webarticle

Anne adayları! Uykunuz bölünmesin

Görüntülenme: 5573
11.08.2017 - Kategori:   Hamilelik HastalıklarıAnne adaylarının en çok zorlandıkları konularda biri de; uyku kalitesinin azalması...Yeditepe  Üniversitesi Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gazi Yıldırım, ‘’hamilelikte uyku’’ konusunda önemli bilgiler veriyor 

Üç döneme ayrılan hamilelik sürecinde ilk 3 ayda genellikle artan gebelik hormonu (progesteron) etkisiyle uykuya eğilim artıyor. Bu dönemde uyku ihtiyacı çok fazla olduğundan anne adayı her an ve her yerde uyuyabiliyor. Hafıza veya aşırı dikkat isteyen işlerde bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekiyor.
 İkinci üç ay gebeliğin ‘Balayı Dönemi’ olarak adlandırılıyor. Bu dönemde nisbeten vücut oluşan fizyolojik değişikliklere uyum sağladığı için uyku sorunu da fazla görülmüyor.  Son 3 ay ise uyku sorunlarının arttığı bir dönem. 
Hamilelikte uykuya dalma, verimli ve rahat uyuyabilme, bel, sırt ve boyun ağrısı çekmeden uyuma, uyunan sürenin kalitesi gibi birçok sorun ortaya çıkıyor.  Özellikle son haftalarda büyüyen rahmin diyaframa basısı nedeniyle akciğer kapasitesinin azalması sorunları daha da artırıyor.


Doğru uyku pozisyonu 

Hamilelikte ilk 12 hafta fetus, leğen kemiklerinin oluşturduğu kafesin içinde korunuyor. Bu nedenle yüzüstü de dahil her türlü pozisyonda yatılması mümkün. 12-28 haftalar arasında ise yüzüstü hariç diğer pozisyonlarda yatılması gerekiyor çünkü fetus büyüyor ve 12 haftadan sonra rahim, karın boşluğuna doğru çıkıyor,  dış basınçlardan etkilenebilir hale geliyor. Özellikle 30’lu haftalardan sonra fetus-plasenta ve amniyoz sıvısının ağırlıkları uzun süreli sırtüstü yatışta anne adayının omurgası, önündeki damarlara baskı yapıyor, oluşan bu baskıdan atardamar etkilenmiyor ancak  toplardamar cidarı ince olduğu için kapanıyor ve bacaklardan gelen kanın kalbe gelmesini engelliyor.  Bu durum uzun süreli sırtüstü yatışlarda hamilelerde gözlerin kararması,  soğuk soğuk terleme ve hızlı kalp atışıyla, tansiyon düşüklüğü sorunu yaşanmasına neden oluyor. En uygun yatış pozisyonu; sol yan tarafınıza yatıp dizlerinizi kırarak bacaklarınızın arasına yastık koyup yatmanız... Bu, hem sizin  hem de bebeğiniz için en iyi yatış pozisyonu... Bu pozisyona ‘’SOS’’ pozisyonu da deniyor. Böylece annenin böbreklerine olan baskı azalıyor, alt bacaklardaki ödemin de önüne biraz olsun geçilmiş oluyor. 

Rahat ve kaliteli uyku için öneriler 

Özellikle son haftalarda artan bası ile akciğer, mide ve mesane kapasitesi azaldığından, uyurken daha rahat nefes almak için yüksek bir baş yastığı koymak daha kolay uyumaya yardımcı olabiliyor. Yastık aynı zamanda reflüyü de engelleyerek, uyku kalitesinin artmasına yardımcı oluyor. 
Akşamları hafif bir yemek,  az yağlı gıdaları tercih etmek  ve baharatlardan uzak durmak önemli. 
Akşam sıvı alımı azaltılmalı. Aşırı çay, kahve tüketmek,  idrarı artıran sulu yiyecekler yiyip yatmak sık idrara kalkmaya neden olacağından ve uyku kalitesini bozuyor.
Uyumadan önce stresi azaltmak,  gün içindeki koşuşturmaları,  tartışmaları ve sorunları yatağın içine taşımamaya da  gayret gösterilmeli. 
Yatmadan önce ılık bir duş almak bedeni rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.
Nefes alma egzersizleri de işe yarıyor.

68 kişi beğendi. 1,72/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Anne adayları! Uykunuz bölünmesin

Anne adayları! Uykunuz bölünmesin

Anne adaylarının en çok zorlandıkları konularda biri de; uyku kalitesi...

68 kişi beğendi. 1,72/5 ortalama puan. 

Gebelikte kızamıkçık

Gebelikte kızamıkçık

Gebeliğin ilk aylarında geçirilen kızamıkçık hastalığı bebek sağlığı i...

125 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Kış hamileleri bunlara dikkat etmeli

Kış hamileleri bunlara dikkat etmeli

Hamilelik süreci kış aylarına denk gelen anne adayları, bulaşıcı hasta...

239 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Gebelikte aşırı vitamin tüketimi çocukta otizm riskini artırıyor

Gebelikte aşırı vitamin tüketimi çocukta otizm riskini artırıyor

269 kişi beğendi. 1,14/5 ortalama puan. 

Anne adayları dikkat! Tokofobik misiniz?

Anne adayları dikkat! Tokofobik misiniz?

Bebek sahibi olmak kadınların çoğunda tatlı heyecanlar uyandıran ve ho...

273 kişi beğendi. 1,11/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>