webarticle

20. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 9884
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Bu haftanın sonnu itibariyle 40 haftalık normal hamilelik sürenizin yarısına geldiniz. Artık hamileliğinizin de 5. Ayının sonundasınız. Bebeğinizin şimdi ağırlığı 260 gr ve boyu 20 cm civarındadır. Rahminiz artık göbek hizasındadır. Bebeğinizin uzun kemikleri orantısal olark gelişmeye devam ediyor. Beyin yapılarının da hızlı geliştiği bir dönemdesiniz.
Bebeğinizin gelişimi için beslenirken bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Her gün en az bir öğünde protein tüketmelisiniz. Et ve ürünleri yanında protein kaynağı sebzeleri de tüketmeye gayret etmelisiniz. Yoğurt hem protein hem de probiotik etkisiyle bağırsak düzeninize katkıda bulunmaktadır.  
Rahminizin büyümesi ile komşu olan idrar kesesi, boynunda meydana gelen değişklikler nedeniyle özellikle gülmeyle ve öksürmeyle idrar kaçması olabilir. Bu durum hamilelik boyunca devam edebilir. Önemli olan gelenin idrar olmasıdır ve erken su gelmesi ile karışabilir. Çamaşırınızı ıslatan sıvı, idrar kokuyorsa sorun yok. Ama sıvı, idrar gibi kokmuyorsa doktorunuzdan randevu almanızda fayda olacaktır.
Her anne baba, bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek istemeyebilirler. Sürpriz olmasını isteyebilirler. Fakat diğer türlü düşünen, yani bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek isteyen anne babalar için 18. ve 22. haftalar arası çok uygundur. Ayrıntılı ultrason görüntüleri ile bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu bu haftada öğrenebilirsiniz.
İlk 3 aydaki bulantılar bittikten sonra hala bulantınız ve kusmalar devam ediyorsa nedeni midenizle ilgili olabilir. Yemeklerden sonra yanmalar ve reflü yaşıyorsanız mide asitini tedavi eden ilaçlar almalısınız. Acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yemekten sonra hemen uzanmayın ve gece yatmadan önce yeme alışkanlığınızı bırakın. 
Vaginal kanama yaşadıysanız mutlaka muayeneye gitmelisiniz. Rahim ağzının açılmasının yanında plasentanın rahim kanalını örttüğü plasenta previa durumu söz konusu olabilir. Tanı için vaginal muayene gerekebilir. Unutmayın bu muayenenin bebeğinize zararı yoktur. Hatta elde edilecek bilgiler gebeliğin geleceği için çok önemli olabilir. 
Rahim ağzı yetmezliği önemli bir problemdir. Önceki hamileliklerinde 4-5 aylarda bebek kaybı yaşayan anne adaylarında genellikle rahim ağzı yetmezliği şüphe edilir. İlk hamileliklerde böyle bir problem olup olmadığını araştırmak için en doğru yöntem, vaginal ultrasonografi ile yapılan rahim kanalı uzunluğunun ölçümü ve açıklığının kontrolüdür. Rahim kanalında kısalma veya açılma bu haftalarda rahim ağzına dikiş yani cerclage operasyonu gerektirebilir. 
Bebeğinizin ve rahminizin büyümesi ile beraber özellikle toplar damarlardaki kan akışının yavaşlamasına neden olur. Bununla birlikte ayaklarda şişmeler ve kramplar meydana gelebilir. Fırsat buldukça dinlenme ve bol sıvı alımının yanında magnezyum içeren preparatları almanız şikayetlerinizi azaltacaktır. 
Hamileliğinizin ikinci dönemine girerken, tetanoz aşısı da olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Doktorunuzun kontorlü ile aşınızın dozu ayarlanmalıdır.

9 kişi beğendi. 4,22/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

52 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

283 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

219 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

116 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>