webarticle

10. Hafta Gebelik

Görüntülenme: 11134
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik döneminizde, bebeğinizde ve sizde meydana gelen haftalık değişimleri Op. Dr. Hüseyin Mutlu anlatıyor.

Bebeğiniz artık 26 mm uzunluğunda! Başı dik ve yuvarlak; göz kapakları gözlerini kısmen kapatıyor. Damak kemikleri ortada birleşmeye başladı. Bağırsakları oluşurken, kol ve bacakları da uzamaya devam ediyor. Aynı zamanda bebeğinizin omurgası da oluşmaya başladı. Hatta ultrasonda bebeğinizin hafifçe zıpladığını görmeniz bile mümkün.

Peki bu dönemde sizin vücudunuz ne tür değişimler gösterecek?

Genellikle ilk 3 ayda görülen ama bazen tüm hamilelik boyunca devam edebilen tükürük artışından rahatsız olabilirsiniz. Aslında bu artışın sebebi, hamilelik hormonlarının uyarısı ile tükürük bezlerinin aşırı çalışmasıdır. Sakız, nişastalı yiyecekler ve limon gibi, tükürük bezlerinin faaliyetini arttıran yiyeceklerden uzak durarak bu sorunu azaltabilmeniz mümkündür. Aşırı tükürük salınımı, doğumdan hemen sonra azalacaktır.
Bazen, nedenini veya yerini tam olarak tarif edemediğiniz karın ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Bu durum uzun sürdüğü ve sık yaşandığı takdirde, doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.
Özellikle kış aylarında, gribal enfeksiyonlar hamileleri de etkileyebilir. Anne adaylarında bu enfeksiyonların iyileşmesi hem uzun sürebilir hem de daha ağır geçebilir. Bu tip enfeksiyonlardan etkilendiğiniz takdirde doktorunuza danışmayı unutmayın ve ancak o önerdiği takdirde ilaç kullanın.
Hamileliğin ilk aylarından itibaren diş etlerinde kanamalar görülebilir. Ayrıca diş etlerinde kalınlaşma, çekilme ve hassasiyet de olabilir. Eğer hamilelik öncesi dönemde diş hekimine gitmediyseniz, şimdi tam zamanı. Çürükler tedavi edilip, diş taşları temizlenince, şikayetlerinizde de azalmalar olacaktır. Bu dönemde yumuşak diş fırçası kullanmaya, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaya ve alkol içermeyen gargaralar kullanmaya özen gösterin.
Alışveriş merkezleri ve havaalanlarına güvenlik amaçlı konulan kapılar hamileleri endişelendirir. Kısaca “x-ray” diye tabir edilen bu cihazlar, aslında mekanik metal detektörleridir ve buralardan geçmeniz sorun teşkil etmemektedir.
Eğer bu ilk hamileliğiniz değilse, bu dönem içerisinde diğer çocuklarınıza yeterince ilgi gösteremeyeceğinizi düşünüp, endişelenebilirsiniz. Sakın canınızı sıkmayın, bu dönemde diğer çocuklarınızla da eskisi gibi ilgilenebilir, hatta doktor kontrollerine bile beraber gidebilirsiniz. Halen emziriyorsanız, en azında ilk 3 ay bitene kadar da emzirmeye devam edebilirsiniz.

BEBEKTEN NOT: 

Benim Melek Anneciğim,
Gözkapaklarım bile var artık! Ultrasonda doktor fotoğrafımı çekerken sana minicik parmaklarımla el salladım fark ettin mi? Fark etmediysen de üzülme, ben hele bir doğayım, o zaman ellerini sımsıkı tutacağım…
Çok yakında içeride taklalar atmaya başlayacağım ve sen her hareketimi hissedebileceksin! 

21 kişi beğendi. 4,43/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

58 kişi beğendi. 1,24/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

296 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

290 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

229 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

118 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>