handeyuvakuran

Alp'in tuvalet macerası

21.06.2013

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Benim hedefim bu yaz Alp’e tuvalet eğitimi vermekti. Oysa oğlum tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair hiçbir işaret vermiyor. Fotoğraftaki çocuk gibi oturağa bile oturmuyor. Aksine altının temizlenmesinden hiç hoşlanmıyor.  Islak bezi ile mutlu, mesut bir hayat yaşamayı tercih ediyor! 

Bir çocuk tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını nasıl belli eder? Uzmanların bu konuda ortak bazı fikirleri var. Belirtileri şöyle sıralamak mümkün:

·         Çocuğunuzun gün içinde en az 2 saat kuru kalması ya da gündüz uykusundan sonra altının kuru uyanması

·         Dışkılamanın düzenli ve öngörülebilir olması

·         Çocuğunuzun gerek yüz ifadesi gerekse beden dili ile çiş ya da kaka yapmak üzere olduğunu ifade ediyor olması

·         Kaka yaptıktan sonra rahatsız olarak bezinin değiştirilmesini talep etmesi

·         Tuvalet ya da lazımlığı kullanmayı istemesi

·          İç çamaşırı giymeyi istemesi

Alp’te bu belirtilerin hiçbiri yok. Aksine tam tersi bir durum söz konusu… Her konuda ablasını taklit etmeyi seven Alp’te bu konuda tık yok. Tuvalet eğitimi konusunda sorun yaşayan bir anneyim! İpek de 2 yaşında bu eğitimi tamamlayıp sonra birdenbire yine bezine yapmaya başlamıştı. Yeniden bu eğitimi vermek epey zamanımı almıştı. Zorlamamak adına Alp’in üzerine düşmüyorum. Ama geç de kalmak istemiyorum. Sevgili anneler bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Sizce acele mi ediyorum? Yoksa eğitime başlamalı mıyım? Önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

İyi haftalar!

Yorumlar