Nfs

Hamilelikte Nefes

02.02.2016

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Biz nefes koçları için, bir hamileyle çalışmak dünyanın en kolay işidir! Çünkü bir kadın, hamile kaldığında nefesi kendiliğinden açılmaya ve doğal bir akışa sahip olmaya başlar. Bunun sebebi şudur; bedenin bir bebeği beslemesi, onu canlandırması, büyümesini sağlaması için bol oksijene ihtiyacı vardır. Hamile bir kadın, normal insanın 3 katı derinlikte nefes alır. Ve zaten bu yüzden hamile kalan bir kadın, hamileliğinin ilk 3 ayında Mucize Kursu katılımcılarımızın nefes çalışmalarında yaşadığımız durumların tamamını yaşar. Limitleyici nefes alışkanlıkları yavaş yavaş açılmaya başlar, geçmiş yıllarda limitleyici nefes alışkanlığı sebebiyle oluşmuş negatif enerjiler, sıkışmış ve tıkanık hücreler açılmaya başlar. Duygusal, mental ve fiziksel bir temizlik, arınma olur. Bununla birlikte bir takım negatif duygular yüzeye çıkmaya başlar. Hamileliğin ilk 3 ayı nefesin açıldığı, normalin 3 katı derinliğe ulaştığı dönemdir. Bu dönemde hamile kişinin üstesinden gelemediği, ciddi nefes problemleri olduğunda hamilelik düşükle sonuçlanacaktır. Çünkü açık nefes, hamileliğin devamı için gerekli ilk ve en önemli etkendir. Nefes açık olmadığında beden hücre yenilenmesi ve hücre oluşumu için gereken YAŞAM ENERJİSİne sahip olamaz, o nedenle bebeğin gelişimi devam etmez.

 

Hamilelere, hamilelik döneminin sıkıntısız geçmesi, yaşadıkları duygusal iniş çıkışların içinden kolaylıkla geçebilmeleri, bu ilk 3 ay oluşan arınma sürecini hızlandırabilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri ve daha da önemlisi düşük deneyimi yaşamamaları için hamileliklerinin ilk 3 ayını mutlaka uzman nefes koçlarıyla (bu konuda iyi eğitim almış, NFS sertifikalı koçlarla) çalışmalarını öneriyorum. Bu konuda haftalık nefes seansları, grup çalışmaları yararlı olacaktır. Ama nefes tekniği değil, DOĞAL NEFES AÇMA ÇALIŞMALARIna katılmalılardır. Her tür nefes tekniği (yoga çalışmalarında uygulanan, terapik çalışmalar, holistic nefesler, pilates nefesi vs) zararlı olacaktır.

 

Devam eden aylarda ise yani hamileliğin 4. ayı itibariyle biz nefes koçları, doğal nefesin derinleşmesi ve doğuma hazırlanması üzerine çalışırız. Bilinenin tersine bir hamilenin doğum anında ayrıca bir nefes tekniği uygulamasına gerek yoktur. Bu konuda yapılan araştırmalar, doğum esnasında uygulanan nefes tekniklerinin doğumu kolaylaştırdığı gibi acıyı da arttırdığını göstermektedir. Şahsen, bir nefes uzmanı olarak ‘nefes teknikleri’ni hiç bir hamileye önermiyorum. Sebebi şu:

1. Hamilelik döneminde yapay her tür teknik ve sistemden uzak durmalı, kendimizin ve bebeğin sağlığı için hamileliğin doğası gereği olan değişimlere, doğal ilerlemeye sadık kalmalıyız. Bedenimiz mükemmel çalışan bir araç, ona doğalın dışında tekniklerle ne kadar müdahale edersek o kadar kötü. O nedenle bir teknik uygulamaktan ziyade doğal, sahip olduğumuz nefesi derinleştirmek, hamilelik gereği zaten açılmakta olan nefesin kolayca açılmasını desteklemek en doğrusudur.

2. Bedenimiz açık ve doğal bir nefese sahip olduğumuzda ne zaman ve nasıl tepki vereceğini bilir. Örneğin, doğal nefese sahip bir kadın doğum yaparken bedeni ve nefesi kendiliğinden doğuma hazırlar. Nefes kendiliğinden ve gerektiği şekilde değişir. Bu doğal prosese her tür müdahaleyi yanlış buluyorum.

3. Hamilelerin nefesi zaten mükemmel şekilde açılıyor. Bedeni kendisini doğuma hazırlıyor, ek bir metoda, ek bir tekniğe gerek yok. Yapılması gereken tek şey doğal sürecin kolayca ilerlemesine destek olmak olmalıdır.

 

Bugüne kadar çalıştığım tüm hamileler epidural bile kullanmadan, bedenleri ve nefesleri en doğal ve ideal halinde olduğu için hiç bir şeye, ne nefese, ne acıya, ne duruma müdahale duymadan kolayca doğal şekilde doğurdular ve yaşadıkları deneyimi kutsal bir deneyim olarak anlatıyorlar. Çünkü zaten DOĞUM müdahale edilmediğinde, DOĞAL ve olması gerektiği gibi olduğunda, muhteşem bir deneyim. Hamilelere bu deneyimi en doğal hali ile yaşamaya hazırlamalıyız.

 

Sevgilerimle.. 

Oku