aylncsknnn

Gebe Egzersizleri

27.03.2017

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Amaç : 1 .Gebelik sürecinin anne adayları  için sağlıklı ve verimli geçmesi için neden gebe eğitimi ve gebe egzersizi gebelik süreci için anne adayına gereklidir ?

Amacımız gebelik sürecinin anne adayları için en faydalı ve verimli geçerek  hem anne  hemde bebek açısından doğum sürecini kolaylaştırarak gebelik döneminin faydalarının arttırılması ve sıkıntılı süreçlerinin en aza indirgenmesi ile gebe adayımızın normal hayatının daha verimli daha sağlıklı geçmesi için destek vermektir.

Anne bedeni bir doğa mucizesi için değişime uğrarken diğer taraftan anne adayları bilinmeyene doğru gitmenin kaygılarını taşıyor. Bu kaygıların üstesinden gelmek ise ancak “bilinçlendirme” ile mümkün olabilir.

Gebeliğin Belirtileri

En önemli bulgu kadındaki adet  gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi kadının gebe olduğu anlamına gelmez. Kadının yaşamındaki değişiklikler, bazı rahatsızlıklar, psikolojik durumu ve stres gibi bir çok etken kadının adet düzeninin bozulmasına ve gecikmelere neden olabilir. Gebelik belirtileri aşağıda listelendiği gibidir.

  • Adet kanamasının gelmemesi (amenore)
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İdrar ile ilgili şikayetleri
  • Yorgunluk ve bitkinlik hali
  • Fetal hareketlerin hissedilmesi
  • Göğüslerde beliren değişiklikler
  • Vajinal mukoza renk değişikliği
  • Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi.

Gebelik sürecinde annelerin, konusunda uzman sağlık çalışanları tarafından bilinçlendirilmesi ve kafasında oluşan soru işaretlerini doğru kişilere sorarak sağlıklı bilgi alması oldukça önemli. Günümüzde internet üzerinden bilgiye erişim artık çok kolay, ancak doğru yorumlanmış bilgiye ulaşmak ise pek mümkün değil. İnsan bedeni kişiden kişiye farklılık gösterir, bu nedenle sorulan her sorunun cevabı herkes için aynı olmayabilir

Amacımız anne adayına hem ruhi hemde fiziksel olarak bu dönemde yalnız olmadığını hissettirerek farkındalık seviyesini yükseltmek ve bedeninde oluşan değişiklikler doğrultusunda vücutta çıkabilecek ağrı ve kasılmaları gebe pilatesi çalışmalarımızla postürü kuvvetlendirerek gebe adayının kendine güvenini arttırmak toplum içinde daha huzurlu bir gebelik süreci geçirmesini saglamaktır. 
 FERDA SARAÇOĞLU

Oku
aylncsknnn
Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Gebe, anne ve bebek

Oku