Bebek Ekle

3-6 Yaş

Çocuğunuzun Sağlık Rehberi


Çocuğunuzun Beslenme Rehberi


Çocuğunuzun Psikoloji Rehberi


Anaokul Köşesi


Çocuğunuzun Oyun Köşesi


3-6 Yaş

Bebeğiniz artık kocaman oldu! Üç – altı yaş dönemi arasında, onu büyütürken gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmek istiyorsanız bu bölümümüzü okumanızda sonsuz fayda var. 3-6 yaş dönemi çocuklarına ait aradığınız her türlü bilgiye bu bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

 • Her 10 kişiden 7’sinde D vitamini eksikliği var

  Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliğinde ilk sırada, yüzde 90 gibi büyük bir rakamla, yaz güneşi görmeyen ülkelerin başında gelen Kanada geliyor. Kanada’yı, yüzde 60’la Amerika ve yüzde 55 ile Avrupa ortalaması takip ediyor. Bu araştırmaya göre, Türkiye’nin yüzde 70’i de D vitamini eksikliği yaşıyor.

  Renkler çocuğunuzun dünyasını anlatıyor

  Kız çocukları erkek çocuklara göre renk seçimlerine daha çok önem vermektedirler. Bazı çocuklar; kırmızı, turuncu, sarı gibi renkleri seçerken bazıları ise mavi, yeşil gibi soğuk renkleri seçebilirler. Genellikle sıcak renkleri seçen çocukların daha ılımlı, sevecen ve uyumlu olduğu soğuk renkleri seçen çocukların ise huzursuz, inatçı, ve huysuz ve saldırgan tavırlar sergilendiği gözlenir. 

  Baharla birlikte alerji mevsimi de geldi

  Doğanın yeniden hayat bulduğu bahar mevsiminde, en sık görülen alerji türü olan polen alerjisini, aşı tedavisi ve birkaç pratik öneri ile alt edebilmek mümkün. Alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, polen alerjisinin basit bir hapşırmadan ibaret olmadığına, hayat kalitesine olumsuz etkileyen bulguları olduğuna değinerek, çözüm yollarını anlattı.

  Gece korkusu, çocuğunuzun kabusu olmasın!

  Çocukluk çağı, yetişkinliğe göre korkulara daha fazla meyilli olmasıyla dikkat çekiyor. Gece uykudan korkarak uyanma, çocuklarda sık görülen bir durumken, kimileri bu sorunu halk arasında kabus ya da karabasan olarak adlandırabiliyor. Bir çeşit uyku bozukluğu olan gece korkusu, çocuğun uyku kalitesini ve psikolojisini derinden etkiliyor. Çözümsüz olmayan bu durum hakkında Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, görüşlerini paylaşıyor. 

  Demir eksikliğinin ilacı: Doğru beslenme

  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Coşkun, “Çocukken demir eksikliğine bağlı kansızlığı olan ancak tedavisi yapılmamış çocuklarda daha sonra zeka düzeyinde düşüklük, öğrenme yeteneğinde ve algılamada azalmayla birlikte derslerde başarısızlık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle demir eksikliğine bağlı kansızlık mutlaka tedavi edilmelidir” diyor.
 • Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları

  Kardeş kıskançlığı, aileye yeni bir bebek katılmasının doğal ve beklendik bir sonucudur. Bu doğal durumun bir krize dönüşmemesi ve yıllar sonra gülümsenerek hatırlanması mümkündür.Terapi İstanbul Yetişkin ve Ergen Terapisi Uzmanı Psikolog Sevtap Çakmakçı “kardeş kıskançlığı” konusundaki görüşlerini belirtti.

  "Hayır"ı bilmeyen çocuk

  Tüm anne babalar kendine güvenen, bağımsız ve her şeyden önce mutlu çocuklar yetiştirmek isterler. Ama biliyoruz ki bir şeyleri istemek yetmiyor, gereğini de yapmak durumundayız. Hisar Intercontinental Hospital’dan Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Işılay Altıntaş, “sınır” problemleri olan çocukları anlatıyor. 

  Çocuk beslenmesinde sinsi tehlike: Oksidasyon

  “Modern yaşamın getirdiği hava kirliliği, çeşitli kimyasallar ve ozon; vücutta oksidasyon etkisini artırarak doku hasarına neden olmaktadır. Bu da özellikle çocuk sağlığında alerjik hastalıklarda artış başta olmak üzere; diyabet, çölyak, haşimoto ve hatta kanser gibi pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarmaktadır “ diyen Prof. Dr. Yonca Tabak, bu hastalıklardan korunmak için vücudun antioksidan savunma sistemini güçlendirecek besinlerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, önemli tavsiyelerde bulundu.

  Çocuklara sebze yedirmenin yolları

  Anne ve çocuklar arasında zaman zaman yemekler özellikle sebze yemekleri konusunda anlaşmazlık olabilir.  Bir sebzeyi yemesi için çocuğa ısrar etmeyin.   İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya çocuklara sebzeyi sevdirme konusunda bilgi veriyor.

  Tahılın çocuklar için önemi nedir?

  Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin yeterli düzeyde olması için, beslenmelerinde tahıl grubuna ağırlık vermek büyük önem taşıyor. Tahıllar, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra, vücutlarında ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamasıyla da dikkat çekiyor. Emsey Hospital’ dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşarak anne babaları bilgilendiriyor.
 • Çocuğunuzu kepçe kulaktan kurtarın

  Çocuklar için kepçe kulaktan kurtulmanın en uygun dönem 6 yaş öncesi. Kulak gelişimi insanlarda 6 yaş civarında tamamlanıyor. Bu nedenle ideal olan, kepçe kulak ameliyatını çocuk okula başlamadan yapmak. Böylece çocuğun yaşayacağı psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olur.

  Oda toplama, oyun ile eğlenceye dönüşüyor

  ünümüzde pek çok anne baba, çocuklarının odalarını dağıtıp toplamamasından şikayet ediyor. Çocuğu ilk etapta oda toplamaya davet etmek, sonrasında da bu sorumluluğu tümüyle çocuğa devretmek gerektiğini belirten  Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca,  oda toplamanın oyun ile eğlenceli bir hale getirilebileceğini ifade ediyor. 

  Çocuğunuzun hastalığını tüm aileye bulaştırmasın

  Bazen ne yaparsanız yapın çocuğunuzun hastalanmasını engelleyemeyebilirsiniz. Ama bu tip durumlarda da, hastalığın ailenizin diğer üyelerine geçmesini engellemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.  

  Çocuğunuz depresyonda mı?

  Çocuklarda görülen depresyon, yetişkinlere nazaran daha ağır geçiyor. Yapılan araştırmalar çocuklardaki depresyonun en belirgin özelliğinin suçluluk duygusu olduğunu belirtiyor. 

  Göz rahatsızlıkları geleceğini karartmasın

  Çocuklarda zamanında tespit ve tedavi edilmeyen göz bozuklukları, göz kayması, göz tembelliği, şaşılık gibi hastalıklara neden olurken, çocukların hayat boyu az görmesine, derslerinde, spor aktivitelerinde ve hayatlarının birçok alanında başarısız olmasına sebep olabiliyor.

Bebeğinizin Gelişim Rehberi

3 yaşında  
3 Yaşında | 40 Aylık | 43 Aylık | 46 Aylık

4 yaşında  
4 Yaşında | 52 Aylık | 55 Aylık | 58 Aylık

5 yaşında  
5 Yaşında | 64 Aylık | 67 Aylık | 70 Aylık

6 yaşında  
6 Yaşında | 76 Aylık | 79 Aylık | 82 Aylık

7 yaşında  
7 Yaşında | 88 Aylık | 91 Aylık | 94 Aylık

8 yaşında  
8 Yaşında | 100 Aylık | 103 Aylık | 106 Aylık

Aradığınızı Bulamadınız mı?

Ara

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Üye Ol

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...