MucizeviAnlar

Doğum Süreci - Doğum Nasıl Başlar - Belirtileri Nelerdir - Ne Zaman Hastaneye Gidelim ?
Doğum Fotoğrafçısı Mucizevi Anlar Burcu Şahiner ile tanışma ...

Oku
MucizeviAnlar

Doğum fotoğrafçılığı doğuma giden sürecin her bir anının karelendiği, annenin babanın, aile yakınlarının, yaşanan tüm heyecanlı anların güzel kareler ile ölümsüzleştirildiği bir meslek aslında . Aynı zamanda anne adaylarının hamilelik süreçlerini de kalıcı kılabilen bir meslek .Öyle bir iş ki, bu sayede uzun yılların ardından geriye dönüp baktığınızda hatırlamakta güçlük çektiğimiz tüm mucizevi anları yıllar sonra da aynı tazeliğinde hatırlayıp, anımsatabiliyoruz. Doğum fotoğrafçılığı sadece doğum anı fotoğrafçılığından ibaret değildir. Çünkü dikkat edilmesi gereken ve çok önemli püf noktaları olan bir meslek bana göre . Sadece iş fotoğraf çekmekle bitmiyor. Ailenin ve yakınlarının o günkü psikolojik durumları, varsa bebeği bekleyen abi, abla ki bu benim için en önemlisi, kurum öncelikli olmak şartıyla, ameliyathanede sterilizasyon konusunda ciddi deneyimli ve bilgili olmak, bunların hepsini bilmeniz gerekiyor. Ben de tüm bu alanlarda kaliteli ve iyi bir hizmet vermeyi ilke edinmiş biri olarak gereken özeni göstermekteyim . 
Mesleğim ile doğru orantılı bir eğitim-öğretim hayatım oldu .Aslen çocuk gelişimi mezunuyum .Mesleğimi iyi ve öncelikli bir okulda yaparken bile fotoğraf çekmek bir tutkuydu benim için. Mesleğim ile doğru orantılı olduğu için tabi ki faydalarını yaşıyorum . Daha önce de dediğim gibi bebeği bekleyen bir abi, abla varsa bu noktada eğitimim çok işe yarıyor. Öncelikli olarak işime onların bu harika günlerinin ileriye dönük travmatik sebebler getirmemesi konusunda ufak bilgilendirmeler yaparak başlıyorum çekime mesela . Yeri geldiğinde ufak seanslarda olsa o koca yürekli minyatür abiler ve ablalar ile vakit geçirerek aileler için durumu en dengeli bir atmosfere dönüştürmeye çalışıyorum ki o unutulmaz gün hep mutlu ve özel olarak hafızalarında kalsın.
Doğum fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna ilk olarak verebileceğim cevap ; çığ gibi büyümekte olan bu sektörde ailelerin öncelikle alanında uzman ve yasal bu işi yapan kişiler ile tanışmaları ve onlarla çalışmalarıdır.Ön görüşmede benim önemsediğim bir konu aslında Bu arada ön ödeme demedim yanlış anlaşılmasın :)  Çünkü görüyorum ve üzülerek söylüyorum ki bu alanda ailelerin üzerinden rant sağlanması ve ailelerden kapora alınması gibi benim mantığıma uygun gelmeyen şeyler yaşanıyor. Doğum spontone gelişen bir durumdur. Hiç bir şekilde aldığınız randevu tarihinin bir geçerliliği ve garantisi yoktur. Malum patron onlar, dünyaya gelecekleri gün ve saati siz ne kadar planlama yaparsanız yapın onlar kendileri karar verip gelmekte :)  Bu yüzden anne ve baba adaylarının mahremiyetlerini teslim edecekleri kişileri seçerken bu noktada alanında uzman kişiler ile çalışmalarını , nasıl bir iş teslim alacaklarını önceden görmelerini tavsiye ederim. 

Oku
MucizeviAnlar

Merhaba...

04.03.2016

1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Hepimizin hayatında en önemli yeri tutan şeyler hep ilklerdir şüphesiz, benim içinde önemli anlardan biri bu yazı ile sizlere diyeceğim merhaba olacak.
Tüm anne adaylarına ve annelerimize MERHABA.
Heyecanımı mazur görmeniz dileği ile yazmaya başlıyorum.

Öncelikle çalışan bir kadınım ve iki çocuk annesiyim ki her ikisi de gerçekten zor :) 
Bundan dokuz yıl öncesine giderek hayatımın en önemli anlarından biri olan ilk çocuğumun doğumunu o gün çekilen fotoğraflardan tüm detayları ile hatırlıyorum.
Endişelerim, heyecanım ve kocaman bir duygu seli akmış o gün. Şimdi fark ediyorum ki o günü dün gibi hatırlamamı sağlayan şey, şu an elimde tuttuğum fotoğraflarda saklı.

Fotoğraflarımız anılarımıza açılan kapılar, pencereler gibi ne kadar da önemli.
O yıl arkadaşımın doğumunda karelediğim o ölümsüz anlardan sonra kararımı vermiştim, doğum fotoğrafçılığı bana göre artık kutsal sayılabilecek bir meslekti . Aslen çocuk gelişimi mezunuyum, iyi bir kolejde meslek hayatıma devam ederken, bende doğum fotoğrafçısı olmaya karar verdim . Hobi olarak yaptığım fotoğrafçılığı profesyonel seviyede yapabilmek için gerekli eğitimleri almaya başladım ve artık hazırdım diye düşünürken bu işin aynı zamanda aile ve hastane için olan önemini fark ettim. Anne psikolojisi ve ameliyathane üstüne de ayrı ayrı eğitimler aldım. Neredeyse dokuz yıldır edindiğim tecrübelerimle bundan sonra doğum fotoğrafçılığı ile ilgili başımdan geçen olayları, bu konu ile ilgili merak edilen detayları ve zaman zaman sizden gelecek elektronik postalarında cevaplarını yazacağım.
Siz anne adaylarının ve annelerimizin ilgi ile okuyacağını umduğum diğer yazılarımla, kısa bir zaman sonra görüşmek dileği ile şimdilik sağlıcakla kalın...

Mucizevi Anlar
Doğum Fotoğrafçısı Burcu ŞAHİNER

Oku