamileliğiniz boyunca sıkça başınıza gelebilir. Bağırsak hareketlerinin azalmasıyla beraber kullanılan vitaminler ve demir preparatları da buna neden olabilir. Çalışıyorken ve sosyal ortamlarda rahat gaz çıkartamıyorsanız da sıkıntınız artar. Rezene içeren çaylar ve gaz giderici haplar size iyi gelebilir. 

İlk 3 -4 ayda yaşadığınız uyku ve halsizlik ile isteksizlik hali sona erdikten sonra birkaç ay devam edecek aşırı enerjik haliniz başlamaktadır. Kendinizi mutlu ve ferahlamış gibi hissedeceksiniz. Bebek hareketlerini de hissetmeniz size ilave mutluluk takviyesi gibi iş görecektir. Bu dönemin tadını çıkartın ama diyet ve formunuza da dikkat edin.
Ağrılarınızın varlığı sizi sürekli endişeye sürüklüyor olabilir. Özellikle kasık ağrıları bazen telaşla hastaneye başvurmanıza neden olabilir. Hamilelikte rahim büyümesiyle ilgili ve uzun süre ayakta kaldığınızda rahim bağlarının gerilmesine bağlı kasık ağrıları olabilir. İstirahat etmenizle birlikte ise bu şikayetleriniz azalır. Mens görecekmişsiniz gibi hissedilen ve 15 dakika arayla düzenli gelen ağrılar yoksa  telaş etmeyin.
Hamilelikte ayaklarda burkulmalar sık olur. Nedeni, eklemlerin ödem olması ve vücut duruşunun değişmesidir.  Artık havalı yüksek topuklulara veda vakti geldi ne yazık ki. Güzelce temizleyip doğum sonrasına kullanmak üzere dolabınıza kaldırabilirsiniz. Onların yerine ortopedik taban ve kısa topuklu rahat ayakkabıları tercih etmenizde fayda var. 
Bu haftada dikkat edilmesi gerekenler; hızlı kilo almaya başlayacağınız için formunuza ve çatlak oluşumlarınıza dikkat etmelisiniz. Önleminizi mutlaka alın. Diğer yandan bebeğinizde bu haftadan itibaren yağ depolaması artacak. Bundan sonra bebeğinizin kilosu ve beslenmesi çok önemlidir. Süt ürünleri, bebeğinizin kasları ve kemik gelişimi için oldukça faydalı olup, ceviz, brokoli, ıspanak, fındık, balık tüketimi de hamilelikte çok önemlidir.
Hamilelikte cinsellik; Bu dönemde fiziksel şikayetler rahimin büyümesine paralel olarak farklı bir şekilde tekrar ortaya çıkabilir. Yorgunluk, uyku problemleri, midede yanma, rahimde belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar, bacaklarda kasılmalar, memelerden süt gelmesi gibi belirtiler, cinsel ilişki ve orgazm esnasında ortaya çıkan güçlü rahim kasılmaları, cinsel isteğin azalmasına ve anne adayının cinselliği yeniden ikinci plana atmasına neden olabilir.
Anneliğin verdiği bebeği koruma duygusu ve doğumun verdiği ağrı duyma korkusu, doğumda normaldışı bir durum oluşacağı korkusu gebeliğin bu döneminde akıldaki tek şey olabilir. Bu nedenle cinselliğin, ikinci plana atılması normaldir.
Rahmin büyümesi nedeniyle cinsel ilişki esnasında belli pozisyonlar daha ağrılı olmaya başlar. Çiftlerin bu dönemde değişik pozisyonlar belirlemeleri gerekir.
Pelvis bölgesindeki fizyolojik kanlanma artışı ve yoğun rahim kasılmaları cinsel ilişkiden alınan hazzı ve orgazmın yoğunluğunu genellikle artırır.

5 kişi beğendi. 4,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>