Bebek Ekle

Çocuklar için kitap önerileri

Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Yazılarımda çocuklara kitap okumanın binlerece yararı olduğundan bahsediyorum sürekli. Kitap okumanın çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici bir aktivite olduğunu sık sık vurguluyorum. Elbette ki siz anne babalar da kitap okumanın çocuklar için ne kadar faydalı bir aktivite olduğunu biliyorsunuz ama bazen kitap seçimi konusunda kendinizi eksik hissedebilirsiniz. Hangi yaş grubuna hangi kitabın uygun olacağını tahmin edemeyebilirsiniz. Ben de sizin bu eksiğinize çözüm getirebilmek için 5 farklı kitap seçerek bu kitapları size tanıtmak istedim. İşte kitaplarımız...

Kırmızı Kuş:

Yazan: Arslan Sayman
Resimleyen: Deniz Üçbaşaran
Om Yayınevi
Okuma yaşı: 3+

Duvarları kırmızıya boyanmış bir evde yaşayan kırmızı kuşun öyküsü, renklerin adını öğrenmeye başlayan çocuklar için kavram geliştirci. Metnin şiir biçiminde yazılmış olması da küçük çocukların dile duyarlılığını artırıyor. Öyküdeki kahramanları tanıtan resimli ilk sayfa daha kitabın başında çocukların ilgisini çekip, dikkatlerini yoğunlaştırırken her biri pentür tekniği ile yapılmış, tablo niteliğindeki resimli sayfalar çocukları estetik değerlerle tanıştırıyor.

Anneler ve Yavrular:

Yazan: Aziz Sivaslıoğlu
Resimleyen: Oğuz Demir
Ya-Pa Yayınları
Okuma Yaşı: 2+

Çanta biçiminde, çocukların sapından tutup elde taşıyabileceği, dört kalın karton sayfalı bir kitap. Yalın çizgili, renkli resimleri ve basit öyküsüyle özellikle çok küçük çocuklar için hazırlanmış. Çocuklatın eline verilecek ilk kitaplardan biri olan bu kitap, küçük okurların ilgi duyduğu hayvanlardan söz ederken enne çocuk ilişkisini vurguluyor.

Dedemi Özlüyorum:

Yazan: Gülçin Alpöge
Resimleyen: Betül Sayın
Kök Yayıncılık
Yaş grubu: 5+

Ailedeki yaşlılardan birisi ya da sevdiği bir kişi öldüğü zaman bu üzücü olayı yaşamak zorunda kalan çocukların yardımına koşacak olan bir kitap. Pastel renkli, cana yakın resimleri ve rahatlatıcı bir konuşma tarzındaki metniyle çocukları olumlu duygulara yönlendiren bu kitap, sıcak insan ilşkilerinin ve güzel anıların gücünü vurguluyor.

Palyaço Pan Dizisi:

Yazan: Ümit Kireççi
Resimleyen: Erkin ergin
Lila Ajans
Okuma Yaşı: 4+

12 kitaptan oluşan Pan Palyaço Dizisi’ni, profesyonel bir drama ve animasyon uzmanı hazırlamış. Tiyatro eğitiminden sonra yıllardır pandomim, sihirbaz, jonglör olarak tiyatro oyunları sergileyen, animasyon lar yapan, çocuklara titaro dersleri veren yazar, “Hayal Ettiğin Eğlenceyi Yarat” sloganı altında derlediği etkinleri bu kitaplar aracılığı ile okurlara ulaştırıyor. Her kitapta ayrı bir ders vererek, örneğin kukla yapmayı, kostüm yapmayı ya da ev yarışmalrı öğreterek deneyimlerinden yararlanmamızı sağlıyor. Özellikle çocuklar için toplu eğlenceler, partiler düzenleneceği zaman yararlı olacak bu kitaplar, çocukların hayal gücünü harekete geçiriyor.

Ata’ya Armağan:

Yazan ve Tasarım: Nuran Turan
Resimleyen: Metin Akbaş
Atatürk portreleri: Etem Çalışkan
Epsilon Yayınevi
Okuma Yaşı: 4+

Sekizgen biçimindeki sayfaları açıldıkça daha büyük bir sekizgen içinde dokuz Atatürk portresine ulaşılan özgün bir kiatap tasarımı. Sayfalar üzerindeki sayılar, kitabı doğru açma ve doğru kapama yönünde yol gösterici olurken, sayıları yeni öğrenmeye başlayan küçük çocukların bilgisini de sınıyor. Her sayfada Atatürk ilkeleri izinde yol alan çağdaş Türk çocuğunun niteliklerini gösteren birer resim ve sözcük bulunuyor.

Derleyen: İDİL SEDA AK

Yararlanılan Kaynak: Çoluk Çocuk Dergisi

Yorumlar

Ezgi Kara 15 Mart 2011

Merhaba Yeni çıkan çocuk kitapları hakkında Kedikulağı Kitapları'ndan mail geliyor. Sayelerinde Tübitak ilk okuma dizisi ,Günışığı Kitaplığı,Kök yayınları ,mavi bulut,beyaz balina kitaplarını tanıdım. Çok seçme doğru kitaplar öneriyorlar. Özellikle Tübitak Kitapları üstün yetenekli çocuk yetiştirmek isteyen anneler için biçilmiş kaftan. Günışığı ise daha büyük çocuklar için ama ben şimdiden ucuza buldukca alıp kızımın kütüphanesine koyuyorum. Tavsiye ederim

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Bu kategorideki diğer konular

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...